Celoevropská dopravní akce zaměstná několik tisíc policistů, přičemž během dne budou hlídky svá stanoviště měnit, nezůstanou pouze na jednom místě. "Policie České republiky na základě dopravně bezpečnostních analýz v daném teritoriu a vlastních vytipovaných rizikových lokalit bude provádět po celý den měření rychlosti," sdělila mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Tipy na rizikové úseky mohli lidé posílat v únoru prostřednictvím webu, policisté nakonec vybrali 1160 míst. Nejvíce jich je ve Středočeském kraji (188), Praze (167) a Jihomoravském kraji (134).

Seznam míst, kde se kontroly konají, naleznete ZDE

Jen na Olomoucku policisté kontrolují dvě desítky silničních úseků.  „Policisté se zaměřují hlavně na dodržování nejvyšší povolené rychlosti, ale neuniknou jim ani jiné dopravní přestupky, kterých se řidiči dopouští. Například jízda pod vlivem návykových látek, telefonování za jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí či technický stav vozidel,“ informovala mluvčí policie Marta Vlachová.

Ke kuriózní situaci došlo ve Vřesině na Ostravsku. V síti policistů paradoxně uvízl motorista, který se v úseku, kde je povolená padesátka, „coural“ na zcela prázdné silnici pětadvacítkou. Tím na sebe upoutal pozornost policistů, kteří se ho rozhodli zastavit a zkontrolovat. Záhy vyšlo najevo, že muž sedící za volantem dodávky nemá řidičský průkaz, o který přišel v souvislosti s jiným dopravním deliktem.

Následoval převoz na policejní stanici. Hříšníka zřejmě čeká obvinění z maření výkonu úředního rozhodnutí. Za pomalou jízdu ale pokutován nebude. Sankce by mu hrozila jen tehdy, pokud by brzdil provoz, což se v tomto případě nestalo.

Kontroly se nevyhnuly ani Jihočeskému kraji. "Cílem této preventivní akce je především snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích," dodala mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

Na Litoměřicku šlo o několik míst v obci Krabčice u Roudnice nad Labem, kde podle místních jen málokdo dodržuje předepsanou rychlost při průjezdu obcí. Policisté s radarem byli vidět také na Krétě, v části Terezína, dále v Ploskovicích na výjezdu na Třebušín a také v Sulejovicích na Lovosicku.

Podle policistů však v terénu příliš hříšníků zatím nebylo. "Asi proto, že se o této bezpečnostní akci hodně mluví, a tak jezdí většina motoristů, jak má," uvedli.