Stroj patří hasičům záchranného útvaru v Hlučíně. "Potřeba pořídit ho vznikla kvůli minimalizaci ohrožení hasičů zasahujících zejména ve Vrběticích, což je priorita vzhledem k rozsahu prováděných prací na místě exploze. Po intenzivním výcviku příslušníků jak z kabiny, tak za pomoci dálkového ovládání, je tento nakladač poprvé nasazen k práci právě při ohledání místa činu ve Vrběticích," uvedla Kozumplíková.

Stroj je ovládaný dálkově z pracovního kontejneru a je určený k naložení zeminy v epicentru, kterou pyrotechnici po jejím rozhrnutí prohlédnou detektory, odstraní nalezenou munici a předměty důležité pro trestní řízení, a za pomoci malého nakladače odvezou na určené místo v areálu.

Sklad číslo 16 explodoval ve Vrběticích 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince 2014. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Pyrotechnici a další členové záchranného systému ve Vrběticích pracují na ohledání epicentra výbuchu skladu číslo 16. Po něm přijde na řadu sklad číslo 12. Zásah potrvá nejméně do poloviny příštího roku. Náklady odhadl velitel zásahu asi na miliardu korun.

V minulých dnech pracovali policejní pyrotechnici za pomoci hasičů v příkrém terénním svahu v epicentru předloňské exploze. Sbírali tam munici plošným sběrem i hloubkovým pyrotechnickým průzkumem za pomoci techniky, která je nutná k použití při práci ve výškách - horolezeckého vybavení, žebříků, kotevní techniky, lan a slaňovacích postrojů.

V listopadu bude policejním pyrotechnikům pomáhat při plošném i hloubkovém sběru munice pět armádních pyrotechniků. Pracují v jižní části ohraničeného území, poblíž obcí Divnice a Bohuslavice nad Vláří. Zároveň s pyrotechniky se na asanaci podílejí také policisté pohotovostního a eskortního oddělení a hasiči, kteří prořezávají vzrostlou vegetaci a zpřístupňují jinak nepřístupný terén, doplnila Kozumplíková.