Slabá polární záře byla k vidění nad českým a slovenským severním obzorem zejména v neděli okolo 22:30 a poté kolem půlnoci. Její příčinou byly páteční sluneční erupce, během nichž se směrem k Zemi uvolnil oblak nabitých částic. V sobotu večer pak vědci zaznamenali ještě silnější erupci, které by se měla projevit právě v noci na úterý.

„Záře je třeba vyhlížet nad dokonale odkrytým severním obzorem a daleko od měst,“ uvedl Horálek. Zároveň ale upozornil, že předpověď polární záře je obtížná a její viditelnost nelze stoprocentně garantovat. „Vzhledem k situaci (a již zaznamenaným zářím během noci na dnešek) ale šance v následující noci opravdu existují,“ dodal.

Lidé si užívali ideálních sněhových podmínek a mrazivého počasí na Šumavě, 8. února 2023 na Březníku
V Česku se v týdnu oteplí. Noční teploty budou ale dál klesat pod bod mrazu

Rovněž Pavel Suchan z Astronomického ústavu ČR zdůrazňuje, že polární záře jsou nevyzpytatelné a situace se může velmi rychle měnit. Doporučuje sledovat webové stránky SpaceWeatheLive, kde by se takzvaný Kp index měl dostat minimálně na hodnotu sedm, ideálně však osm, což by byla pro Česko ideální hodnota.

Všichni vědci se shodují, že sledovat polární záři je nejlepší z místa s otevřeným obzorem na sever, nejlépe někde na horách. „Je dobré si do batohu kromě horkého čaje a deky zabalit i fotoaparát, který umožňuje pořizovat delší expozice a pochopitelně i nějaký stativ,“ podotkl Suchan.

Vzácný výskyt 

Ředitel organizace Planetum zaštiťující pražské planetárium a hvězdárny Jakub Rozehnal upozorňuje, že v Česku se polární záře ukazuje jako slabě červená záře, někdy může být i do zelena. „Zda jde opravdu o polární záři se dá velmi jednoduše ověřit na mobilním telefonu. Pokud si ji vyfotíte, mobil vám ukáže barvu daleko lépe, než je viditelné pouhým okem, někdy bývají na fotce vidět i takzvané barevné sloupy, což také dokazuje, že jde o polární záři,“ sdělil ČTK.

Lyžaři jedou na skútru ve Špindlerově Mlýně, 25. února 2023, Trutnovsko
V Krkonoších platí třetí stupeň lavinového nebezpečí. Sněžit bude i nadále

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze. Zatímco v polárních oblastech jsou celkem běžné, v nižších zeměpisných šířkách je jejich výskyt vzácný. V Česku to může být zhruba v rozmezí dvou až tří let. V severských zemích jsou viditelné po celé obloze, ale v ČR jsou nevysoko nad severním obzorem, takže si je nezkušený pozorovatel může splést se září vzdáleného města.