Dubnový zásah podle Chovance „nařídil jako neodkladný úkon" Obvodní soud pro Prahu 1. „K zásahu došlo před začátkem modlitby, takže nemohlo dojít k jejímu přerušení, jak bylo mediálně interpretováno," uvedl Chovanec. Policie má podle něj také důkazy o tom, že vyzvala lidi s diplomatickou imunitou, ženy, děti a zdravotně postižené, aby „místo domovní prohlídky neprodleně opustili".

Podle informací České televize měla policie mimo jiné podezření, že se v objektu nacházejí zbraně. Ředitel středočeské policie Václav Kučera, který má prověřování také na starost, to nepotvrdil.

Závěry prověrky zásahu jsou podle Chovance částečné. „Pokud další šetření tyto závěry potvrdí, pak byl zásah policie v pořádku," dodal. Výsledek bude hotový do konce tohoto týdne, poznamenal.

Podle informací médií mohl zásah souviset s knihou Základy tauhídu – Islámský koncept Boha. Bývalý muslim Lukáš Lhoťan uvedl, že jsou v ní extrémní muslimské názory, nedávno kvůli knize podal trestní oznámení. Naopak na Lhoťana už dříve a opakovaně podal trestní oznámení ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka.