Pokud nejste vlastníky zbrojních průkazů, vyhnete se tím případnému stíhání pro přečin nedovoleného ozbrojování. Jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura vysvětlil, že 
se není čeho bát.

Balističtí specialisté z Odboru kriminalistických technologií a expertiz (OKTE) prověří, zda nebyla zbraň použita při nějakém dříve vyšetřovaném trestném činu a pokud tomu tak nebude, máte šanci získat ji zpět.

„Odbor služby pro zbraně 
a bezpečnostní materiál informuje odevzdávajícího, že 
si ve lhůtě do šesti měsíců může požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících 
k držení této zbraně," řekl mluvčí.

Pokud majitel o zbraň neprojeví zájem, může s ní naložit několika způsoby. Prvním je převedení vlastnictví (platí pouze u kategorií A, B nebo C) na jiného oprávněného držitele, dalším žádost 
o povolení znehodnocení, zničení či řezu zbraně nebo její postoupení prověřeným podnikatelům v oboru za účelem následného  prodeje, případně úschovy.

Novinky v zákoně

V souvislosti se zbraňovou amnestií policie upozorňuje 
i na novelu zákona ČNR č. 119/2002 Sb., o zbraních a střelivu, který rovněž vstoupí 
v platnost 1. července.

„Podstatná změna se týká zejména povinnosti vkládání evidovaných zbraní do nově vzniklého informačního systému – Centrálního registru zbraní. Dosud se to dělalo pouze v takzvaně papírové podobě," upřesnil Milan Bajcura 
s tím, že  podnikatelům odpadá povinnost „papírového" vedení evidenčních knih zbraní a střeliva a oznamování převodů zbraní.

Poplatky

Novela zákona o střelných zbraních a střelivu přináší i několik novinek v podobě zvýšení či nového zavedení správních poplatků. „Například při přijetí žádosti o vydání zbrojního průkazu za každou skupinu rozsahu oprávnění je od 1. července zaveden správní poplatek sedm set korun, dosud je to pět set korun. Poplatek za přijetí žádosti o vydání průkazu zbraně se zvyšuje o sto korun na tři sta korun. Novým poplatkem je například přijetí přihlášky ke zkoušce odborné způsobilosti žadatele zbrojního průkazu ve výši sto korun," uzavřela Vlčková.

Kuriozity

O největší rozruch se v Moravskoslezském kraji postaral pětačtyřicetiletý muž z Ostravy-Bartovic. Přinesl totiž těžký kulomet vzor 37 vyrobený ve Zbrojovce Brno. Běžně se ve své době používal například v bunkrech jako součást výzbroje. Do rukou policistů se dostaly i samopaly německé a sovětské výroby z druhé světové války – MP 40 a PPŠ Špagin. Ze stejného období jsou i vojenské samonabíjecí pušky – německá G 43 a sovětská SVT. Všechny byly střelbyschopné. Co se týká jednotlivých druhů, mezi odevzdanými zbraněmi převažovaly brokovnice, signální pistole, malorážky a dlouhé kulové zbraně. V Moravskoslezském kraji se nejvíce zbraní objevilo na Opavsku, většina z nich pocházela z druhé světové války.

Jihočeši při poslední amnestii v roce 2009 odevzdali 615 střelných zbraní. Mezi nimi kuriozity, jako minomet nebo kanón.