Ústečtí policisté momentálně pátrají po několika útěkářích z dětských domovů a výchovných ústavů, kteří utekli z jiného okresu či kraje. „V tuto chvíli na Ústecku pátráme po šesti mladistvých, kteří jsou na útěku z výchovného ústavu," potvrdila policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Z dětských domovů na Ústecku policie aktuálně útěky klientů neeviduje. „V tuto chvíli nemáme vyhlášeno žádné pátrání po svěřenci z dětského domova, v průběhu roku jde tak o dva případy," podotkla Hyšplerová.

V dětském domově na Severní Terase s dětskými úprky za poslední roky žádnou zkušenost nemají. „Děti u nás mají volnost a samozřejmě i vycházky. Starší děti mohou být venku i večer v Ústí, jezdí ale také domů na víkend. Nemají proto vůbec žádný důvod utíkat," sdělila zástupkyně ředitelky dětského domova na Severní Terase Květa Milfaitová.

Povolené vycházky

Ani dětský domov na Střekově nezaznamenal za poslední roky žádné opuštění domova bez dovolení. „Když si splní povinnosti, mohou jít na vycházku. Bojím se o ně jako o své vlastní děti, takže pokud se nevrátí ve stanovený čas z vycházky zpátky do domova, snažíme se jim volat na mobil. V případě neúspěchu po dvou hodinách kontaktujeme policii," říká ředitelka domova Hana Melzerová s tím, že s klienty z domova se vždycky na všem domluví. „Jednou se nám stalo, že chlapec z našeho domova nedorazil do školy. Chytil ho totiž revizor, jak jede načerno. Bál se, a tak se vydal někam pryč. Policie ho ovšem přes mobilní telefon zaměřila a my jsme ho našli. To se ale nedá úplně brát jako útěk," podotkla Melzerová.

To naopak na jasný příklad útěku vzpomíná ředitel Dětského domova v Tisé Milan Vostrý. „Měli jsme chlapce, který se dopustil trestné činnosti na učilišti v Krásném Březně, kde ukradl drahý telefon značky iPhone. Bál se obvinění policie, a tak v polovině května utekl. Až do července se ukrýval u rodiny v Bílině," uvedl ředitel. V současnosti je už útěkář v diagnostickém ústavu v Praze. „Šlo o jeden případ za poslední čtyři roky. Děti nám neutíkají, řekl bych, že si váží toho, že u nás mohou být, protože často jsou odebírány ze sociálních rodin, kde nemají co jíst nebo jsou týrány," upřesnil Vostrý.

Významnou roli v útěcích hrají rovněž zákazy dovolenek, přátelé či partnerky. „Všechny útěky spojuje jedna věc, a tou je touha po volnosti," uvedla Adéla Malátová, která se útěky komplexně zabývala ve své bakalářské práci.