Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. „Ta současná je důsledkem přímého zásahu Země oblakem nabitých částic ze Slunce, který se uvolnil třetího listopadu dopoledne,“ vysvětloval astronom Petr Horálek.

Červené peklo na nebi

Netradiční jev byl k vidění také na několika místech v Ostravě, kde panovala malá oblačnost. „Pokud se o spatření polární záře chcete pokusit, můžete hned zvečera. Kromě malé oblačnosti je nutný dobrý výhled nad severní obzor a temná obloha,“ uvedl na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Takto vypadala polární záře vyfocená od Posluchova.
Česko zaplavila polární záře: Kde ji pozorovat nejlépe, jak ji lidé vyfotili

Neuvěřitelně silnou polární záři zachytil na obloze nad Trutnovskem v neděli 5. listopadu Lukáš Ronge, místopředseda Amatérské meteorologické společnosti. Záběry pořídil z Maršova u Úpice. „Byla to fenomenální podívaná, kterou jsem v takové intenzitě z ČR nikdy neviděl,“ uvedl.

„Na Slunci došlo k erupci filamentu, posléze doprovázené výronem hmoty ze sluneční koróny. Tyto nabité částice dorazily v neděli k Zemi a silně rozbouřily zemskou magnetosféru. Na obloze se večer rozhořela krásná polární záře, která byla vidět i z části území Česka a Slovenska,“ popsali v neděli večer situaci odborníci z České astronomické společnosti.

Lukáš Ronge zachytil od Maršova u Úpice neuvěřitelně silnou polární záři.Lukáš Ronge zachytil od Maršova u Úpice neuvěřitelně silnou polární záři.Zdroj: Lukáš Ronge

Polární záře je především záležitostí severských zemí. ČHMÚ ale v neděli odpoledne informoval, že tento pozoruhodný jev bude k vidění i v Česku. Letos byla nad naším územím k vidění také v únoru a v dubnu, kdy byla na řadě míst výrazná a dobře viditelná i z velkých měst. Záře byla tehdy nejen červená a zelená, ale měla i odstíny růžové a sahala až do zenitu.

Polární záře

Jsou známé také jako aurora borealis na severní polokouli a aurora australis na jižní polokouli. Jde o ohromující přírodní jevy na obou koncích zemského magnetického pole. Tato světelná představení jsou způsobena srážkami slunečních částic s atmosférou Země, což vede k emisi světla v různých barvách.

Polární záře obvykle vytvářejí světelné pásy, které se táhnou po obloze, a jejich intenzita a barvy mohou kolísat v závislosti na energetickém stavu slunečního větru a složení atmosféry. Tyto úchvatné jevy jsou nejlépe pozorovatelné v polárních oblastech, kde jsou nocí nejjasnější a nejčastější.