Ředitelka útvaru Renata Strnadová ale odmítá verzi, která se objevila v médiích, že by policisté odcházeli kvůli nespokojenosti s tím, jak je útvar řízen.

"K největšímu odchodu došlo ve 3. čtvrtletí roku 2005, kdy odešlo 31 policistů, a nelze tedy předjímat jakoukoli souvislost s příchodem 'nového vedení' útvaru," sdělila dnes ČTK Strnadová. Podle ní policisté odcházejí především kvůli novému služebnímu zákonu, případně do důchodu. Informace, které zazněly v médiích, Strnadová považuje za diskreditační útok na protikorupční službu.

Podle serveru Aktuálně.cz z protikorupční služby odešli klíčoví důstojníci, kteří měli na starosti například kauzu Čepro, případ konkurzního soudce Jiřího Berky a kteří dodávali dalším bezpečnostním složkám informace o podvodech spojovaných s podnikatelskou skupinou kolem Setuzy či s lidmi kolem Národního bezpečnostního úřadu. Zabývali se také machinacemi při financování politických stran.

Například Karel Tichý - bývalý šéf oddělení, které mělo na starost operativní činnost - pro server uvedl, že mu byla práce soustavně znechucována cílenými úniky informací, paděláním odhalených poznatků či bráněním v operativní činnosti a neochotou vedení reagovat na závažné poznatky o trestné činnosti. Serveru řekl, že jeho nadřízené zajímaly jen informace týkající se politiků. Podobně podle Aktuálně.cz hovoří i bývalý šéf oddělení sledování Petr Dětský.

Odcházející kriminalisté podle serveru tvrdí, že nátlak začali intenzivně pociťovat po příchodu bývalého ředitele služby Miloslava Brycha, který musel odejít, protože nedostal bezpečnostní prověrku. Brychova nástupkyně a jeho někdejší náměstkyně Strnadová ale podle nich v jeho praxi dál pokračovala.

"O důvodech, které vedly právě tyto dva bývalé policisty k daným sdělením, se lze jen dohadovat," uvedla Strnadová s tím, že jim žádné překážky v práci kladeny nebyly a že měli stejné podmínky jako ostatní. V této souvislosti Strnadová poukázala na to, že jeden z těchto policistů byl od poloviny loňského roku v pracovní neschopnosti. "Od doby odvolání těchto dvou policistů z vedoucích funkcí se tito již do aktivit útvaru zapojovali jen minimálně," dodala.