Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda se otřásá. Může za to premiérova důvěrnice

Praha - Policejní zásah na Úřadu vlády, ale i na Ministerstvu obrany a jiných místech v Česku převrátil politický život naruby. Celou situaci jsme sledovali on-line.

14.6.2013 133 AKTUALIZOVÁNO 14.6.2013
SDÍLEJ:

„V tuto chvíli je do sebe spleteno několik nesouvisejících příběhů, hozené do jedné mediální bramboračky," řekl na jednání Poslanecké sněmovny premiér Petr Nečas..Foto: čtk

22:08 - Společně se závěry Výkonné rady ODS ukončujeme i my dnešní on-line přenos. Děkujeme Vám za pozornost, tímto se pro dnešek loučíme. Dobrou noc.

22:03 - Zítra v osm hodin ráno začne ostravský soud rozhodovat o vazbě pro sedm obviněných. Výslech posledního obviněného by měl začít ve 14 hodin.

21:50 - Poslanec Stanislav Huml se ihned vyjádřil na svém facebookovém profilu: „Výkonná rada ODS nepovažuje prodej mandátu za trestný čin. Oni mají právo na výklad? Od kdy má podezřelý či pachatel právo kecat do průběhu trestního řízení?"

21:48 - Podle Petra Nečase se ozvaly podpůrné hlasy, i hlasy kritické, zhruba v poměru 2:1. „Za dané situace to považuji za slušný výsledek," řekl.

21:47 - „Výkonná rada ODS vyjadřuje Petru Nečasovi podporu," sdělila za občanské demokraty Miroslava Němcová. Politickou dohodu o obsazení některých míst ve veřejném sektoru nepovažuje Výkonná rada ODS za trestnou činnost. Výkonná rada ODS respektuje rovněž právo orgánů činných v trestním řízení na nezávislé vyšetřování, které musí být rychlé, nestranné a s konkrétními výsledky, řekla Němcová. Více čtěte ZDE.

21:40 - Nagyová měla k Radce Nečasové „vysoce negativní postoj". Představitelům Vojenského zpravodajství za účelem sledování údajně opatřila fotografii i adresu premiérovy ženy. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Milanem Kovandou a s plukovníkem Janem Pohůnkem. Z obsahu textových zpráv, které si jednotliví aktéři vyměňovali, policisté dospěli k závěru, že dva příslušníci Vojenského zpravodajství monitorovali okolí Nečasova bydliště a fotili jeho služební vůz. Sledování odhalil Nečasův řidič, který tento poznatek oznámil Nagyové. Z policejního dokumentu vyplývá také to, že Nagyová v textových zprávách se zpravodajci vedla konspirační debatu o „žrádle pro psy" a „venčení psů", přičemž z kontextu bylo údajně zřejmé, že žrádlem jsou míněni zaměstnanci Pertl a Hegrová.

Jana Nagyová21:33 - Obhájce Nagyové Eduard Bruna už také připravuje stížnost proti usnesení o trestním stíhání, kterou chce podat v pondělí. „Strategii poprvé řeknu až u soudu," podotkl. „Klientka je připravena všechno vysvětlit a hájit se tak, že té trestné činnosti se prakticky nedopustila," uvedl advokát. O tom, jak bude svá jednání vysvětlovat, ale mluvit nemůže. Bruna podotkl, že Nagyová hovoří smysluplně a uvědomuje si také, že jde o velký problém a bere záležitost seriózně. České televizi řekl, že Nečas o konání Nagyové nevěděl.

21:30 - Podle serveru ČT24.cz by měl ostravský soud o případné vazbě Jany Nagyové rozhodnout zítra dopoledne, konkrétně hned od osmi ráno.

21:01 - Petr Nečas stále přesvědčuje své spolustraníky. Kritika na premiéra se postupně hromadí, jde i z vlastní řad. Podle spekulací by měla v brzké době začít tisková konference strany.

20:03 - Tlak na premiéra Petra Nečase je velký, říká reportérka České televize s tím, že většina příchozích na Výkonnou radu ODS premiéra kritizovala. Výkonná rada potrvá ještě několik hodin, říká reportérka.

19:50 - O přihlášení Marka Šnajdra na policii nic neví vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan.  „Nemám takovou informaci, ale mít ji nemusím," podotkl pro server iDnes.cz. Ištvan.

19:31 - Podle informací Práva se Marek Šnajdr již sám přihlásil na policii. Byl zatčen, ale vypovídá dobrovolně. Šnajdr je jedním ze tří bývalých poslanců ODS, kteří složili své mandáty a tím zabránili pádu vlády. Více čtěte ZDE.

19:30 - Na Pražském hradě se nyní s prezidentem republiky Milošem Zemanem setkal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS).

19:24 - Místopředseda ODS Jiří Pospíšil v České televizi řekl, že vláda není ohrožena.

19:15 - „Zatím jsem od Petra Nečase neslyšela nic (kromě útoků na policii), co by situaci nějak vysvětlilo nebo ospravedlňovalo, že Jana Nagyová zjevně používala Vojenské zpravodajství pro soukromé účely. Moje důvěra v něj klesá pod bod mrazu. Nicméně vycházejí stále nové informace a věc je celkem zamotaná. Máme minimálně víkend na to učinit informované rozhodnutí," sdělila Deníku.cz předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake.

18:43 - Na policii do Ostravy dorazilo auto s Janou Nagyovou. Uvedla to Česká televize. Soud nyní rozhodne o případném uvalení vazby. Více se dočtete ZDE.

Poslanec Michal Doktor18:31 - Politici, kteří hlasitě protestují proti „cirkusu" spojeném se zatýkáním, měli stejně hlasitě protestoval proti stejnému postupu při zatýkání Davida Ratha. V České televizi to uvedl poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012).

18:23 - Stránka na sociální síti Facebook „Kateřina Zemanová - oficiální stránka" není oficiální stránkou dcery prezidenta. Všechny výroky, které se na této stránce objevují, jsou nepravdivé a jsou někým úmyslně vydávány za názory dcery prezidenta. Slečna Kateřina Zemanová se od těchto výroků zcela distancuje, uvedla mluvčí prezidenta Hana Burianové. O této kauze píšeme ZDE.

18:18 - Výkonná rada ODS jedná o současné situaci. Podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury by jednání mohlo skončit mezi osmou a devátou hodinou večerní.

18:14 - Premiér Petr Nečas (ODS) na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem nastínil hlavě státu svůj pohled na současný skandál. Se Zemanem prý předseda vlády hovořil také o řadě dalších témat domácí a zahraniční politiky. „Měli jsme přátelský a korektní rozhovor," poznamenal premiér.

18:09 - Pokud by policie považovala za korupci fakt, že „rebelové" ODS dostali funkce, byl by korupcí i případ bývalého policejního prezidenta, který odstoupil po jednání na Pražském hradě za účasti Václava Klause. V České televizi to uvedl poslanec TOP 09 Stanislav Polčák. Podle něj by měla policie předložit silnější důkazy o uplácení.

18:05 - Roman Janoušek je kdykoliv připraven dostavit se na policii k podání vysvětlení. Uvedl to jeho právník Vít Široký pro server Novinky.cz.

17:49 - Pokud se potvrdí, že blízká spolupracovnice premiéra Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová opravdu pověřila Vojenské zpravodajství (VZ) sledováním manželky předsedy vlády a zpravodajská služba na základně toho konala, je to velmi vážné. V takovém případě selhaly mechanismy kontroly rozvědky, míní experti oslovení dnes ČTK.

17:42 - Česká televize uvedla, že místopředseda středočeské ODS Raduan Nwelati řekl, že by premiér Nečas měl odstoupit ze všech politických funkcí. Více se dočtete ZDE.

17:26 - Obhájce Jany Nagyové Eduard Bruna se vyjádřil k celé situaci, pro Českou televizi: Premiér Nečas o komunikaci Nagyové s Vojenským zpravodajstvím nevěděl, šlo to mimo něj. Výslech Nagyové skončil v pět ráno.

17:13 - Poslanecký klub ČSSD odevzdal před několika minutami podpisovou listinu s 51 podpisy, potřebnými pro svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě P. Nečase. ČSSD tak plní svůj slib, že v případě, kdy premiér Nečas odmítne vyvodit ze skandálních informací důsledky a okamžitě nerezignuje, vyvolá ČSSD hlasování o nedůvěře vládě. Strana o tom informovala prostřednictvím tiskového prohlášení. Více čtěte ZDE. Schůze se pravděpodobně uskuteční v úterý.

Jana Nagyová17:12 - Šéfka úřadu vlády nechala sledovat nejen premiérovu ženu, ale i své dva podřízené. Píše se to v obvinění sepsaném Nejvyšším státním zastupitelstvím v Olomouci. Více čtěte ZDE.

17:01 - Podle informací České televize je v současné době na Pražském hradě premiér Petr Nečas. 

16:37  - „Ve věci podezření dvou příslušníků Vojenského zpravodajství ze spáchání trestné činnosti jsem dosud neobdržel žádnou oficiální informaci. Jediný dokument, se kterým jsem do této chvíle byl seznámen, byl včerejší příkaz k prohlídce prostor Vojenského zpravodajství. Očekávám, že mne orgány činné v trestním řízení budou co nejdříve informovat, protože zásah do činnosti této služby je velice citlivá záležitost nejen pro Českou republiku, ale i pro zahraniční partnery," napsal ve svém prvním tiskovém prohlášení ministr obrany Vlastimil Picek. Celé znění si můžete přečíst ZDE.

16:31 - „Premiér dnes odmítl přijmout politickou odpovědnost a spáchal ve sněmovně politické harakiri. A zdá se, že se k němu přidá i TOP 09, jejíž ministr financí Kalousek měl údajně uplácení rebelů ODS za úkol. Výsledkem bylo každopádně předělení funkcí v dozorčích radách vzpurným poslancům a to je pravomoc ministra financí. V tomto ODS a TOP 09 jednou jsou. Jedinou čestnou variantou jsou proto předčasné volby," míní předseda Strany zelených Ondřej Liška.

16:22 - Vyšetřování nemá pod záštitou pražské státní zastupitelství proto, že stíhání Nagyové prý souvisí s tím, že se bývalý náměstek Libor Grygárek měl ve svém někdejším postavení společně s dalšími úředními osobami zneužít pravomoc úřední osoby a trestných činů sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Společně s ním se toho měli dopustit Roman Janoušek, Tomáš Hrdlička, Ivo Rittig a úředník magistrátu Jiří Toman. „Společné jednání těchto osob při páchání trestné činnosti naplňovalo také znaky skutkové podstaty zločinu účasti na organizované zločinecké skupině," píše se v policejním spise. Ani jeden z těchto lidí nebyl dosud obviněn.

16:10 - Na Pražském hradě se netrpělivě očekává příjezd Petra Nečase, předsedy vlády.

16:07 - Kolona s obviněnými stále do Ostravy nedorazila.

Kateřina Zemanová16:05 - Vzkaz dcery hlavu státu Kateřiny Zemanové o tom, že její otec má jasno o budoucnosti vlády i současné krize, je zřejmě podvrhem. Text se měl objevit na jejím facebookovém profilu, dle informací médií je však tento její profil falešným. Okomentovala to na svém facebookovém profilu i Pavlína Kvapilová ze sekce Nová média České televize. „Vzhledem k tomu, co se šíří na FB a jinde ('taťka jedná…') a čemu všemu se tu často věří: Upřímně po prvním letmém zhlédnutí opravdu nemyslím, že FB 'Kateřina Zemanová - oficiální stránka' je oficiální. Už proto, že když se jde dál, obsahuje v About odkaz na twitter účet, který velmi pochybuju, že by psala první dcera…" Více čtěte ZDE.

15:58 - Za motiv považuje policie snahu Jany Nagyové zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s premiérem, k čemuž by mohlo přispět zjištění, že řidič Nagyové Jiří Pertl často se služebním autem přijíždí k Hrzánskému paláci, kde předseda vlády bydlí. Nagyová se podle policie také snažila zabránit spekulacím o svých majetkových poměrech.

15:51 - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka navrhuje uskutečnění předčasných voleb, žádají usnesení Poslanecké sněmovny o jejím rozpuštění. O tom se bavil Sobotka s prezidentem Zemanem na Hradě. „Druhou variantou je vyjádření nedůvěry vlády Petra Nečase," doplnil. Podle Sobotky neproběhlo žádné jednání o tom, že by se stal premiérem bez řádných voleb a rozhodnutí občanů. Více čtěte ZDE.

15:50 - Nečasovou nechala Nagyová sledovat podle policie nejméně měsíc (od 22. října do 27. listopadu 2012).

15:49 - Podle obvinění nechala Nagyová nejméně od 11. března do 15. dubna 2013 sledovat své podřízené: řidiče Úřadu vlády Jiřího Pertla a jeho přítelkyni, zaměstnankyni úřadu Alenu Hegrovou. Na základě pořízených fotografií jim pak „vytkla jejich jednání", uvádí spis bez bližších podobností. O fotografiích tvrdila, že je pořídili novináři. Z obsahu sms zpráv vyplývá, že o nich Nagyová a lidé z Vojenského zpravodajství v konspiračních zprávách psali jako o „žrádle pro psy", „pejscích" nebo „venčení psů".

15:48 - Podle advokáta Tomáše Sokola ti, kteří se ke sledování přiznávají, tvrdí, že mělo jít o ochranu a monitoring paní Nečasové.

15:40 - Podle redaktora serveru iDnes.cz vyšetřovatelé nevyvrátili, že se zajímají o samotného premiéra, pouze to nemohli potvrdit, protože má imunitu. Je velmi pravděpodobné, že v nejbližších hodinách dorazí do Poslanecké sněmovny žádost o jeho vydání.

15:36 - Do Ostravy by měla mířit auta se zadrženými, neboť státní zástupce dal návrh na uvalení do vazby všech sedmi obviněných lidí.

Jana Nagyová15:14 - Podle serveru E15.cz je třetím obviněným z Vojenského zpravodajství plukovník Jan Pohůnek. Mezi obviněnými jsou dále poslanci ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa, bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník, jeho nástupce Milan Kovanda, ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová a náměstek ministra zemědělství Roman Boček. U něj jsou zatím informace ohledně obvinění neoficiální.

15:10 - Podle informací týdeníku Euro a serveru E15.cz Jana Nagyová tlačila na pemiéra, aby se rozvedl. Mělo by to být uvedeno v dokumentu policie o důvodech zahájení trestního stíhání.

14:36 - Sedm z osmi zadržených si už vyslechlo obvinění. Unikl jediný - Lubomír Poul, šéf Úřadu vlády. Serveru Lidovky.cz to nepřímo potvrdil vrchní státní zástupce Ivo Ištván. Více čtěte ZDE.

14:33 - Evropská komise události v České republice sleduje, ale zdrží se veškerých komentářů. V souvislosti s vyšetřováním vysokých úředníků v ČR to dnes v Bruselu uvedl mluvčí Evropské komise Olivier Bailly. Více čtěte ZDE.

14:24 - Vládu se zdráhá podporovat bývalý véčkař a exministr školství Josef Dobeš, který dosud hlasoval s koalicí. „Pokud se potvrdí všechno to, k čemu to teď směruje, tak rozhodně nebudu ten, kdo by vládu držel a hlasoval pro její důvěru. Sleduji také tu slabost, než se někdo vyjádří. Pořád věřím, že se k tomu lídři koalice a hlavně premiér postaví," řekl Právu.

14:20 - Podle serveru iDnes.cz se v policejním usnesení, které bylo předáno některým z aktérů současné politické krize, objevuje i jméno premiéra Petra Nečase. Detektivové označují jako úplatek Nečasův slib třem poslancům, že dostanou významné posty v polostátních firmách.

Opozice ve sněmovně kritizovala Petra Nečase marně.14:13 - Nynější situace není podle předsedy TOP 09 a ministra zahraničí Karla Schwarzenberga dostatečným důvodem k tomu, aby koaliční vláda premiéra Petra Nečase (ODS) padla. Více čtěte ZDE.

14:08 - Podle České televize ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) sdělil, že vnímá jako chybné, že se členové vojenské rozvědky nechali úkolovat někým, kdo k tomu neměl kompetence. 

14:02 - Před malou chvílí dorazil na Pražský hrad předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Pražský hrad nechce ke schůzkám zveřejňovat více podrobností, prezident se sejde i s premiérem či ministrem spravedlnosti.

13:47 - Nejmenovaný představitel Severoatlantické aliance dnes vyjádřil v souvislosti se zatčením bývalého a nynějšího šéfa českého Vojenského zpravodajství přesvědčení, že Česká republika dostojí svým závazkům v NATO. Tento zdroj ČTK a Českému rozhlasu zároveň sdělil, že „jde o vnitropolitickou záležitost". Proto vás odkazuji na české úřady, uvedl. Více čtěte ZDE.

13:31 - Krátce před vystoupením Jiřího Šlégra si poslanci odhlasovali přerušení setkání poslanců v Poslanecké sněmovně do úterní 14. hodiny.

13:30 - Poslanec Jiří Šlégr (NS-LEV 21) složil mandát. Podle svých slov se vrací do čistého prostředí, mezi sportovce. Více čtěte ZDE.

13:26 - Podle spolupracovníka Václava Klause Petra Hájka bude zrůdné, pokud se ukáže, že většinu případné trestné činnosti zjistila policie z odposlechů. Hájek to napsal na svém webu Protiproud.cz. Zároveň spekuluje o tom, že za vším je „americká spojka", pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

13:20 - Kateřina Klasnová z Věcí veřejných míní, že vláda poškozuje zájmy České republiky. Zároveň vnímá výmluvy pana premiéra za nejapné. Rozdávání politických trafik, které premiér označil jako v pořádku, podle ní rozhodně správné nejsou.

13:13 - „Venku sluníčkově, ale Nečas se drží. Začínám mít obavu o jeho duševní stav. Z takové rány by se mnozí zbláznili. A Schwarzenberg s Peake tomu jen přikyvují. Je čas na rozpuštění sněmovny a vypsání nových voleb. Vydal jsem se před sněmovnu pohovořit s demonstranty, ale místo diskuze to bylo jen tlampačové napadání ČSSD. To jsem trochu nepochopil, proč útočí na možné spojence a ne proti Nečasově vládě. Ale to už je život," napsal na svém facebookovém profilu senátor Zdeněk Škromach.

Předsedové poslaneckých klubů ČSSD a KSČM Jeroným Tejc a Pavel Kováčik (vpravo) 12. února v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny.13:12 - Následují slova komunistického poslance Pavla Kováčika. „Okamžitě odstupte z této funkce, máte-li v sobě lásku k vlasti. Je nutné restartovat slušnost české politiky," vyzval Nečase Kováčik. Na Hradě mezitím končí setkání prezidenta Miloše Zemana s policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

13:07 - Nyní se sálem rozléhá hlas Lubomíra Zaorálka (ČSSD). „Premiér chce přežít svou smrt," glosoval.

13:02 - Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg minulé projevy doslova proklimbal, občas zvedne hlavu, nyní již ze sálu odešel.

13:01 - Miroslav Kalousek vyjádřil podporu premiérovi a schopnost vlády dál pokračovat. Podmínkou je pouze to, aby se Nečas zbavil těch pracovníků Úřadu vlády, kteří byli obviněni. Je odměněn potleskem zprava.

12:52 - Po vystoupení Víta Bárty z VV, který burcoval vládní politiky, že již nemohou být naivní, přišel k řečnickému pultu ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj odvlečením generála Kovandy a ještě jednoho plukovníka do cely předběžného zadržení vznikla obrovská škoda České republice. 

12:33 - Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nepochopil premiér vážnost situace. Filip si již premiéra neváží, nechová se jako chlap. Odměnou jeho projevu je potlesk zleva.

12:31 - Podle sociálního demokrata Jeronýma Tejce bylo vystoupení premiéra nedůstojné.

12:30 - Policisté při prohlídkách domů a nebytových prostor v souvislosti s razií na úřadu vlády zajistili 120 až 150 milionů korun a desítky kilogramů zlata. Na tiskové konferenci to uvedl šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Potvrdil, že zadrženo bylo osm lidí, sedm z nich už v tuto chvíli čelí obvinění. Více čtěte ZDE.

12:27 - Policisté obvinili dva bývalé poslance kvůli korupci, třetího z technických důvodů zatím neobvinili. Podle vyšetřovatelů se vzdali mandátů za nabídku výhod. Novinářům to dnes řekl olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Zadrženi byli bývalí poslanci Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. Exposlanec Marek Šnajdr byl dosud v zahraničí, dnes je pozván na policii. Více čtěte ZDE.

12:21 - Slova se ujímá předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, který skandál nazývá nejzávažnějším skandálem této vlády. Podle něj vláda nemá legitimitu k dalšímu vládnutí. 

12:18 - Premiér svá slova uzavírá tím, že nevyslyší výzvy k rezignaci. Ozývá se potlesk, zároveň i bučení. Potlesk je však silnější. Více čtěte ZDE.

Premiér Petr Nečas reagoval k zásahům Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).12:16 - „Lidé, kteří se zachovali ke své straně loajálně a odmítli způsobit pád vlády, a to, že s nimi tato strana dále počítá, to podle mě není neobvyklé. Já podpořím tebe, ty podpoříš mě - to je přece standardní součástí politiky," říká Nečas k trojici „rebelů".

12:15 - Věci veřejné volají po nedůvěře vlády a předčasných volbách.

12:11 - „Zatčení dvou generálů tímto teatrálním způsobem je fatální poškození České republiky," vyjadřuje se k případu premiér Petr Nečas. Před tím hovořil o tom, že nepoužíval ochranku on ani jeho nejbližší, ale v případě svého ohrožení o tom se svými spolupracovníky hovořil. „Vem čert můj politický osud, ale to, co bylo zrealizováno ze strany orgánů činných v trestním řízení, poškodilo naši zemi," říká Nečas.

12:09 - Poslanecký klub ODS vyslovuje podporu předsedovi vlády Petru Nečasovi, respektuje právo orgánů činných v trestním řízení na nezávislé vyšetřování a nabízí jim plnou součinnost. Zároveň klub věří, že orgány činné v trestním řízení okamžitě a věrohodně vysvětlí teatrální zadržování generálů a šéfů tajných služeb, které nesmírně poškozuje reputaci naší země. Zaznělo to v tiskovém prohlášení, které bylo zasláno médiím.

12:08 - „Informace poskytnuté státními zástupci a ÚOOZ prohloubily závažnost situace. Očekáváme reakci premiéra," napsala v tiskovém prohlášení Karolína Peake (LIDEM).

12:05 - Jako první si bere slovo premiér Petr Nečas. „V tuto chvíli je do sebe spleteno několik nesouvisejících příběhů, hozené do jedné mediální bramboračky," řekl. 

12:00 - Komunisté nevidí jiné řešení, než odstoupení premiéra a pád vlády. Sdělují to na krátké tiskové konferenci. Začíná schůze Poslanecké sněmovny.

11:55 - Obviněným poslancům bylo nabídnuto členství v orgánech společností České dráhy, Čepro, Aeroholding. I tyto informace zveřejňují nyní zástupci státního zastupitelství. Zároveň sdělují, že pracují i s verzí, že premiér Nečas o všem věděl. O jeho vydání Poslaneckou sněmovnou však nepožádali. Tisková konference končí.

11:50 - Motiv Jany Nagyové při sledování třech osob byl ryze soukromý. 

11:49 - Vazební důvod je u všech, bude se podávat sedm návrhů na vazbu. Sdělili to nyní zástupci státního zastupitelství.

11:47 - „Ten pan Šlachta vážně říkal 'zajištěny desítky kilogramů zlata'? To je snad tiskovka z Balúčistánu," píše na svém facebookovém profilu textař Michal Horáček.

11:46 - Ochranku státní zástupce nevyužívá, bylo uvedeno na dotaz novinářů.

11:45 - Janě Nagyové hrozí v případě odsouzení jeden až pět let vězení. 

11:43 - V obou dvou trestních věcech vystupuje jedna osoba, Jana Nagyová. Figuruje i v trestní věci korupčních deliktů. „U ní se jedná i o trestný čin podplácení," vysvětluje Ištvan souvislost obou případů. 

Ivo Ištvan - vrchní státní zástupce v Olomouci.11:41 - Pracovna premiéra české vlády nebyla podle Ivo Ištvana podrobena prohlídce, zároveň nejsou ani vydány mezinárodní zatykače. Miliony a zlato byly zabezpečeny v trezorech a schránkách. 

11:40 - Důvodem pro odnětí Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze a předání Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, bylo podezření na Libora Grygárka - doplnili to zástupci z Vrchního státního zastupitelství. 

11:31 - Činnost Vojenského zpravodajství se týkala soukromých osob, z okruhu Jany Nagyové. Řekl to Petr Šereda z VSZ Olomouc.

11:29 - „Obviněný počet osob není konečný," uvádí zástupci z vrchního státního zastupitelství. „Jeden z poslanců z technických důvodů obviněn nebyl," řekli.

11:27 - Ivo Ištvan potvrdil jméno úřednice vlády, jde skutečně o Janu Nagyovou. Jméno „oběti", která byla sledována, prozradit nechce. „Z důvodu zmírnění dopadů na poškozené osoby," řekl Ištvan. Poškozených osob je však více než jedna osoba.

11:22 - Ištvan nyní hovoří o poslancích, kteří byli motivováni získáním výhody za vzdání se poslaneckého mandátu. Tito poslanci byli rovněž obviněni. Zatím ale stále dochází k vyšetřování.

11:19 - „Pracovnice Úřadu vlády je obviněna z organizátorství k trestnému činu zneužití pravomoci úřední osoby. Současně jsou obviněni dva pracovníci Vojenského zpravodajství z téhož, stejně jako bývalý vedoucí pracovník Vojenského zpravodajství," doplnil Ištvan.

11:14 - Výslechy budou nyní vyhodnoceny a posouzeny, u kterých obviněných bude navrhována vazba. „Ve věci je vedeno společné trestní řízení, které se stává ze dvou skutků, ke kterým bylo sděleno obvinění. Ve zbylé části probíhá prověřování, jehož další průběh bude odvislý od dalšího množství zajištěných materiálů," řekl Ištvan. Hovoří o pracovnici z Úřadu vlády, která měla žádat po Vojenském zpravodajství poskytnutí informace, které jsou mimo zákonem vymezenou působnost Vojenského zpravodajství s tím, že konkrétními pracovníky Vojenského zpravodajství bylo vyhověno. „Došlo k tomu, že byly sledovány konkrétní fyzické osoby, přesto, že k tomuto postupu nedal souhlas ministr obrany, jak vyžaduje zákonné ustanovení," pokračoval Ištvan s tím, že dané informace byly poté skutečně předány.

11:12 - Ivo Ištvan uvádí, že došlo k zadržení osmi osob, z nich bylo sedm lidí po provedení výslechů obviněno. „Obvinění byla doručena obviněným včerejšího dne zhruba od osmnácti do 21.30 hodin, z čehož je zřejmé, že nešlo o salámovou metodu, nebo o svévolné neposkytování informací. Chtěli jsme, aby procesní úkony byly nejdříve sděleny těm osobám, kterých se týkaly," dodal Ištvan s tím, že výslechy stále probíhají. „Je dokončován poslední výslech obviněné osoby," sdělil. 

Robert Šlachta11:08 - „Naším zájmem nebylo zabývat se politikou, prověřovali jsme organizovanou zločineckou skupinu osob, která fungovala na bázi klientelistických vazeb," řekl Robert Šlachta z ÚOOZ. Do samotné realizace bylo zapojeno kolem 400 policistů, mimo jiné i policisté z Národní protidrogové centrály a Útvaru rychlého nasazení. Podle Šlachty bylo provedeno celkem 31 domovních prohlídek a prohlídek nebytových prostor. „Bylo zajištěno kolem 150 milionů v hotovosti, desítky kilogramů zlata," řekl Šlachta s tím, že samozřejmě bylo zajištěno i velké množství materiálu, s kterým se nyní bude pracovat.

11:05 - „Události v posledních dnech jsou vyvrcholením asi jeden a půl roku trvajícího prověřování. Od samého počátku je kauza dozorována Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci," uvedl Petr Šereda. „Od počátku trestního řízení existovalo podezření, že se na činnosti měl podílet i pražský státní zástupce," doplnil Šereda s tím, že byly obviněny určité osoby.

11:04 - „Chci ocenit práci policistů z ÚOOZ, který se v uplynulých měsících případu věnovali, s obrovským nasazením a pečlivostí," doplnil Ištvan a děkuje kolegům, státním zástupcům.

11:01 - Před veřejnost předstupuje vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan. Vystupuje společně s náměstkem Pavlem Komárem, kolegou z odboru Petrem Šeredou a Robertem Šlachtou z ÚOOZ. „Děkuji za trpělivost, kterou jste projevili," řekl úvodem Ivo Ištvan s tím, že činnost ÚOOZ považuje za bezchybnou.

10:59 - ČSSD preferuje zcela jednoznačně nové volby, uvedl na tiskové konferenci místopředseda strany Michal Hašek. 

10:58 - Poslanec VV Otto Chaloupka považuje současný policejní zásah za výsledek práce VV v koalice a Radka Johna na Ministerstvu vnitra. „VV prosadily změnu policejního prezidenta a uvolnily ruce policii. Díky tomu jsme dnes svědky vyšetřování nejvyšších politiků. Ano, byly snahy vrátit policii zpět do nečinnosti, ale jak je dnes vidět, naše práce měla efekt a policie pracuje," dodal. 

10:53 - „Poslanecký klub ČSSD očekává urychlenou rezignaci premiéra Petra Nečase a tím pádem celé vlády. Pokud se tak nestane, vyvolá ČSSD hlasování o nedůvěře vládě," řekl Jeroným Tejc s tím, že vyzývá ostatní politické kluby k odsouhlasení rozpuštění Poslanecké sněmovny.

10:52 - Česká vláda se dostala po zatčení blízkých spolupracovníků Petra Nečase do krize a premiér odolává tlaku, aby odstoupil, uvádějí britská a francouzská média, která si skandálu v Praze všímají. Velkou pozornost věnuje poslednímu vývoji bruselský týdeník European Voice, který píše, že Nečas zatím volání po rezignaci odolává. Více čtěte ZDE.

10:49 -  Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) věří, že po objasnění celé nynější kauzy ze strany státního zastupitelství se politici zachovají tak, aby nebyla narušena důvěra v demokracii a politický systém. Řekla to dnes novinářům s tím, že nyní je na tahu Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které by mělo vysvětlit okolnosti nynější „monstrkauzy" spojené se zatčením několika politiků, včetně lidí z nejbližšího okolí premiéra Petra Nečase (ODS). Více čtěte ZDE.

Petr Nečas s manželkou Radkou.10:36 - Podle informací České televize měla vojenská rozvědka sledovat manželku premiéra Radku Nečasovou loni v říjnu, a to po dobu deseti dnů.

10:34 - „Od včerejšího dne jsme neobdrželi žádné informace z relevantních zdrojů, očekáváme je v nejbližších hodinách. Odmítáme paralyzování politické scény, Ministerstvo pro místní rozvoj, spravované stranou LIDEM, připravuje popovodňový plán obnovy, na který čekají postižené oblasti, zasedá Poslanecká sněmovna. Věříme, že se po objasnění okolností celého případu všichni dotčení politici zachovají tak, aby důvěra v politiku a demokracii nebyla už více narušována," zní tiskové prohlášení strany LIDEM.

10:30 - Podle České televize byl Petr Tluchoř obviněn z korupce. Více čtěte ZDE.

10:19 - „6. 1. 2013 - Klaus k amnestii: 'Až vychladnou hlavy, čas ukáže, že to bylo správné.' Vše vypadá, že ve čtvrtek 13. 6. hlavy vychladly a my všichni ostatní konečně pochopili, co nám chtěl těmito slovy exprezident pan Klaus říci a proč začal vyprazdňovat věznice:) Co se to sakra děje? … A to jsem si naivně myslel, že jedině my, hráči Bostonu, jsme měli ve čtvrtek den blbec. Doufejme, že jestli je v tom někdo nevinně, že to pro něj dobře dopadne," píše Jaromír Jágr na svém facebookovém profilu.

10:06 - Zasedání Poslanecké sněmovny začne až v 11.30 hodin, po skončení tiskové konference státního zastupitelství. O odklad požádala strana TOP 09.

9:55 - Dnes večer zasedne výkonná rada ODS, ihned po skončení se uskuteční tisková konference. Představitelé se mají sejít v 17.30 hodin. Dopoledne také zasedne poslanecký klub ODS, premiér zde vysvětlí okolnosti kauzy.

9:40 - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se s prezidentem ČR Milošem Zemanem sejde dnes na Pražském hradě od 14.30 hodin.

9:29 - Policie viní bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce Milana Kovandu a dalšího zpravodajce ze sledování premiérovy ženy, které si údajně objednala šéfka kabinetu Petra Nečase (ODS) Jana Nagyová. Řekl to obhájce Páleníka Tomáš Sokol. Policisté Páleníka obvinili ze zneužití pravomoci, muž vinu odmítá. Více čtěte ZDE.

9:21 - Podle olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana bylo dnes k deváté hodině v souvislosti s razií na státních úřadech obviněno sedm lidí. „Až všechny výslechy budou dokončeny, dozorový státní zástupce bude zvažovat, u kterých z obviněných shledá důvody vazby," řekl. Z kolika trestných činů budou obviněni, uvede Ištvan na dnešní tiskové konferenci.

9:20 - Policie včera nezasahovala jen na Úřadu vlády a v dalších státních institucích. Navštívila také kancelář a sídlo vlivného zákulisního hráče a podnikatele, spojovaného především s nedávnými korupčními kauzami Pražského dopravního podniku, Iva Rittiga. Ten se nyní nachází v zahraničí, pravděpodobně na dovolené v Chorvatsku. Trvalý pobyt má hlášen v Monaku. Více čtěte ZDE.

9:07 - Poslanecká sněmovna zahájí své jednání v 11 hodin vystoupením premiéra Petra Nečase. Do té doby zasedají poslanecké kluby.

Miloš Zeman9:06 - Prezident Miloš Zeman chce dnes získat veškeré informace o kauze, do svého sídla si proto pozval například předsedu vlády Petra Nečase či předsedu ČSSD Bohuslava Sobotky. Jako první však na Pražský hrad dorazí Martin Červíček, policejní prezident.

9:04 - Výslechy zadržených probíhaly podle informací České televize celou noc, návrhy na vzetí do vazby zatím však k soudu nedorazily. Více informací by se veřejnost měla dozvědět v 11 hodin, kdy se uskuteční brífink státního zastupitelství.

8:59 - „Premiér Nečas se drží zuby nehty mocného postu a škodí tak nejen České republice, ale především občanům tohoto státu. Je třeba, aby skončila falešná soudržnost vládních stran a všichni se zamysleli nad tím, zda opravdu není lepší razantní řešení v podobě odchodu premiéra. Nechme v klidu pracovat orgány činné v trestním řízení a věřme, že snad jediným pozitivem v této hrozivé situaci je, že nenávratně zmizela politická moc ovlivňující činnost policie a státních žalobců," okomentovala situaci poslankyně KSČM Miloslava Vostrá.

8:49 - Razie v Česku si všímá i polský tisk. Podle něj Čeko zažívá největší korupční aféru ve svých dějinách, předpovídá navíc brzký konec Nečasovy vlády a předčasné volby. V obdobném duchu informují o politické situaci v Česku i německá média.

8:38 - Za razii nebývalých rozměrů, která může vyústit až v pád vlády premiéra Petra Nečase, označil dnes slovenský tisk rozsáhlou policejní akci českých detektivů na úřadu vlády, ministerstvu obrany a na dalších místech. Informace o zátahu kriminalistů se dostaly na titulní stránky slovenských deníků, které podrobně informují o případu.

8:22 - „Chystá se velký zátah na pražské kmotry ODS." Taková zvěst v minulých dnech obcházela Prahou. Většině uší unikla ve zmatku, kolem krizového povodňového stavu. Úplně ale nezapadla. Někteří lidé, o jejichž obchody se možná v souvislosti se včerejší akcí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajímají policejní vyšetřovatelé, se už několik dní na svých pražských adresách nenacházejí. Více čtěte ZDE.

8:05 - O celé situaci pohledem Deníku si přečtěte ZDE.

8:04 - Při včerejší rozsáhlé policejní razii byli zadrženi šéfka Nečasovy kanceláře Jana Nagyová a vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul. Policie se zajímá také o někdejší poslanecké rebely ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu a Marka Šnajdra nebo o ředitele Vojenského zpravodajství Milana Kovandu a předsedu Správy státních hmotných rezerv Ondreje Páleníka. Cílem policejní akce se staly rovněž nemovitosti podnikatelů a lobbistů Iva Rittiga a Romana Janouška, kteří jsou spojování s ODS.

8:03 - Pokud by se poslanci nerozhodli zabývat se situací v rámci mimořádného bodu, bylo by to možné při diskusi o změnách programu schůze. V takovém případě by mohli vystupovat jen politici s přednostním právem, tedy členové vlády, funkcionáři sněmovny, předsedové poslaneckých klubů a stran.

8:02 - Premiér Petr Nečas (ODS) by mohl dnes před poslanci vysvětlovat policejní zásah na Úřadu vlády i na jiných místech, například Ministerstvu obrany. Policie zadržela některé jeho spolupracovníky, bývalé poslance ODS a vysoké státní úředníky. Zda se Sněmovna dostane k projednávání zákonů, není jisté. ODS již oznámila, že po zahájení schůze v devět hodin si vyžádá pauzu na jednání svého klubu.

7:58 - Vítáme Vás u dnešního on-line přenosu k politické situaci po razii v nejvyšších patrech politiky. Včerejší den jsme sledovali ZDE.

Autor: ČTK, Redakce, Vendula Fižová

14.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 133
SDÍLEJ:
Obžalovaný Jaroslav Pulpán z Děčína se zpovídá u ústeckého soudu. Je obviněný, že sexuálně obtěžoval nezletilé dívky a poté je vydíral přes internet.
17

Sexuálnímu predátorovi hrozí až 12 let vězení, přes internet zneužil 162 dívek

Pavel Růžička
1 11

Růžička z ANO se cítí nevinen. Požádá sněmovnu, aby ho vydala

AKTUALIZOVÁNO

V pražských Kunraticích se srazil autobus MHD s kamionem. Devět zraněných

Autobus pražské městské hromadné dopravy se v Kunraticích v ulici K Šeberáku srazil s nákladním automobilem. Při nehodě bylo zraněno devět lidí, z toho tři těžce. Mezi těžce zraněnými je i řidič autobusu linky 197.

Jediným kandidátem ve volbě šéfa komise pro GIBS je Ondráček

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček bude jediným kandidátem v tajné volbě předsedy sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Žádný poslanecký klub nenavrhl adepta do čela nové ústavní komise, místo proto zatím zůstane neobsazeno.

Prezidentští kandidáti dostanou v pátek čísla. Mohou je využít v kampaních

/ANKETA/ Kandidátům na prezidenta budou v pátek přidělena pořadová volební čísla, jimiž budou označeny hlasovací lístky. Adepti na funkci hlavy státu je také budou moci využít ve volební kampani. Čísla vylosuje Státní volební komise, oznámila dnes mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

Ostravská jatka získají kabát polského architekta

Nikoliv bílá kostka, ale jen věžička. Po neúspěšných jednáních s pražským architektem Petrem Hájkem se Ostrava dohodla s architektem Robertem Konieczným z polských Katovic.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT