„Budeme také zjišťovat, zda muž je držitelem příslušných řidičských oprávnění a zda se nedopustil trestného činu obecné ohrožení," uvedla Kozumplíková. Dodala, že muž dosud nebyl obviněn. Policie také žádá návštěvníky zoo, kteří jeli vláčkem v neděli 7. srpna v 15:35 a byli svědky nehody, aby se ozvali na linku 158 nebo na telefonní číslo vyšetřovatele 974 666 583.

Při nehodě byli zraněni tři dospělí a tři děti ve věku od jednoho roku do sedmi let. Podle zdravotnické záchranné služby nebyl nikdo ze čtyř zraněných, které zdravotníci ošetřovali, v ohrožení života. Měli zejména zhmožděniny a odřeniny, nejhorší podle nich utrpěl tříletý chlapec.

Řidič vláčku už návštěvníky zlínské zoo nevozí. Vladimír Lutha, majitel firmy provozující vláčky v pěti zoologických zahradách v Česku, ho propustil. Bývalého zaměstnance se ale zároveň zastal. V srpnovém rozhovoru uvedl, že vláčku vběhlo do cesty dítě a že kdyby řidič nebrzdil, přejel by ho. Na havárii podle něj mělo podíl i bláto a štěrk, které na cestě zůstaly z předchozího deš­tě.

Bezpečnostní opatření

Zoo po nehodě přijala několik opatření. Přála si, aby vláčky řídili nejzkušenější zaměstnanci. Vedení zoo také po nehodě požádalo provozovatele o opětovné proškolení všech řidičů o bezpečnosti provozu. Vláček po nehodě jezdí jen ze spodní části areálu nahoru, a ne v obou směrech. Nemusí se tak vyhýbat, zpět dolů se vrací veřejnosti nepřístupnými prostory. Zoo nehodu s provozovatelem opět projedná poté, co její vyšetřování uzavře policie.

Dechová zkouška neprokázala, že by řidič před jízdou pil alkohol. Podle mluvčí zoo Romany Bujáčkové se jedná o první nehodu po mnohaletém provozu vláčku v areálu zahrady. Lutha řekl, že za 18 let jeho praxe v oboru vláček havaroval podruhé. Poprvé prý před lety v Jihlavě nehodu zavinil pasažér, který za jízdy přesedal.