Krajská policejní správa v Hradci Králové ve středu přiznala, že v souvislosti se zmizení devítiletého Jakuba Šimánka vyslechla podezřelého občana Thomase Schwinga z Německa.

„Jde o osobu podezřelou pouze na základě identikitu muže, jehož podobu policie před časem zveřejnila a který byl viděn v blízkosti dětského hřiště, kde se Jakub ztratil,“ informovala východočeská policejní mluvčí Lenka Burýšková.

Schwing údajně o Jakubovi neví

O tom, že se třiačtyřicetiletý Thomas Schwing dobrovolně dostavil na policii v doprovodu svého právního zástupce, informoval Deník ve středečním vydání. Schwing pak podal policii vysvětlení. Jeho advokát Libor Petříček řekl, že jeho klient nemá s únosem Jakuba nic společného a 4. května, kdy se ztratil, byl Schwing v Německu a policii o tom předal důkazy.

„V současné době se prověřuje jeho alibi. V této souvislosti jsme navázali spolupráci s německými kolegy,“ podotkla mluvčí Burýšková.
Ta upozorňuje, že Thomas Schwing, který byl v Česku souzen za obchod s lidmi a pohlavní zneužívání dětí je pouze jedním z mnoha dalších natipovaných osob, které policie prověřuje.

„Policie pracuje na několika verzích celého případu. Kriminalisté prověřují i další podezřelé osoby a místa,“ uvedla Burýšková.
Kriminalisté se zaměřují a prověřují také lidi, kteří byli v minulosti stíháni za trestnou činnost páchanou na dětech a mládeži.

Němec zneužíval nezletilé dívky

Thomas Schwing byl loni v únoru odsouzen u okresního soudu v Pelhřimově na dva a půl roku za obchod s lidmi. V Nové Cerkvi měl s dalším společníkem fotoateliér, kde fotografoval a pohlavně zneužíval nezletilé dívky. Schwing se ale odvolal a krajský soud v Táboře rozsudek zrušil a vynesl nový. Ten zněl třináct měsíců nepodmíněně pouze za pohlavní zneužívání. Schwing ale zůstal na svobodě, protože polovinu trestu si již odseděl ve vazbě.

Kriminalisté z Hradce Králové hledají další svědky z řad veřejnosti. Přihlásit by se měli ti, kteří v parku Budoucnost a jeho okolí 4. května po čtrnácté hodině fotografovali.

„Na fotografiích mohou být osoby, které by mohly mít s případem ztraceného chlapce souvislost,“ připomněla mluvčí Burýšková. Policisté dále žádají veřejnost o přesné zmapování pohybu Jakuba Šimánka. Případně svědci se mohou hlásit na bezplatné tísňové lince 158.

Policie žádá občany o spolupráci:

Lidé, kteří v průběhu odpoledne dne 4.5.2008 (od 14:00 dále) fotografovali v parku „Budoucnost“ v Havlíčkově Brodě, v jeho okolí a zejména v okolí dětského hřiště a mají tyto fotografie, aby kontaktovali Policii ČR. Na fotografiích mohou být osoby, které by mohly mít s případem ztraceného chlapce souvislost.

Dále žádáme širokou veřejnost o pomoc při zmapování přesného pohybu chlapce v inkriminovaný den. Občané, kteří malého Jakuba zahlédli (chlapec může být na výše uvedených fotografiích) v době od 14:00 dále (cca ve 14:50 byl chlapec pravděpodobně v parku), aby věc nahlásili na bezplatnou linku 158).