Kontrola ale naopak vyvrátila to, že by policisté pochybili při nahlášení případu na tísňovou linku 158. Kolem události panuje řada nejasností.

Podle serveru Romea.cz, který o incidentu informoval jako první, majitel pozemku sousedícího s táborem opakovaně střílel do vzduchu 
a romské děti z pěveckého sboru častoval rasistickými nadávkami.

„Děti byly pochopitelně bujaré, takže výskaly, samotné proběhnutí kolem sousedova domu ovšem trvalo asi minutu. Ten pán na ně ovšem vylítl a začal na ně pokřikovat: Vy černý cigáni běžte do …, a podobná hesla. Pak vystřelil do vzduchu," uvedla vedoucí sboru Ida Kelarová.

Střelba a agrese

Soused podle vedoucí střílel opakovaně, agresivně se podle ní choval přímo v areálu tábora.

„Stejný problém jsme měli již loni, kdy ten samý muž střílel do vzduchu z plynové pistole. A v té době v táboře romské děti nebyly. Prostě mu vadí hluk," říká Josef Zoser, který byl v době loňského incidentu starostou Jiřetína. „Ty tábory tam jsou snad padesát let, takže v době, kdy se tam ten člověk stěhoval, tak o nich samozřejmě věděl," dodává Zoser.

Potvrzuje tak částečně slova, kterými se majitel sousedního pozemku hájí. Ten serveru Romea.cz přiznal, že byl vulgární a použil rasistické nadávky. Uvedl, že ho k tomu vedla dlouhodobá frustrace z neustálého hluku.

„Odmítám tvrzení, že jsem střílel v kempu – byl jsem při tom na svém pozemku. Při tom konfliktu v kuchyni jsem ta slova řekl strašně, ale rozhodně jsem to nemyslel tak rasisticky, mně prostě vadí, že z toho kempu jde několik měsíců v kuse hluk," řekl muž.

Volání na tísňovou linku

Podle Kelarové je největší problém v tom, že policie nepřijela ani po volání na tísňovou linku 158. Ani Josefu Zoserovi se postup policie příliš nezamlouvá. V tomto směru ale policejní prověrka problém neshledala.

„Důslednou prověrkou jsme nezjistili přijetí žádného oznámení, ústního ani telefonického, na žádném ze základních útvarů Územního odboru Děčín, a to v době od 21.30 hodin dne 4. srpna 2016 do 9.27 hodin dne 6. srpna 2016, které by se týkalo incidentů v areálu dětského tábora. Rovněž jsme nezaznamenali žádné oznámení na telefonní lince 158 z oblasti Jiřetína pod Jedlovou," tvrdí policejní mluvčí Jana Slámová.

Na policii se podle Slámové naopak jako první obrátil soused, který si stěžoval na opakovaný hluk z tábora v denních i nočních hodinách.

„Uvedl, že při výcviku svého psa střílí do vzduchu a že byl nařčen vedením pěveckého sboru, že střílí po dětech. Věc byla předána policistům na Obvodní oddělení Varnsdorf," doplnila Slámová.

Následně přijel na policii i majitel areálu tábora. Teprve poté podle policie volali na linku 158 i provozovatelé tábora.

Podle Slámové policie případ okamžitě prověřovala a se všemi stranami konfliktu byla v kontaktu.

„Kontrolou však bylo zjištěno, že první neohlášený incident ze dne 4. srpna 2016, který byl oznámen dodatečně až dne 6. srpna 2016, nebyl důkladně prošetřen, nebyli ustanoveni přímí svědci tohoto incidentu a nebyly vyslechnuty řádně všechny osoby," uvedla Slámová.

Případ si po prověrce znovu převzala kriminální policie k došetření a doplnění.