Boleslavskému deníku se exkluzivně podařilo zjistit, že policisté z Mladé Boleslavi jsou na stopě jistému devětatřicetiletému Petru Valešovi, kterého podezřívají z velkého množství podvodů. Bohužel, ani po několika letech se jej nedaří dopadnout, takže podvádí dál.

Podvodník říkal ženám: „Miluji tě, chci s tebou žít!“ Jedna podvedená milenka posílala peníze druhé.

Na všechno se přišlo v Mladé Boleslavi, když v dubnu 2006 podala pětatřicetiletá Jitka z Mladé Boleslavi na Valeše trestní oznámení. „Až později jsme zjistili, že celý případ má daleko větší rozsah,“ řekla Boleslavskému deníku vyšetřovatelka případu, jejíž identitu tajíme, protože pracuje na řadě dalších kauz v boleslavském podsvětí. Chráníme i soukromí Valešových obětí.

„Bohužel není to jen tím, že by Valeš byl geniální podvodník, ale hlavně se tu ukazuje naprosto nepochopitelná důvěra jeho obětí, kterému po pár dnech známosti neváhaly poslat desítky tisíc korun,“ shodují se kriminalisté.

Rozsáhlé podvody začaly už v roce 2005, kdy Petr Valeš seděl ve vězení. Všechno však prasklo až v dubnu 2006, kdy jedna z jeho zhrzených milenek podala trestní oznámení.

Pětatřicetiletá Jitka z Mladé Boleslavi našla v prosinci 2005 Valešův inzerát v seznamovací agentuře. Tam se Valeš prezentoval jako jistý inženýr Vaněk.

Její nadšení ale brzy splasklo! Uvěřila mu, že s ní bude žít, že spolu prožijí krásné Vánoce, že bude mít rád její dítě. A pak přišla brutální životní facka, z možného životního partnera se vyklubal obyčejný podvodník, respektive neobyčejný.

Počátkem prosince 2005 si domluvili schůzku a setkali se na parkovišti u Olympia centra. Mezi Valešem a paní Jitkou přeskočila jiskra a domluvili si program i na další den. Vydali se do akvaparku v Liberci a prožili spolu krásné odpoledne. O den později jeli na výlet do Prahy.

A tam vše začalo. Valeš řekl své nové přítelkyni, že potřebuje zakoupit důležitý počítačový program, ale že u sebe momentálně nemá peníze. Paní Jitka mu tak po dvou dnech známosti půjčila 11 tisíc korun.

„Na další schůzku už Valeš přijel osobním autem Alfa Romeo. Ženě řekl, že by si tento vůz rád koupil a že právě má výhodnou nabídku. A samozřejmě na to potřeboval půjčit,“ popisuje dál kriminalistka z Mladé Boleslavi.

Paní Jitka proto vybrala v bance 50 tisíc korun a po pár dnech je půjčila muži, kterého sotva znala. A pak to přišlo.

„Začal být chladný a začal se mi vyhýbat. Stále se vymlouval, že musí investovat do oprav toho auta a že mi peníze určitě vrátí. Přestal mi brát mobilní telefon,“ popisovala podvedená žena z Mladé Boleslavi v policejním protokolu.

Po několika týdnech urgovaní a varování, že bude případ předán policii, poslal Valeš část dluhu ženě složenkou na její adresu. Stále ji však dluží velké peníze.

Až později kriminalisté při rozkrývání spletitého případu pochopili, že peníze paní Jitce z Mladé Boleslavi zřejmě přišly nikoli od Valeše, ale od jiné ženy, kterou stejným způsobem podvedl!

Choval se galantně, říká paní Hana

Do roku 2005 totiž Valeš seděl ve vězení za jiný podvod, a měl čas si podávat řadu inzerátů přes internet. Na jeden z nich naletěla paní Hana z Jilemnice. Přesvědčil jí, že potřebuje peníze na právníka a ona mu je půjčila. Dodejme, že Valeše mohla vidět poprvé jen na schůzkách ve věznici a znala jen to, co ji nalhal v dopisech. I tak mu peníze půjčila. Právník tak Valešovi zajistil rychlejší propuštění z vězení. Valeš se pak k paní Haně skutečně nastěhoval.

„Uvěřila jsem, že sedí ve vězení nevinně, choval se tak galantně, chtěla jsem mu pomoci,“ řekla později paní Hana. Pak Valeš přišel se svou oblíbenou výmluvou na auto Alfa Romeo. Řekl, že potřebuje peníze na opravu. Paní Hana si proto vzala půjčku 50 tisíc korun a půjčila Valešovi další peníze. Samozřejmě peníze na žádnou opravu nepoužil.

Část dluhu vyrovnal tak, že Haně přivezl staré auto Lancia. A to už se na scéně objevuje další podvedená žena, tentokrát Zlatuše z Blanska a její maminka Milada. I Zlatuše se s ním seznámila, když byl ještě ve vězení a je tedy zřejmé, že ve věznici to táhl s několika podvedenými najednou. Zlatuše i její matka mu tam v roce 2004 vozily jídlo a posílala peníze.

Z dcery a matky muž postupně vylákal neuvěřitelných 600 tisíc korun. Jako výmluvu použil lež, že má účty plné peněz, které mu policie odblokuje, pokud zaplatí poplatky na finančním úřadě a za sociální pojištění.

Jenže Valeš se po propuštění ve vězení u své milé stavil jen párkrát za pár týdnů. Bydlel přece u jiné ženy. Bylo jasné, že tady něco nehraje. Ženám nezbylo než se obrátit na policii.

V lednu 2006 pak obelstil paní Kateřinu z Prahy. Po krátkém románku jí řekl, že pracuje jako pilot a že odjíždí do Holandska na služební cestu. Po této ženě chtěl peníze na uhrazení pojistek na své auto. Ta proto na cizí jméno jisté ženy (samozřejmě jedné z milenek) poslala jeho jménem tisíce korun. A tak bychom mohli pokračovat.

Tady se ukazuje geniálnost plánu. Valeš totiž milenky vždy uklidnil, když část peněz vrátil a přitom podváděl dál. Prokazatelně podvedl nejméně devět žen.

Martinu vyfotografoval při sexu

Jednou z podvedených byla i bohatá podnikatelka Martina z Orlickoústecka. Tu si Valeš dokonce vyfotografoval při sexu a později ji podle policie vydíral. „Za to ho viníme z trestného činu vydírání,“ popisují kriminalisté.

Valeše pravděpodobně rozčílilo, že do ženy hodně investoval. Podnikatelce kupoval dárky a platil luxusní večeře. Jenže ta si ho později odmítla nastěhovat do bytu a ani mu nepůjčila žádné velké peníze.

Další okradenou ženou je paní Lenka z Písku. I ta mu půjčila peníze.

Už jednou se policii podařilo Valeše dopadnout, když na něho jedna z žen podala trestní oznámení. Tehdy policie ani jeho oběť netušila rozsah jeho podvodů.

Valeš byl naposledy spatřen vloni v Karlových Varech, kde měl prožít Vánoce v jedné místní rodině. Místnímu strážníkovi byl ale podezřelý a začal pátrat po jeho totožnosti. To už ale Valeš zavětřil, že je v ohrožení a beze stopy zmizel.

„Je pravděpodobné, že okradených žen bude mnohem více. Žádáme proto případné oběti a svědky, aby se obrátili na kriminalisty v Mladé Boleslavi na telefonním čísle 974 877 100,“ uvedl policista Ladislav Beneš. Informace můžete poskytnout i na bezplatné telefonní lince 158.

Petr Valeš podle policie vypadá jako slušný člověk, představuje se jako inženýr a někdy i pod smyšleným jménem. Říká o sobě, že pracuje v letectví a že je bohatý. Dopustil se podvodů v Mladé Boleslavi, Jičíně, Blansku, Praze, Karlových Varech, Písku či na Orlickoústecku.

Petr Valeš je asi 180 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, hnědé oči, šedivé vlasy, které si odbarvuje na blond. Má české i slovenské občanství.