"Činnost skupiny v samotném epicentru přináší úplně jiná rizika a faktory než práce třeba kilometr od výbuchu. Musíme konstatovat, že bude bezprostředně ohrožen život a zdraví zakročujících policistů a hasičů. Vzhledem k charakteru události to ani jinak není možné a s tímto faktorem musíme pracovat. Věřím ale tomu, že jsme udělali maximum pro bezpečnost," uvedl Tkadleček.

Zahájení ohledání místa činu předcházela pečlivá příprava. Policisté a hasiči například postavili ochranný val pro členy průzkumného týmu a vybudovali či opravili přístupové cesty i odstavné plochy pro vozidla. Pořídili i speciální vozidla za desítky milionů korun, využijí také od armády zapůjčený Pandur ve zdravotnické úpravě.

Podle vedoucího pyrotechniků Jiřího Lačňáka se na místech výbuchů nachází různá munice v různém stavu poškození. "Bude probíhat činnost za účelem podrobné dokumentace, odstraňování munice, případně zajištění stop důležitých pro trestní řízení. Prostor je v podstatě vymezen zničeným objektem. V některých místech je kráter, jinde torzo budovy a v některých místech hromada sutin dva metry vysoká," přiblížil Lačňák.

V epicentru bude pracovat skupina o deseti až 16 členech. Využije pro své bezpečí speciální odolný kontejner pro zvýšenou nosnost, jehož ochranu zesilují pytle s pískem. Pyrotechnici budou jednotlivé kusy munice posuzovat a odstraňovat. Po dokončení povrchového průzkumu pak prostor prohlédnou pomocí detektorů kovů.

Munice, která nebude schopná převozu, bude zlikvidována v trhací jámě ve Vrběticích. Pyrotechnici využijí různou techniku včetně dálkově řízeného rypadla, nakladače a bagru, jimiž budou pyrotechnici pracovat se sutinami a se zeminou. Průzkum epicentra výbuchu skladu číslo 12 bude podle Tkadlečka zahájen až po dokončení průzkumu místa výbuchu prvního skladu.

Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé

Policie ke konci dubna vyčistila od munice a veřejnosti zpřístupnila veškeré pozemky, které jsou za oploceným areálem a po výbuších byly dříve z bezpečnostních důvodů nepřístupné. Od počátku letošního roku tak zmenšila oblast, do které veřejnost nemůže, o více než 360 hektarů.

Oba předloni vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Na ostraze skladů se do začátku letošního února podílela armáda, nyní je střeží policie a Vojenské lesy a statky. Z vrbětického areálu odjelo 547 kamionů se zbrojním materiálem, poslední loni před Vánocemi.

K soudu se v květnu dostal zatím jen s výbuchy nesouvisející případ údajně zakázaných výbušnin, které se nacházely ve skladu ve Vrběticích. Obžalobě čelí pět lidí i společnosti Excalibur Army a Real Trade Praha. Obviněným, kteří vinu odmítají, hrozí až 12 let vězení, firmám až zrušení. Hlavní líčení pokračuje v červenci.