„Pokud se budeme bavit o kauze metylalkoholu, ta která je spojena s obecně známými informacemi o počtu hospitalizovaných a usmrcených osob, tak z hlediska, směru, verze a přepokládaného výsledku máme jasno," prohlásil policejní prezident. Podle něj však policisté ještě nejsou u konce, budou se případy nelegálně vyráběného alkoholu zabývat dál.

Výrazný posun ve vyšetřování přinesla podle Červíčka čtvrteční akce zlínských kriminalistů, při které zajistili 6000 litrů tekutiny, s největší pravděpodobností metanolu, při zátahu v Opavě. Podle Červíčka však policisté zatím nemají zdroj jedovatého alkoholu ani veškeré výrobky, které z něj pocházejí.

Policejní prezident také v České televizi odmítl, že by policisté selhali a případy nelegální výroby alkoholu neřešila. Například loni podle něj policisté každý čtvrtý den řešili případ, který se týkal alkoholu. Nyní však čeká na výsledky analýz a podle jejich výsledků se na tuto problematiku případně více zaměří.

Důsledky

Kritiku dnes odmítl i generální ředitel Generálního ředitelství cel Pavel Novotný. Celní správa podle něj spolupracuje s výrobci alkoholu a kontroluje trh, aby odhalila nelegální výrobu. Jaké pro něj bude mít kauza důsledky, záleží podle něj na výsledcích vyšetřování a analýz. „Pokud by se ukázalo, že to šlo o zásadní systémové pochybení, pak bych svoji rezignaci panu ministrovi nabídl," uvedl.

Celníků se dnes v pořadu televize Prima zastal také ministr financí Miroslav Kalousek. „Musím zásadně odmítnout, že správce daně je odpovědný za to, že nějaký darebák nalije jed do alkoholu," uvedl. S tím souhlasil i ředitel celní správy. „Já jednoznačně odmítám, že v tomto případě došlo k pochybení celní správy," řekl Novotný. Podle něj tvoří nelegální trh s alkoholem zhruba deset, maximálně 15 procent, což je prý srovnatelné s ostatními zeměmi.

Podle ministra financí celníci stále zvyšují počet kontrol na trhu s alkoholem, v roce 2011 jich bylo přes 10.000. Zabavili také více než 1500 hektolitrů pančovaného alkoholu. Do letošního září pak udělali 8000 prověrek a zajistili 1300 hektolitrů. Celní správa zároveň podle něj dala policistům stovky podnětů k zahájení trestního stíhání.

Především PHM

Celníci se ale v rámci daňových kontrol více zaměřují na pohonné hmoty. Podle Kalouska je to zcela logické, protože u benzinu jsou roční úniky ve výši pět až osm miliard, u alkoholu je to zhruba jedna miliarda korun.

Podle Červíčka může šíření nelegálního alkoholu zamezit zavedení licencování prodeje alkoholu. Ve spojení s kolky by takové opatření posílilo ochranu spotřebitelů a vedlo k větší průhlednosti oběhu alkoholu, uvedl Červíček. Zavedení koncesionářských licencí na prodej alkoholu by přivítal i Novotný. Generální ředitel celníků by byl také pro spuštění systému elektronického obědu dokladů, aby se usnadnila kontrola dokumentů s povinnými údaji k distribuovanému alkoholu.

Zatím zemřelo 24 lidí

V Česku již kvůli metylalkoholu zemřelo 24 lidí, případy otrav se rozšířily do devíti krajů republiky. Desítky lidí byly hospitalizovány, řada pacientů bude mít doživotní následky, někteří například oslepli. Nejvíce obviněných je podle policie z Moravskoslezského kraje, další jsou ze Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Karlovarského kraje. Kvůli šíření jedovatého alkoholu platí v Česku od 14. září prohibice na tvrdý alkohol.

Současná série otrav metanolem v ČR v číslech

(vyšetřovatelé se podle policejního prezidenta Martina Červíčka již dostali k předpokládanému vrcholu pyramidy výrobců alkoholu s metanolem):

20 – počet dnů od úmrtí první oběti současné vlny otravy metylalkoholem (3. září).

24 – tolik lidí již (včetně květnového případu z Havířova) zemřelo v pěti krajích ČR na otravu metylalkoholem.

přes 30 – počet pacientů hospitalizovaných v celé ČR kvůli intoxikaci metanolem.

9 – v tolika krajích ČR byly zatím potvrzeny případy otravy metanolem, postižené zatím nehlásily Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Královéhradecký kraj ani Vysočina.

27 – policistů je v celé republice členy zvláštního vyšetřovacího týmu Metyl.

41 – počet lidí, kteří byli v souvislosti s kauzou jedovatého alkoholu doposud obviněni policií; 17 skončilo ve vazbě.

3 – země již zakázaly dovoz lihovin z ČR (Polsko, Slovensko, Rusko).

3 – dny platí zákaz exportu lihovin z ČR, vyhlášený vládou.

9 – tolik dnů se již v ČR nesmí kvůli riziku otravy prodávat lihoviny s obsahem alkoholu 20 procent a vyšším.

100.000 – statisíce korun údajně stojí léčba jednoho otráveného metylalkoholem.

15,000.000 – zhruba o tolik korun denně přicházejí na čistých tržbách v důsledku prohibice výrobci a dovozci lihovin.

21,000.000 – tolik litrů alkoholu skončilo ve skladech, jejich další osud ještě není určen.

25,000.000 – o tolik korun přichází státní pokladna denně v důsledku zákazu prodeje lihovin podle odhadu náměstka ministra financí Ladislava Minčiče.

215,000.000 – o tolik korun na tržbách přišly provozovatelé restaurací a barů za prvních pět dnů trvání zákazu prodeje tvrdého alkoholu podle Asociace hotelů a restaurací (AHR).