Byla to vražda, potvrdily prvotní výsledky pitvy nalezených ostatků dívky, jež zmizela loni 13. října v pražské Troji cestou ze školy.

Jiný výsledek ostatně kriminalisté ani neočekávali. Tělo své mladičké oběti totiž pachatel zakopal poblíž ulice Pod Havránkou, nepříliš daleko od místa, kde byla dívka viděna naposledy. A s takovou důkladností, že je na podzim nenašly ani stovky policejních pátračů, kteří oblast opakovaně pročesávali i za pomoci speciálně vycvičených psů. Bezprostředně po středečním nálezu zbytků těla tak nebylo pochyb o tom, že dívka zemřela násilnou smrtí – a také o tom, že se pachatel snažil, aby se tělo nenašlo.

„Ještě v průběhu večera a noci probíhala soudní pitva, jejíž prvotní výsledky má již policie k dispozici. Vyplývá z nich, že dívka zemřela násilnou smrtí,“ konstatovala ve čtvrtek mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. K tomu, jaké další poznatky vyšetřovatelé od soudních lékařů získali, se ale zatím nevyjádřila. „S ohledem na probíhající procesní úkony bude policie další informace uvolňovat v průběhu odpoledne,“ uvedla mjr. Zoulová. Sdělila pouze, že pracovníci Kriminalistického ústavu Praha začali s odbornými expertizami zajištěných stop a výsledek budou mít kriminalisté k dispozici co nejdříve.

Mezi řádky lze tyto informace číst i tak, že kriminalisté mají podezřelého, ale ještě shromažďují potřebné důkazy; více sdělí teprve poté, co mu policejní komisař sdělí obvinění z vraždy a bude podán návrh na uvalení vazby.

Téměř od počátku je v souvislosti se zmizením školačky stíhán 41letý Otakar T. z Mostu, který do hlavního města jezdil krást. Již na podzim byl obviněn ze zbavení osobní svobody, později kriminalisté zahájili také stíhání pro trestný čin krádeže – spáchaný právě v oblasti Troje. Dosud byl Otakar T. vyšetřován na svobodě, protože soud nenašel dostatek argumentů pro uvalení vazby. Po nálezu ostatků si ho pražští kriminalisté znovu vzali do parády; policisté si ho vyzvedli z restaurace v Mostě, kde seděl u piva. To potvrdila i mluvčí Zoulová. „Pražská policie ho zadržela v souvislosti s další majetkovou trestnou činností. Tento muž je trestně stíhán od loňského roku pro trestné činy zbavení osobní svobody a krádeže vloupáním do obytných objektů v Praze 8 a ve Středočeském kraji,“ konstatovala.

V minulosti uváděla – a ve čtvrtek to znovu potvrdila – že tento muž s vyšetřovateli dosud spolupracoval spíše formálně. Na předvolání se dostavoval, avšak k projednávané trestné činnosti téměř nevypovídal. Jaká je situace při současných výsleších, sdělí policie později.

Podezřelý v případu Anička: Nenápadný muž

Most – Jediný podezřelý v případu Janička Otakar T. bydlel v Mostě na ubytovně Domino, která slouží z části pro sociálně slabé občany a z části jako hotel pro turisty a dělníky, kteří jsou v Mostě za prací. Podle zdejší vrátné byl velmi nenápadný, nebyly s ním žádné problémy.

„Já bych to ani nevěděla, kdo to je. Kdyby mi to tady jedna drbna neřekla. On mi přišel takovej strašně nenápadnej. Vzal si klíče a šel,“ řekla Deníku žena.

Dodala, že muž bydlel na ubytovně asi měsíc. Nežil prý v části, která je určena pro sociálně slabé občany, ale v hotelovém sektoru, který se nachází v jedenáctém a dvanáctém patře.

„Teď tam nahoře v pokojích ale nikdo není a stejně vám k němu nikdo nic neřekne. Opravdu byl hodně nenápadný,“ dodala vrátná.

Její slova potvrdilo hned několik mužů, které Deník oslovil, když zrovna vcházeli do ubytovny. „Jo slyšel jsem včera ze zpráv, že je ten podezřelý z Mostu, ale že bydlí tady, to teda nevím,“ uvedl muž ve středních letech s knírkem.

Další dva zanedbaní muži ve vytahaných kalhotách a svetrech o Otakaru T. a případu Anička nevěděli skoro už vůbec nic. „Cože? O tom nic nevíme,“ reagovali na dotaz Deníku, zda podezřelého muže neznali. Podle vrátné je jedině dobře, že místní sociálně slabí nájemníci o Otakaru T. nevědí. „Ty by ho byli schopni lynčovat, kdyby se dozvěděli, kdo to je a z čeho je podezřelý,“ tvrdila.

Problémy s Otakarem T. neměli ani jeho spolupracovníci. Nebo o nich alespoň nehovořili. V restauraci Luna v Mostě, kde společně popíjeli ve středu odpoledne, než si pro podezřelého přišli policisté, Deníku prozradili, že si od jednoho z nich vzal tři sta korun na útratu, a v klidu s policisty odešel.

Nalezené tělo patří hledané dívce, potvrdila policie

Kriminalisté ve středu dopoledne v pražské Troji nalezli zakopané lidské ostatky. Byly několik desítek centimetrů pod zemí. Nejspíše proto je psi, kteří tuto oblast prohledávali už v říjnu, nenašli.

Podle policejního prezidenta Petra Lessyho jde o dítě. Pitva ve středu večer bohužel potvrdila, že jde o dívku, která se nedaleko odtud ztratila 13. října.

Její jméno a věk, přestože ho nejspíše znáte, vám však kvůli takzvanému náhubkovému zákonu nesmíme sdělit.

K hrůznému nálezu ale přispěla i náhoda. V oblasti se totiž pohybuje divoká zvěř, především prasata a jezevci, jejichž čichové schopnosti jsou značné. Psi bývají úspěšní při pátrání zpravidla do jednoho metru pod povrchem, záleží samozřejmě na okolnostech. „V tento okamžik mohu potvrdit, že divoká zvěř přispěla k tomu, že to místo velmi částečně ve velmi malém, řekněme prostoru, bylo odkryto,“ uvedl na rádiu Impuls policejní prezident. „Kvůli tomu, že tělo bylo nalezeno v jakési nestandardní hloubce pod povrchem země, nebylo ve schopnostech psů tělo odhalit,“ dodal Lessy.

Kriminalisté a přivolaný lékař nalezené ostatky ohledali jen zběžně, nechtěli zničit případné stopy. Kolem třetí hodiny odpoledne pak tělo odvezla pohřební služba.

Policie při středeční akci použila mimo jiné unikátní dodávku vybavenou prostorovou 3D technologií, která dokáže modulovat krajinu a lépe tak koordinovat pátraní v místě nálezu.

Normálně pil pivo

Ve stejný čas pak policisté udeřili i na severu Čech. Do mostecké restaurace v Luně si přijeli pro jediného dosavadního podezřelého – jednačtyřicetiletého, několikrát trestaného Otakara T.

„Zvedl se a v klidu s nimi odešel. Proběhlo to úplně normálně. Ještě jsem mu musel půjčit tři stovky na útratu, který jsem si dneska vydělal,“ svěřil se Deníku muž, který s Otakarem T. ve středu odpoledne popíjel. Podezřelý muž pracoval na stavbách, poslední dobou se měl zdržovat v mostecké ubytovně Viktor.

Policie už podezřelého muže jednou zadržela, a to bezprostředně po zmizení dívky. Nejprve u výslechu tvrdil, že dívku neviděl a tudíž jí ani neublížil. Pak ovšem na detektoru lži „neprošel“ právě otázkami týkajícími se dívčina zmizení. Testy DNA navíc ukázaly, že držel v ruce její batoh.

Soud i přesto s uvalením vazby nesouhlasil, a muž byl proto vyšetřován na svobodě. Zda na něj bude uvalena vazba nyní, zatím nebylo do uzávěrky tohoto vydání jasné.

Dívenka, jejíž jméno vám nesmíme sdělit, zmizela loni 13. října, když se vracela ze školy ulicí Pod Písečnou. Pátraly po ní stovky policistů i vojáků. Našel se jen její batoh, láhev s pitím a klíče.

MILAN HOLAKOVSKÝ, JAN KLIČKA, OLDŘICH HÁJEK

Jak probíhalo pátrání

Policejní psycholog: Na detektor lži je spolehnutí

Vraždy dětí mají podle forenzní psycholožky Ludmily Čírtkové nejčastěji sexuální motiv. Nezřídka jsou spojeny i s týráním. Nicméně statisticky jsou vraždy dětí naštěstí výjimečnou událostí.

Jaké jsou nejčastější motivy vrahů dětí?

Jednu skupinu představuje vražda dítěte v souvislosti se sexuálním deliktem. Tady je třeba rozlišit cizí pachatele, tedy „lovce“, kteří neměli s dítětem nikdy kontakt, a osoby, kterými mohou být lidé z rodiny nebo třeba vedoucí kroužků a podobně. Jinou skupinou jsou jevy spojené s fyzickým týráním a zanedbáváním dětí, které mohou vést ke smrti dítěte. Tento problém je velmi úzce spjat s pachateli, kteří také pocházejí z rodiny. Pak se ještě vyskytuje „sběrný koš“ pro jiné případy, kam může patřit například přepadení dítěte motivované agresivitou pachatele v kombinaci s alkoholem nebo drogovou závislostí. Do motivů lze zahrnout i vraždy, které se odehrávají ve vrstevnické skupině a souvisí s životním stylem dětí, respektive mladistvých.

Která z těchto skupin motivů převažuje?

Nejčastěji jsou vraždy dětí vázány na problematiku sexuální delikvence a týrání dětí.

Jak časté jsou vraždy dětí?

Je třeba říct, že jsou naštěstí statisticky výjimečnou událostí. Jsou třeba takové výjimečné fenomény masakrů dětí, kdy pachatel vnikne do školy a na jednom místě v jednom časovém úseku zabije více dětí najednou, ale jsou to opravdu statisticky okrajové fenomény.

V případě zavražděné dívky se podezřelý muž musel podrobit zkoušce na detektoru lži, který odhalil, že nemluvil pravdu. Lze se na detektor skutečně spolehnout?

Spolehlivost fyziodetekčního vyšetření je velmi vysoká. Dle literatury se pohybuje kolem 90 až 98 procent podle toho, jaký autor to uvádí. Ale je nutné říct, že ne v každém případě lze fyziodetekční vyšetření využít. O případu se třeba ví tak málo, že chybí informace, které by umožnily sestavit dobré otázky k fyziodetekčnímu vyšetření. Jindy není zase k dispozici podezřelá osoba a podobně. Když to shrnu, fyziodetekční vyšetření má velkou spolehlivost, ale ne vždy se dá použít? (via)

Po pohřešované dívce z Prahy 8 policisté pátrají pět měsíců

Hlavní události kolem případu pohřešované devítileté dívky, která se ztratila loni v říjnu (ve středu 16. března policie našla v pražské Troji tělo, která zatím nebylo identifikováno):

13. října 2010 – Policie večer zveřejnila informaci o pohřešované devítileté dívce, která se toho dne nevrátila ze školy v Praze 8 – Troji. Do pátrání se zapojily desítky policistů. Poblíž místa, kde se dívka rozloučila se spolužačkami, nalezli policisté její batoh a několik metrů od něj také lahev s pitím.

14. října 2010 – V Troji od ranních hodin pokračovalo pátrání. Na místě byla stovka policistů s psovody i policisté na koních. Policie prověřovala svědectví lidí z okolí, do akce se zapojil i vrtulník. Hledání dívky pokračovalo i v dalších dnech, pátrání se rozšířilo z Prahy do celé ČR.

16. října 2010 – Do pátrací akce se zapojili kynologové ze Slovenska se speciálně vycvičenými psy. Informace o pohřešované dívce předali do Schengenského informačního systému i Interpolu. Zvláštní opatření přijala cizinecká policie na letištích. Večer nabídl dívčin otec v televizi Nova případným únoscům 3,5 milionu korun, když jeho dceru propustí do poledne následujícího dne. Na výzvu nikdo nereagoval.

19. října 2010 – Policisté zadrželi podezřelého muže, v minulosti trestaného zejména za majetkové delikty. Na dívčině batohu nalezli stopy jeho DNA.

22. října 2010 – Podezřelého policie obvinila z trestného činu zbavení osobní svobody. Jedenačtyřicetiletý recidivista se k činu nepřiznal, policisté proti němu měli jen nepřímé důkazy. Byl propuštěn na svobodu, protože soud neakceptoval návrh, aby byl vzat do vazby.

23. října 2010 – Do pátrání se zapojila i vojenské policie. Spolu s ní dívku hledali i lezci z řad hasičů, kteří slaňovali do nepřístupných prostor, třeba studní.

24. října 2010 – Hledání dívky se v Troji přesunulo blíže k zoologické zahradě.

25. října 2010 – Policisté v prohledávané oblasti našli klíče, které údajně dívce patřily. Policie také požádala média, aby přestala zveřejňovat detaily z pátrání, podle vyšetřovatelů informování o podrobnostech pomáhá případnému pachateli a znesnadňuje práci policistům.

29. října 2010 – V Troji se opět konala velká pátrací akce, do které se zapojilo na sto lidí, ani ta ale nepřinesla nové poznatky.

2. listopadu 2010 – Po dívce pátral policejní poříční oddíl, který projížděl kolem trojského břehu Vltavy. Policisté s sebou měli psa cvičeného pro vyhledávání lidí ve vodě.

8. listopadu 2010 – Městské státní zastupitelství odmítlo stížnost na zahájení stíhání, kterou podal podezřelý muž. Policie tak mohla i nadále pokračovat ve stíhání jedenačtyřice­tiletého recidivisty v souvislosti se zmizením dívky.

9. listopadu 2010 – Rodiče dívky nabídli 3,5 milionu korun tomu, kdo dívku zachrání, či za informace vedoucí k člověku, který stojí za zmizením dívky.

27. listopadu 2010 – Soud uvalil vazbu na 24letého muže z Plzeňska, který vydíral rodiče ztracené dívky.

6. prosince 2010 – Mluvčí rakouského Spolkového kriminálního úřadu (BKA) Helmut Greiner potvrdil, že po dívce bylo zahájeno pátrání i v Rakousku. Nepotvrdil ale, že by stopy vedly právě do Rakouska.

7. prosince 2010 – Policie kvůli pátrání požádala povodí Vltavy, aby snížilo hladinu řeky.

15. prosince 2010 – Police zveřejnila informaci, že stopou by mohl být neznámý muž, který byl v den zmizení dívky viděn v pražské Troji s podobným děvčetem.

16. ledna 2011 – Hlavní podezřelý v případu zmizení přiznal podle serveru Aktuálně.cz, že ji v den jejího zmizení viděl. Předtím to přitom popíral. Server uvedl, že jedenačtyřicetiletý recidivista neprošel detektorem lži právě v těch částech výslechu, které se týkaly dívčina zmizení. Police v reakci uvedla, že některé informace serveru nebyly pravdivé.

28. února 2011 – Okresní soud Plzeň-jih dal čtyřiadvacetiletému muži podmíněný trest 2,5 roku vězení s odkladem na pět let. Muž na otci ztracené dívky požadoval peníze výměnou za informaci o dítěti.

16. března 2011 – Policie našla v pražské Troji tělo. Zda jde o pohřešovanou dívku, která tam zmizela 13. října, musí podle policie potvrdit expertiza.

Výběr tragických případů zmizelých dětí

Výběr případů zmizelých dětí s tragickým koncem od roku 1999:

Březen 1999 – Desetiletá dívka z Libušína se ztratila na cestě ze školy v Kladně. Po dvou dnech nalezla policie její tělo v opuštěné cihelně v Třebichovicích, vraha se nepodařilo vypátrat.

Leden 2001 – Po dvoudenním pátrání nalezli policisté tělo sedmileté dívky z Moravského Berouna na Bruntálsku. K vraždě se doznal její strýc, který byl již jednou za vraždu odsouzen.

Červen 2001 – Policisté v Kladně pátrali po pětileté holčičce. Po téměř třítýdenním pátrání bylo tělo holčičky nalezeno zahrabané v lese. Místo, kde mají hledat, policistům udala matka dítěte, která se později policii přiznala, že ji v opilosti zalehla a udusila. V březnu 2002 byla odsouzena ke třem letům nepodmíněně.

30. července 2001 – Na výlet se svým švagrem Belgičanem Stephanem Knaepenem odjeli desetiletý chlapec a jeho o dva roky starší sestra. Policie v srpnu nalezla u obce Nebovidy na Brněnsku Belgičanovo mrtvé tělo. Těla sourozenců našel 25. listopadu 2001 ve spacích pytlích náhodný chodec u polní cesty v katastru obce Brankovice na Vyškovsku. Podle policie byl vrahem obou dětí Knaepen.

11. listopadu 2001 – Policie začala pátrat po osmiletém chlapci. Matka chlapce nahlásila, že dítě si vyzvedl jeho otec, ale nevrátil jej. Policie našla mrtvolu chlapce 3. prosince v jednom pražském bytě. Chlapce zřejmě zabil jeho otec, který ho předtím unesl a sám se pak o několik dní později oběsil.

26. května 2002 – Sedmiletou holčičku z České Třebové, která byla dva dny pohřešována, nalezla policie mrtvou. Stala se obětí pomsty druha její babičky, která se s ním rozešla. Pachatel byl odsouzen do vězení na více než 23 let.

14. března 2003 – Policie zahájila pátrání po osmiletém chlapci z Malého Ratmírova na Jindřichohradecku. Policisté se v jednu chvíli přikláněli k tomu, že dítě někdo unesl. Tato verze se však nepotvrdila a 3. dubna nalezl chlapcovo tělo policejní pes na břehu místního rybníka. Příčinou smrti dítěte bylo utonutí.

22. března 2007 – Několik set metrů od domova v obci Nové Dvory-Ovčáry na Kutnohorsku našli policisté po celonočním pátrání mrtvolu čtyřletého chlapce, který byl podle pitvy udušen. Za smrt chlapce byl podle policie odpovědný třináctiletý mentálně postižený chlapec, příbuzný oběti.

17. dubna 2007 – Policie začala hledat tříletého chlapce z Měčína na Klatovsku. Tělo mrtvého chlapce bylo o dva dny později nalezeno v úložném prostoru gauče ve sklepě objektu, kde žila jeho početná rodina. Chlapec zemřel násilnou smrtí. Policie vraha doposud nenašla.

28. prosince 2007 – Tělo mrtvého pětiletého chlapce z Tábora objevili mostečtí strážníci v zaparkovaném osobním vozidle v Českých Zlatníkách na Mostecku. V automobilu byla s chlapcem i jeho matka a její partner Pavel Grepl. Policie dvojici obvinila z vraždy. Hocha údajně zabila jeho matka už 9. prosince, s přítelem pak hledali vhodné místo, kde by se mrtvoly zbavili. Soud poslal ženu na 24 let do vězení, Grepl dostal 20 let.

7. června 2008 – Policisté objevili mrtvé tělo devítiletého chlapce z Havlíčkova Brodu, který byl pohřešován od 4. května. Několik hodin před nálezem těla policie zadržela slovenského občana Antonína Nováka, který byl za pohlavní zneužívání odsouzen již několikrát na Slovensku. Za vraždu a znásilnění byl Novák v odsouzen k doživotnímu trestu vězení.

13. října 2010 – Devítiletá dívka z Prahy zmizela cestou ze školy. Rozsáhlá policejní pátrací akce v pražské Troji byla s neúspěchem ukončena 17. října, pátrání ale pokračovalo.

Zdroj: ČTK