už ráno se sešla na prezídiu pracovní skupina, která analyzuje a porovnává dostupné závěry a průběh události s obvyklými taktickými postupy prezidentovy ochranky. Podle prezidentova mluvčího Radima Ochvata se musí rychle změnit některé záležitosti v ochraně hlavy státu.

Právě na její možná pochybení poukázali odborníci hned poté, co šestadvacetiletý muž v Chrastavě na Klause několikrát z bezprostřední blízkosti vystřelil z plastové pistole.

„Vůbec nechci domyslet, co všechno se mohlo stát. Jisté je, že některé záležitosti v ochraně hlavy státu se změnit jednoznačně musí, a to rychle," sdělil prezidentův mluvčí Ochvat.

Prezident, který večer po útoku kvůli lehkému zranění vyhledal ošetření v pražské Ústřední vojenské nemocnici, strávil předcházející dva týdny poměrně náročným cestováním, připomněl mluvčí. O víkendu Klaus žádné veřejné akce nemá, ale čeká jej práce na projevech k návštěvám německého prezidenta, na státní návštěvu Polska a také na projevu ke státnímu svátku 28. října.

Útočník strávil noc v policejní cele předběžného zadržení, jeho čin zatím nebyl právně kvalifikován, uvedla Zatloukalová. „Vyšetřovatel bude další postup v případu určovat po dohodě se státním zástupcem," řekla mluvčí. Pracovní skupina policejního ředitelství podle ní monitoruje i toto vyšetřování krajského ředitelství policie Libereckého kraje.

„Žádáme veřejnost, která byla na místě a mohla by poskytnout jakékoliv záběry či informace k této události," poznamenala Zatloukalová. Občané, kteří incident například natočili na videokameru se podle ní mohou obrátit na linku 158, na kteroukoliv policejní služebnu nebo přímo na její telefon: +420 603 190 291.

Dalším číslem, kam se lidé se záznamem, který by mohl přispět k objasnění události, mohou obrátit je telefon operačního střediska Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) 974 839 734. Mluvčí inspekce Radka Sandorová řekla, že specialisté GIBS se podílejí na práci odborné pracovní skupiny policejního prezídia.

Útok je důkladně vyšetřován

Policie bere podle svého prezidenta Martina Červíčka páteční incident velmi vážně. Červíček ujistil ministra vnitra Jana Kubiceho, že útok je důkladně vyšetřován a prokáže-li se selhání prezidentovy ochranky, budou vyvozeny patřičné důsledky. Právě Červíček dal pokyn k ustavení pracovní skupiny, která má objasnit všechny skutečnosti spojené s útokem.

Práci svých podřízených v pátek nechtěl příliš komentovat šéf policejního útvaru na ochranu prezidenta Jiří Sklenka. „Je zcela jasné, že i já se mračím, když se dívám na takovéto záběry. Na druhou stranu: My jsme bezpečnostní poznatky, že by tam mělo být zvýšené bezpečnostní riziko, neměli. A když zanalyzujete celou tu situaci, tak tam bezpečnostní riziko skutečně nebylo," uvedl.