Detektivové zkoumají, zda za rozhodnutím nestály úplatky. Potvrdil to mluvčí policejního prezidia Jaroslav Ibehej. Kovářová podezření z korupce odmítá. Muži byli v minulosti odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 milionů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku z ledna 2008. Po propuštění z vězení uprchli do zahraničí. V květnu byli zadrženi v Thajsku, odkud je pak přivezla česká policie.

Blažek a Tesárek byli odsouzeni v roce 2009. Kovářová loni v červnu podala stížnost pro porušení zákona v jejich prospěch a oběma přerušila výkon trestu. Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) vzal loni v srpnu stížnost zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Dvojici pak 13. května zadržela thajská policie.

„Ve věci jsou zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu přijetí úplatku,“ uvedl Ibehej. „Naprosto vylučuji a podezření odmítám,“ odpověděla Kovářová SMS zprávou na dotaz, zda může vyloučit, že za jejím rozhodnutí stál úplatek. V minulosti jakékoli pochybení odmítala s tím, že stížnost pro porušení zákona připravili její podřízení.

V podezření může být i soudce Matula

O možném záměru policie prověřit, zda nemá rozhodnutí korupční pozadí, před časem informoval týdeník Respekt. Vedle Kovářové zmínil i kladenského soudce Vlastimila Matulu, který byl tehdy na ministerstvu na odborné stáži. „Byl to totiž právě on, kdo vypracoval posudek dovolující tehdejší ministryni spravedlnosti Daniele Kovářové, aby oba lupiče propustila na svobodu, a umožnila jim tak uprchnout z dosahu zdejší justice. A to i přesto, že předtím tři různé soudy na základě neprůstřelných důkazů uznaly muže vinnými a poslaly je na deset let za mříže,“ napsal Respekt.

O podání stížnosti podle týdeníku požádala ministryni advokátka obou mužů Hana Riedlová s tím, že jsou nevinní. Podnět podle Respektu dostala na starost pracovnice ministerského odboru dohledu a dvakrát ho vyhodnotila jako nedůvodný. Vedení úřadu jí ale případ odebralo a přidělilo Matulovi. Ten dospěl k opačnému závěru a doporučil Kovářové stížnost podat. Namítal prý, že hlavní svědek, který se na zločinu podílel jako řidič auta s penězi a který Tesárka s Blažkem usvědčoval, není věrohodný.

„Nic jsem za to nedostal. To zásadně odmítám,“ řekl Respektu Matula. Případ prý dostal k vyřízení v červených deskách, což znamenalo, že má přednost před ostatními. Že má rozhodnout ve prospěch obou mužů, bylo prý jasné podle toho, že ve složce byla založena předchozí zamítavá rozhodnutí. „Z toho jsem pochopil, že mám rozhodnout opačně, proč by mi to jinak dávali. Neviděl jsem v tom nic divného, považoval jsem to za svou normální práci,“ citoval Respekt Matulu. „Nevnímal jsem to tak, že bych dělal něco nelegálního. Prostě mi bylo jasné, co se ode mě očekává, a tak jsem to udělal. Říkal jsem si, že se pak třeba nějaké pochybení zákona najde,“ dodal. Kdo mu případ k vyřízení přidělil, už prý nevěděl.

Nestandardní krok

Respekt uvedl, že podle dokumentu, jímž se Kovářová den po podání stížnosti obrátila na věznice, kde byli Tesárek s Blažkem, ministryně vyzvala k okamžitému propuštění obou mužů. Podle týdeníku šlo o nestandardní krok. „I předchůdci Kovářové sice podávali SPZ (stížnosti pro porušení zákona), do rozhodnutí Nejvyššího soudu o dané věci ale dotyčné nikdy nepropustili z výkonu trestu,“ upozornil Respekt. „Lze důvodně očekávat, že stížnosti bude vyhověno,“ napsala Kovářová podle týdeníku ředitelům věznic. „Stížnost byla zpracována referentem. Oba byli věznění v rozporu se zákonem, proto jsem využila oprávnění, které ministr má,“ sdělila exministryně Respektu.

Muži ukradli peníze z dodávky bezpečnostní agentury Agency of Security Fenix. V případu figuruje i řidič dodávky Milan Horych, který byl následně odsouzen k pětiletému vězení. Horych po domluvě s Blažkem a Tesárkem po cestě z Hradce Králové do Liberce zastavil u čerpací stanice a od nezamčeného vozidla s kolegou odešel. Muži pak peníze uložené v přepravních boxech z auta ukradli.

Horych zpočátku svou účast na krádeži popíral, po několika měsících ve vazbě se ale k zločinu přiznal a usvědčil i zbylé dva muže. U soudu řekl, že ho Tesárek s Blažkem ke krádeži donutili. Blažek a Tesárek před soudem tvrdili, že s krádeží nemají nic společného. Zpochybňovali také klíčovou Horychovu výpověď. Blažek a Tesárek jsou přáteli z českolipské posilovny a byli už dříve trestáni za podvod a ublížení na zdraví.