Komise ministerstva vnitra, vedená bývalým policejním prezidentem a nynějším karlovarským krajským ředitelem Oldřichem Tomáškem, předložila analýzu, podle níž by se dala ušetřit téměř miliarda korun. Stačilo by prý zrušit zhruba 2000 především manažerských pozic. Tato opatření by se přitom neměla dotknout policistů v přímém výkonu služby.

„Pro komisi bylo neúnosné, aby plat policisty, nasazujícího 24 hodin denně život či zdraví při ochraně zákona, začínal na 14 či 16 tisících korun a dál se snižoval,“ uvedl Tomášek. Podle něj komise naopak navrhla řešení, jak z ušetřených peněz zlepšit podmínky pro výkonné policisty.

„Za plat jednoho ušetřeného štábního důstojníka je možno přijmout dva policisty pro službu v ulicích zatížených lokalit,“ přiblížil Tomášek.

Ministerská komise navrhuje podle ČTK zrušit 1167 policejních míst a dalších 1042 míst zcivilnit. Výše úspor by ovšem nebyla tak výrazná, jak si prý ministerstvo vnitra maluje. Prezidium ji vypočítává na zhruba 168 milionů.

„Je to velmi syrová zpráva, jakýsi polotovar, který neřeší situaci u policie finálně. Mezi policisty ovšem vyvolala paniku, protože ji brali jako hotovou věc. Na druhou stranu tato reakce byla paradoxně pozitivní, protože se o zprávě bude hovořit a nezapadne. Pokud se na něčem začne makat, bude to jedině dobře,“ uvedl šéf policejních odborů Milan Štěpánek, který míní, že nelze policejní místa rušit plošně.

S tím souhlasí i šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. „Myslím si však, že jsou v ní upozaděni lidé. Nelze globalizovat a označit některé pozice za zbytečné. Například na středních a polních velitelských pozicích jsou kvalitní lidé, ale je jich málo,“ řekl ředitel protidrogové centrály.

Právě jeho útvaru se zpráva významně dotýká, protože navrhuje sloučení s útvarem boje s organizovaným zločinem.

„Důrazně s tím nesouhlasím. Za 20 let služby jsem zažil už tři pokusy o univerzální specialisty. Ale dnes jsme schopni ovlivňovat protidrogovou politiku i legislativu. To je dáno právě naší svobodou,“ doplnil Frydrych.

Elita odchází

Nyní má policejní sbor asi 40 tisíc lidí, tedy skoro o osm tisíc méně, než měl před osmi lety. Jen loni policii opustilo přibližně 2600 lidí a k poslednímu říjnu letos požádalo o ukončení služebního poměru dalších 2000 policistů.

Od policie přitom odcházejí zkušení detektivové, kteří pracovali na důležitých kauzách. Třeba z protikorupční policie odchází deset detektivů. „Pět z nich jde do penze. U některých hraje hlavní roli nedůvěra v systém, například u pana (Františka) Zahálky. U jiných hrají výraznou motivaci výsluhy. Je škoda každého zkušeného poldy, který odejde,“ řekl náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška.

Kromě Zahálky dávají policii sbohem například také Petr Kromer, Zdeněk Ondráček, Petr Vincenz, Jiří Mazánek, nebo dokonce náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Veselý. Tedy detektivové, kteří se zabývají třeba kauzami nákupu letadel CASA nebo Opencard.

O práci u policie je přitom stále zájem. Poté, co bylo vyhlášeno výběrové řízení na 50 policistů, kteří by působili ve Šluknovském výběžku, děčínské ředitelství zahltil několikanásobný počet přihlášek z celého Česka.

Úspory v policii

Náměstek ministra vnitra Jaroslav Hruška řekl Deníku: Zrušíme místa, která vznikla, když bylo policii dobře

Praha – Komise ministra vnitra přišla se souborem opatření, která by měla ušetřit policii peníze. Policejní prezidium na zprávu reagovalo poměrně ostře a i někteří policisté se domnívají, že nynější dohady nejsou zrovna důstojné. Špinavé prádlo by se podle nich mělo prát doma.

Čekal jste takovou reakci Policejního prezidia, když byla zveřejněna analýza ministerstva vnitra k úsporám policie?

Nečekal jsem to. Věci to určitě neprospěje. Jediným možným řešením je nějaká vzájemná dohoda, ne vyvracení vzájemných argumentů a přesvědčování, kdo má pravdu. Takhle to nestojí. Teď se tedy řešení snažíme najít, aby byl naplněn cíl, který už nastínil ministr vnitra, tedy podpora lidí v přímém výkonu a převedení některých funkcí, které považujeme za částečně nadbytné, do přímého výkonu.

Zpráva navrhuje zrušit 1167 míst. Znamená to, že tato místa byla zbytečná i před škrty v policejním rozpočtu?

Je to pracovní návrh, který vytvořila odborná policejní komise, která byla složena napříč policií. To číslo není žádné dogma. Měla být zahájena diskuse s vedením policie, na čem se shodneme a na čem ne. Není to o tisíci ani o 700 místech. Je to o tom, že policie řekne, která místa nejsou nutná pro veřejnost. Důležité je, že taková místa jsou a je možné je převést do přímého výkonu.

Byla tedy tato místa zbytečná už dříve?

Neříkám zbytečná. Byla to místa vytvořená v době, kdy policie měla rozpočet o sedm nebo devět miliard vyšší. Vzhledem k tomu, že nechceme škrtat místa na kriminálce, dopravce a obvodních odděleních, hledáme místa, která byla vytvořena, když bylo dobře. Jsou to tedy místa, která nejsou úplně nutná.

Máte představu, jaký by byl optimální početní stav policie?

Není to o číslech, ale jdeme po funkcích. Říkáme, že tato funkce má být policejní, tato nikoliv. Až potom budeme vědět číslo. Samozřejmě nás zajímá, ale bude to až druhotný efekt. Dříve nějaká čísla padala, ale my se k němu chceme dopracovat až funkční analýzou.

Zpráva mezi policisty vyvolala paniku. Někteří se začali obávat, že dojde k dalšímu snižování platů…

Návrh tam byl, ale primárně má jít o to, že policisté ve štábních strukturách, tedy střední management, budou převedeni do přímého výkonu. To znamená, že chceme jeho místo na stejné pozici a se stejnými penězi převést z kanceláře na výkonný útvar. Může přijít o peníze, když přijde o příplatek za vedení, to se u některých vedoucích pozic může stát. Smyslem komise je ovšem to, aby lidé, kteří jsou ve výkonu, o peníze nepřicházeli. Sociální dopad je úplně jiný, když někomu vezmete příplatek za vedení, než když policistovi na dopravce, který má 15 tisíc, vezmete dva tisíce. Proto hledáme cestu ve středním managementu. Ale i ten polda na středním managementu má své jistoty a nemůže to dopadnout tak, že bude onuce, se kterou bude někdo hýbat napříč republikou. ⋌(via)