„Vzhledem k šetření NCOZ PČR jsou pracovníci společnosti Diamo vázáni mlčenlivostí, a nemohou se tedy k probíhajícímu šetření jakkoli vyjadřovat," uvedl pro Českou televizi mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Milan Řepka.

Konkrétnější nebyla ani sama NCOZ. „Mohu pouze sdělit, že náš útvar dnešního dne provádí úkony trestního řízení, nicméně více informací poskytovat nebudeme,“ potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Policisté zasahují jak na ředitelství podniku Diamo, které sídlí  ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku v Libereckém kraji, tak ještě v jednom ze závodů. Podle zdroje webu Euro.cz se probíhající vyšetřování týká veřejné soutěže na výkup pozemků v oblasti Cínovce, určených pro budoucí těžbu lithia.

Státní podnik Diamo zahlazuje následky hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v Česku a zajišťuje produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. Jeho zřizovatelem je ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Posuzování ložisek lithia

Podnik se angažoval také v posuzování ložisek lithia, které je považováno za kov budoucnosti, když se mimo jiné využívá při výrobě baterií. Jak připomněl server iRozhlas.cz, právě možnost těžby lithia v Česku se stala jedním z rozhodujících témat před loňskými parlamentními volbami. 

Ke konci loňského roku zaměstnávala firma 2235 lidí. Jak vyplývá z výroční zprávy podniku, v roce 2016 mělo DIAMO čistý obrat 3,34 miliardy korun a skončilo ve ztrátě 166,7 milionu korun.