„Policie poskytuje rozsáhlý servis soukromým subjektům zadarmo, na úkor běžné služby,“ říká ministr Ivan Langer a dodává, že mezi tyto služby patří nejen přepravy nadměrných nákladů, ale také například dozor při sportovních utkáních. „V přepočtu na počet obyvatel mám v EU nejvíc policistů, ale naši policisté plní také úkoly, které jim nepřísluší. Řadu z nich můžou zajišťovat soukromé firmy,“ říká Langer.

Soukromé firmy mají policii ulevit

„Stát má zájem na dodržení bezpečnosti a měl by stanovit pravidla pro její dodržení, neměl by však soukromníkům zadarmo poskytovat servis pro jejich podnikatelský záměr,“ dodává první náměstek ministra vnitra Jaroslav Salivar. Podle něj by pořadatelé měli dostat možnost buď najmout soukromé bezpečnostní služby nebo, za provozní poplatek požádat policii. „U soukromých bezpečnostních firem více než 50 tisíc zaměstnanců, ti by mohli výrazně odlehčit práci policii,“ vysvětluje Salivar.

Ředitel Oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Ivo Lubas, ale namítá, že už dnes pořádající kluby nesou odpovědnost za pořádek. „V případě placení policii za ostrahu by se navíc mohla objevit námitka z její podjatosti,“ říká Lubas. Soukromé firmy by ale měly vstoupit i do jiných oblastí bezpečnosti, třeba měření rychlosti. „Dnes potřebujeme pro měření dva vozy: jeden s radarem a jeho obsluhou, druhý s policisty, kteří vybírají pokuty. V budoucnu by měření mohli plně zajišťovat soukromníci a pak dostávat podíl z vybraných pokut,“ popisuje ministr vnitra. Opozici se ale takové návrhy příliš nelíbí.

Služba, nebo výdělek?

„Je třeba dbát na to,aby se policie nezačala zajímat spíš o výdělek než o službu,“ říká stínový ministr vnitra ČSSD František Bublan. „Při sportovních utkáních by měla policie asistovat co nejméně,“ souhlasí Bublan. Měření rychlosti soukromníky se mu ale moc nezamlouvá:„ Dodržování rychlosti neměří policie proto, aby vybírala peníze, ale proto, aby zlepšila bezpečnostní situaci.“