Podle serveru iRozhlas.cz se výše jejich majetku pohybuje kolem čtyř milionů. V kauze nyní figuruje 26 obviněných. Způsobená škoda je podle vyšetřovatelů 6,3 miliardy.

„Jelikož podle cenové mapy odhad pozemku obvyklé ceny v místě a čase nemovitostí dosahuje výše maximálně tři miliony korun a je možno mu zajistit majetek do výše 36,5 milionu korun, považuji zajištění za přiměřené okolnostem případu,“ cituje iRozhlas.cz  dozorujícího státního zástupce Tomáše Minxe.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Zeman vyloučil, že by za úniky ze spisů stáli státní zástupci

Poslanec za KSČM Borka má obstavený byt, podíl na společných prostorách domu v obci Teplá na Chebsku, pětinový podíl na pozemku v Teplé a pozemsky na Vysočině. Novotnému pak kriminalisté zablokovali dva pozemky v obci Krajková na Sokolovsku.

„Patří to k jejímu postupu. Doufejme, že to bylo všechno podle regulí. Podal jsem stížnost," uvedl podle serveru iRozhlas.cz Borka.

Oba jmenovaní poslanci jsou podezřelí z poškozování finančních zájmů Evropské unie a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Novotný je navíc podezřelý ze zneužití pravomoci úřední osoby a také z účasti na organizované zločinecké skupině. 

Sněmovna vydala oba poslance ke stíhání už na začátku června. Mandátový i imunitní výbor hlasoval o každém zvlášť. Pro vydání Novotného hlasovalo 68 z 85 přítomných poslanců, vydání Borky podpořilo 69 poslanců, proti jich bylo šest.

Andrej Babiš.
Babiš považuje své zproštění mlčenlivosti za provokaci