Policejní služba v balkánské zemi vypadá tak, že s makedonským policistou vždy hlídkují dva kolegové z Česka. Policisté se budou pohybovat zejména v okolí města Gevgelija ležícího u hranic s Řeckem.

Na řecké straně se ještě nedávno nacházel největší provizorní příhraniční tábor Idomeni, kde žily ve špatných hygienických podmínkách tisíce lidí. Řecko tento tábor nechalo v květnu vyklidit. "Nátlak na nelegální přechod hranice je zmenšený, ale to neznamená, že krize už není," řekl makedonský velvyslanec v Praze Paskal Stojcheski.

Podle něj je potřeba hranici dál pozorně hlídat. Stojcheski dodal, že Makedonii kvůli migrační krizi nepodporuje jen Česko. Jmenoval také Slovinsko, Maďarsko, Slovensko, Chorvatsko či Srbsko. "To bylo v nejkritičtější fázi uprchlické krize. Z naší strany jsme velmi spokojeni se spolupráci s českými policisty.

Za českou policii na misi odjeli hlavně členové pořádkových jednotek, kteří podle Petříka nemuseli projít speciálním výcvikem. "Jsou standardně vybaveni," dodal Petřík. Náklady na jejich misi ministerstvo vnitra odhaduje na 3,5 milionu korun.

Podle Petříka dnes policisté v rámci pomoci při migrační krizi odjeli na devátou zahraniční misi. Od konce loňského roku působili Řecku, Slovinsku nebo Maďarsku.