Bývalí policisté Petr Křipský a Miloš Almásy měli jako členové dobře organizovaného policejního gangu dlouhá léta zneužívat svého postavení u policie a vydírat podnikatele. Za jejich služby jim přesto stát vyplácí výsluhy.

Křipský dostává každý měsíc více než třetinu svého původního platu, Almásy třiadvacet procent. A podle zjištění Brněnského deníku Rovnost o tento příjem nepřijdou, ani když je soud uzná vinnými. „Stát si z těchto peněz nanejvýš strhne určitou část za jejich pobyt ve vězení,“ uvedla mluvčí brněnské vazební věznice Dana Krejčířová.

Příspěvek, který oba muži dostávají na účet každý měsíc, není nijak zanedbatelný. Jeho výše se totiž počítá podle odsloužených let. „Křipský byl u policie od roku 1992 do konce letošního února a Almásy od června 1993 do srpna 2006,“ upřesnil státní zástupce Martin Brzobohatý, který na vyšetřování činnosti policejního gangu dohlíží.

Podle těchto údajů je tak možné dopočítat, že Křipský dostává měsíčně výsluhy ve výši více než třetiny svého měsíčního platu. A jeho bývalý kolega najde každý měsíc na účtu více než pětinu své někdejší výplaty.

Přesnější výši příjmů sice nelze zjistit, dá se však odhadnout podle platových tabulek. „Obecně se dá říct, že policisté na krajském policejním ředitelství spadají do osmé tarifní třídy,“ informovala jihomoravská krajská policejní mluvčí Petra Vedrová.

Základní platy obou mužů se tak pohybovaly kolem třiceti tisíc korun měsíčně a s odměnami a rizikovými příplatky mohl narůst o další tisíce korun.

Přiznaný výsluhový příspěvek nemůže odejmout ani soud

Doživotní nárok na výsluhy vyplývá ze služebního zákona. „Jednou přiznaný výsluhový příspěvek nelze policistovi odejmout ani pravomocným rozhodnutím soudu. Bylo by to v rozporu se zásadou právní jistoty lidí,“ vysvětlila Petra Schneiderová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Nárok na výsluhu a i její výše se vztahují ke dni ukončení služebního poměru. „Dění po tomto datu už nemá na tento nárok žádný vliv,“ doplnila Schneiderová.

Podle zákona totiž výsluhu policista dostává za to, co pro policii udělal a co se o něm vědělo v době jeho odchodu. Křipskému a Almásymu tak přiznává peníze paradoxně za to, že díky své policejní funkci vydírali podnikatele a manipulovali vyšetřování. Na vše se totiž přišlo až v době, kdy už muži u policie nebyli.

Někteří policisté přece jenom zůstanou bez peněz

Naproti tomu bez příspěvku za letité služby se bude muset zřejmě obejít bývalý pracovník policejní inspekce Rudolf Setvák. U policie sice sloužil od roku 1994 až do minulého týdne, důvodem jeho propuštění bylo ale právě obvinění ze spáchání trestného činu. „V takovém případě policista o výsluhy přijde. Stát mu je přizná jedině tehdy, kdyby se prokázala jeho nevina,“ doplnila za ministerstvo vnitra Petra Schneiderová.

Bez výsluh bude i poslední zatčený bývalý policista Eduard Slanina, který na výsluhy nedosáhne. U policie byl totiž jen šest let, což podle zákona na jejich vyplácení nestačí.

O vině těchto čtyř členů gangu i jejich dalších dvou kompliců – civilistů bude rozhodovat soud, kterému se podle státního zástupce případ dostane nejdříve za rok. Šestice mužů na něj bude čekat ve vazbě, kde jsou od začátku srpna. Vyšetřovatelé je viní z toho, že od roku 1998 vydírali vybrané podnikatele a v jejich prospěch či neprospěch manipulovali vyšetřování. (taz)

KDY BYLI U POLICIE

Tři ze šesti dosud obviněných členů takzvaného Toflova gangu pracovali dříve u policie:

Petr Křipský
• u policie od března 1992 do února 2011
• má doživotní nárok na výsluhy ve výši 32 procent měsíčního služebního příjmu

Miloš Almásy
• u policie od června 1993 do srpna 2006
• má doživotní nárok na výsluhy ve výši 23 procent z posledního hrubého měsíčního služebního příjmu nebo z průměrného hrubého měsíčního služebního příjmu za posledních 12 měsíců před skončením služebního poměru, pokud je to výhodnější

Eduard Slanina
• u policie od října 1998 do května 2005
• na výsluhy nárok nemá

Jejich komplic Rudolf Setvák pracoval u policie i v době svého zadržení a na základě obvinění byl minulý týden propuštěn. Právo na výsluhu bude mít jedině tehdy, když bude uznán nevinným.

Čtěte také: Policejní gang: už padesát svědectví