Chaloupka patří k poslancům, o nichž se spekulovalo, že by mohl přestoupit do platformy Karolíny Peake. Ze Spojených států nakonec ale vzkázal, že zůstává ve VV.

Předsedkyně sněmovny uvedla, že žádost souvisí s případem bývalého Chaloupkova asistenta Vratislava Vařejky. Vařejka loni podal na Chaloupku trestní oznámení, protože prý musel poslanci vracet část peněz, které dostával od sněmovny za svoji práci.

Vyúčtování náhrad

Chaloupka se podle policejní žádosti dopustil přijetí úplatku tím, že asistent sice dostával od sněmovny měsíčně 35.000 korun na svůj účet, zůstalo mu však pouze 10.000 korun. Zbylých 25.000 korun podle policie předával v hotovosti poslanci Chaloupkovi. Případné náhrady dohodnutých výdajů pak musel Chaloupkovi vyúčtovat.

Poslanec České televizi již dříve potvrdil, že si peníze bral. „Samozřejmě, že jsem věděl, že to jsou peníze z jeho výplaty. Ale víte, taková byla domluva, takhle jsme se domluvili,“ uvedl tehdy a popřel, že by si peníze nechával pro sebe. Skupina lidí kolem něho se údajně domluvila, že každý dá straně určitý obnos peněz na financování volební kampaně.

Policie se začala případem zabývat již loni v červnu, a to na základě zkoumání nahrávek rozhovorů mezi poslancem a jeho asistentem. „Policie je přesvědčena, že zjištěné a odůvodněné skutečnosti opravňují policejní orgán k zahájení trestního stíhání pro spáchání trestného činu přijetí úplatku,“ citovala předsedkyně sněmovny z policejního dokumentu.

Rozhodne se na plénu

Protikorupční policie požádala o Chaloupkovo vydání v pátek. Němcová uvedla, že žádost předala mandátovému a imunitnímu výboru. Výbor by měl doporučit sněmovně, zda má poslance ke stíhání vydat, nebo ne. O vydání se rozhoduje na plénu.

„Můžeme potvrdit, že jsme požádali sněmovnu o vydání jednoho poslance Věcí veřejných k trestnímu stíhání kvůli podezření z trestného činu přijetí úplatku,“ řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Sněmovna vydala v tomto volebním období k trestnímu stíhání bývalého předsedu poslanců VV Víta Bártu a jeho někdejšího spolustraníka Jaroslava Škárku. Soud už je oba stačil zatím nepravomocně odsoudit. Poslanci naopak nevydali k trestnímu stíhání poslance ČSSD Stanislava Humla (dříve VV), kterého policie vinila ze zmanipulování znaleckého posudku. Od roku 1993 do loňského roku sněmovna na žádost policie vydala ke stíhání 15 poslanců.