Do vedení české policie se nejspíše nikomu nechce. Alespoň se to může zdát při pohledu dvě poslední personální změny na nejvyšších postech.

Policejní prezídium dnes oficiálně představilo nového ředitele pořádková a železniční policie Petra Sehnoutku. Ten byla ovšem ve výběrovém řízení jediných uchazečem.

Opakuje se tak případ nedávno jmenovaného šéfa dopravní policie Martina Červíčka, i ten byl jediným, kdo se do konkurzu přihlásil. „Velice nás mrzí, že se do výběrových řízení nikdo nehlásí,“ řekl včera novinářům náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek.

Na otázku, proč ktakovému stavu dochází, ale jen odpověděl: „ Na to se zeptejte těch policistů, co se nepřihlásili“. Nový šéf pořádkové policie Sehnoutka by chtěl především zlepšit činnost policistů vokrskových služebnách a zároveň se více otevřít podnětům veřejnosti.

Policie hledala nového šéfa pořádkové policie už od dubna. Vyhlásila na něj celkem tři výběrová řízení, která dopadla fiaskem. Do prvního se přihlásili tři uchazeči, kteří ale neodpovídali kritériím. Do druhého konkurzu se nepřihlásil vůbec nikdo a ve třetím by jediným kandidátem Petr Sehnoutka. Ten se nakonec stal vítězem.

„Jsou tam vysoké kvalifikační nároky a tlak na osobní odpovědnost. Navíc existuje dlouhodobé generační zašpuntování, a tím omezený počet možných kandidátů,“ vzkázal dnes Deníku Langer.