"Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku," napsal Švejdar. Také Rendlová zdůraznila, že mise policistů nekončí.

Čeští policisté cvičí irácké kolegy od roku 2017. Vyučují je základní policejní činnosti z taktického i administrativního hlediska. Mise se střídají po šesti měsících, na místě je vždy pět členů policejního sboru. "Iráčtí policisté z výcvikového tábora odjeli, v současnosti tedy není komu předávat zkušenosti," doplnila Rendlová.

Aleš Opata v Iráku
Čeští vojáci jsou v Iráku mimo ohrožení. Stahování neplánujeme, potvrdil Opata

Necelá čtyřicítka českých vojáků v misi Severoatlantické aliance v Iráku zůstává. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek potvrdil předchozí vyjádření, že vojáci jsou v pořádku a Česko své případné další kroky koordinuje se spojenci v rámci NATO.

Premiér Andrej Babiš (ANO) po dnešním zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že policisté, čeští vojáci i další občané v Iráku jsou v bezpečí. "Pro nás je priorita bezpečnost našich lidí v České republice i všude na světě, samozřejmě i v Iráku," řekl Babiš. Zdůraznil, že v této chvíli žádné riziko nevidí, podle Petříčka tomu nasvědčují i zpravodajské informace. Babiš zdůraznil, že v bezpečí jsou čeští vojáci i policisté nasazení na misích v Iráku, stejně jako ostatní Češi, kteří v Iráku jsou z pracovních důvodů, například kvůli obchodu nebo na diplomatické misi.

Napětí opadá

Premiér uvítal, že po zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a následném íránském raketovém útoku na spojenecké základny v Iráku nynější kroky obou stran naznačují, že není zájem na další eskalaci konfliktu. "Zdá se, že napětí pomalu opadá. Doufejme, že ten konflikt bude dále řešen politickou cestou, diplomatickou cestou," řekl Babiš.

O dalším postupu Česko jedná se svými spojenci, a kdyby došlo na případnou evakuaci vojáků a policistů, má pro ni podle Babiše blokované prostředky. "V této chvíli by bylo předčasné dělat nějaké kroky," zdůraznil však premiér.

Americký prezident Donald Trump
Íránci zaútočili na síly USA. Trump oznámil, že neodpoví

Podle Petříčka se o pokračování mise jedná mezi spojeneckým velením a iráckou vládou. Ministr také uvedl, že přesun německých a slovenských vojáků působících v misi nebyl národním rozhodnutím těchto zemí, ale rozhodlo o něm spojenecké velení operace. Petříček řekl, že po pozastavení mise jsou nyní čeští vojáci na základnách.

Babiš nechtěl předjímat, zda může nynější incident nějak ovlivnit příští mandát pro vyslání českých vojáků do zahraničních misí, o kterém by měl letos rozhodovat Parlament. KSČM, která toleruje menšinovou vládu, vyzvala ke stažení vojáků v Sýrii. Podle Babiše ale vláda v souvislosti s misemi žádné změny neplánuje, a to ani posilování, ani přemísťování vojáků.