„Uvidíme, co přinesou ty policejní manévry. Snad to ale bude všechno v pořádku," řekl Dokoupil. Podle něj problémy s policií například měli vystavovatelé, kteří patří mezi největší tuzemské pěstitele technického konopí, které obsahuje minimum účinné látky THC, v Česku. „Ti by si určitě nedovolili přivézt stokilogramový pytel marihuany," řekl. Ještě v pátek řekl, že vystavovatele nabádali, aby sušené rostliny nevystavovali. Na první pohled totiž nejde rozeznat, zda jde o technické konopí či rostlinu, kterou je možné použít jako drogu.

Akce, která podle pořadatelů měla zvýšit povědomí lidí o možnostech využití technického konopí, se konala pod dohledem policie od úplného začátku. „V průběhu veletrhu zjistili policisté celkem 31 přestupků na úseku nealkoholové toxikomanie. V 29 případech policisté zajistili omamné a psychotropní látky či předměty, sloužící k jejich užívání. Mezi přestupci bylo devět cizinců," uvedla Holčáková.

Znalecké posudky

Okolnosti dvou případů, kdy se vystavovatelé podle policie mohli dopustit trestného činu, Holčáková nechtěla komentovat. „Teprve budeme provádět výslechy a čekáme na závěry znaleckých posudků," uvedla mluvčí.

Veletrh se konal na výstavišti Černá louka. Podle Dokoupila byla návštěvnost nižší, než pořadatelé očekávali. „Pravděpodobně se na tom podepsalo pěkné počasí a hokejové mistrovství světa," řekl. I proto pro příští rok plánuje přesun termínu. „Předpokládáme, že se bude konat v polovině dubna," uvedl.

V Ostravě byl veletrh poprvé. Delší tradici má pražský Cannafest, kde se loni vyskytly problémy. Policie kvůli drogovým prohřeškům odvedla na služebnu 33 lidí. Zadrženi byli kvůli přechovávání drog nebo řízení pod vlivem drog. Policisté zjistili 285 přestupků, 282 vyřešili pokutou. Na pokutách vybrali téměř 164.000 korun. Policie zajistila téměř 1,5 kilogramu marihuany, 43 lysohlávek, 154 tablet extáze či 14 gramů hašiše.

Veletrh ukazoval konopí jako rostlinu využitelnou v mnoha směrech. Návštěvníci mohli ochutnat například konopný sýr, konopné pivo či konopnou zmrzlinu. Vystavovatelé nabízeli semena a hnojiva, domácí i venkovní pěstební techniku, oblečení, kosmetiku či stavební materiály. Konopí se totiž může použít jako surovina pro stavby. Desky z něj vyrobené mohou nahradit dřevo i beton. Na průměrný rodinný domek je potřeba vypěstovat konopí na čtyřech hektarech.