Naší ambicí ale není za každou cenu řešit protiprávní jednání, naší ambicí je dohled nad zvýšeným provozem, řešení mimořádných událostí, co nejrychlejší šetření dopravních nehod a obnovení provozu, prohlásil Tržil.

V loňském roce v průběhu velikonočních svátků zahynulo pět lidí, rok předtím však o osm více. Letos Tržil očekává, že by Velikonoce mohly vzhledem k chladnému počasí z hlediska počtu usmrcených patřit k těm méně tragickým. „Nepředpokládáme výrazný rozjezd motorkářů, výrazný rozjezd cykloturistiky," podotkl šéf dopravní policie.

Významný trend

Kromě celorepublikové dopravní akce ale policie připravila také několik regionálních. Měly by být zaměřeny zejména na problematiku řízení pod vlivem alkoholu. Podle Tržila se počet řidičů, kteří usednou o Velikonocích za volant opilí, každoročně snižuje. „Nicméně pozitivní je to, a to si myslím, že je významný trend, významný pokles alkoholu při pondělních návratech," dodal šéf dopravní policie.

Policie bude dohlížet na plynulost dopravy zejména na významných silničních tazích. Kontrolovat budou policisté kromě alkoholu také způsob jízdy řidičů, nesprávné předjíždění, ale i dodržování povolené rychlosti nebo použití bezpečnostních pásů. Kvůli zvýšenému provozu, který bude souviset s odjezdy na prodloužený víkend i návraty od příbuzných, Tržil doporučil sledování aktuálních dopravních zpráv.

Ředitel dopravní policie, který od dubna ve své funkci končí, dnes také naposledy představil aktuální čísla nehodovosti. Od začátku letošního roku do dneška podle něho na silnicích zemřelo 110 lidí, což je o jednoho usmrceného méně než za stejné období předchozího roku. Výraznější pokles ale policie eviduje v počtu těžce i lehce zraněných.