Informaci přinesl zpravodajský server IHNED.cz.

Podle serveru obvinili policisté koncem září jednatele společnosti Strojírenský a vědeckotechnický park Jiřího Mráčka a právníka Vladimíra Ludvíka. Mráčkově společnosti byla v roce 2012 přislíbena dotace 230 milionů korun z evropských fondů na stavbu vědeckotechnického centra. Druhý jmenovaný, právník Ludvík, podle policie jako zástupce dodavatelské firmy pomáhal se zakrýváním skutečných nákladů na vybudování centra.

Policisté škodu spočítali na 215 milionů korun, podezřelé stíhají pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Hrozí jim trest odnětí svobody až na deset let.

Samotný podvod se měl podle IHNED.cz uskutečnit nadvakrát. Poprvé při soutěži na zhotovitelskou firmu, která postaví haly. Mráček prý do zadání zakázky uvedl odhadovanou cenu za stavbu 236 milionů, ačkoliv věděl, že je několikanásobně nadhodnocena. Soutěž vyhrála společnost, kterou vede právník Ludvík, druhý obviněný. Vysoutěžená cena činila 208 milionů korun. Mráček ministerstvu následně uvedl, že se mu podařilo vybrat levnější stavební firmu, a bude si tak moci dovolit nakoupit dražší stroje. Podle serveru ale lepší technologii nenakoupil, ale pouze na papíře zvýšil cenu těch, které měl už dříve nakoupené.

"Podle našich závěrů měl žadatel o dotace vědomě předkládat k vyplacení nepravdivé doklady o pořízení strojního vybavení s až pětinásobně nadhodnocenými částkami oproti skutečným pořizovacím cenám. Na této činnosti se měl podílet i dodavatel strojů," řekl HN mluvčí policejní centrály Jaroslav Ibehej.

Dodavatelem strojů byla podle policie firma právníka Ludvíka, která vyhrála tendr s cenou 187 milionů. Podle policie fungoval nákup strojů tak, že jiná společnost ovládaná jednatelem Mráčkem na oko půjčila vědeckotechnickému parku peníze, odtud putovaly do Ludvíkovy společnosti a pak zase zpět do první firmy, která poskytla půjčku. Tento kolotoč údajně firma používala i při platbách za stavební práce.

Buštěhradský vědeckotechnický park byl otevřen loni. Firmám nabízí zázemí v oblastech strojírenství, zpracování odpadů a energetiky.