V noci z pátku na sobotu totiž kromě gratulací prozpěvovali rasistické písně, skandovali hesla typu „bílá síla“ a nakonec i hajlovali. Na protizákonné chování policistů upozornila redakci internetového serveru idnes.cz jedna z návštěvnic restaurace Nekonečno u Městského divadla v Brně.

Podle ženy policisté zpívali už ze začátku večera rasistické písně. „Hned jak přišli, to ještě vypadali střízlivě, začali vyzpěvovat rasistické hity od Orlíků a řvát hlášky typu “ já jsem běloch“, „bílá síla“ a podobně,“ popsala jejich chování žena. Podle ní si také policisté nadávali do Židů, což prý neonacisté většinou dělají. „Jeden z nich nakonec začal i hajlovat,“ dodala žena, která z obavy před pomstou nechce zveřejnit své jméno.

Mohou být propuštěni

Hlučných policistů si brzy všimla i obsluha. „Když uviděli, že jdu k nim, začali na hajlujícího muže volat, že je rasista, a hlasitě se smáli, aby zdůraznili, že šlo o jen vtip,“ uvedla jedna ze servírek z Nekonečna. Ani ona nechtěla své jméno zveřejnit.

Na protest proti chování oslavující skupiny se část hostů zvedla a odešla z restaurace. „Ptali se, proč nezasáhneme. Jenže v těchhle případech to bývá zbytečné, volat na policisty policisty? Nemělo by to smysl,“ dodala servírka.

Chování policistů nebere jihomoravské policejní ředitelství na lehkou váhu. Pokud by se totiž prokázalo, že opravdu porušili zákon, mohli by být na hodinu propuštěni. Zatím je však podle jihomoravské policejní mluvčí Soni Svobodové předčasné spekulovat.

„Rozhodně to nezlehčujeme. Náměstek ředitele Petr Sikora předal případ okamžitě do rukou vedoucího inspekce republikové policie. Na základě výsledku šetření pak přijmeme patřičná opatření, zatím však k tomu nemůžu říct nic bližšího,“ uvedla Svobodová.

Vliv alkoholu

Politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš přičítá chování policistů alkoholu. „Pokud jde u těch policistů o ojedinělou událost a neodráží to jejich dlouhodobé chování, není to tak hrozné a dá se mluvit o hlouposti. Na druhou stranu je to určitě špatný signál veřejnosti, která může toto chování vztáhnout na policii obecně,“ řekl Mareš.

Upozornil na to, že policisté jsou neustále na očích veřejnosti a měli by jít příkladem, přesto se to často neděje. „Podobné případy různých rasistických předsudků u policie se už v minulosti několikrát řešily,“ připomněl Mareš.

Na písničkách od skupiny Orlík podle něj vyrostl kde kdo, není tedy divu, že je znali i provinilí policisté. „Skupina se stala součástí české hospodské kultury části generace, která vyrůstala počátkem devadesátých let. Její texty jsou nejen rasistické, ale také typicky hospodské a pivní. Její obliba tedy neodráží ani tak rasistické názory, ale spíše tradici, takže i tady je možné spatřovat spíš hloupost,“ dodal Mareš.

ČTĚTE TAKÉ:Okřikli hajlující nácky, dostali cenu Charty 77

Další případy

26. srpen 2009 - Muž je stíhán za hajlování v tramvaji
Plzeňští kriminalisté obvinili dvaadvacetiletého muže z Prahy, který v polovině března v plzeňské tramvaji číslo čtyři při večerní cestě z Košutky do centra města provolával nacistický pozdrav ´Sieg Heil´. Spolu s ním byl obviněn i o čtyři roky mladší Plzeňan, který v tramvaji zpíval rasistické písničky.Více ZDE

9. červen 2009 - Hajlující muž dostal pěstí od Roma, oběma hrozí trest
Až tři roky může strávit za mřížemi osmadvacetiletý muž ze Vsetína. Hlídka městské policie jej totiž přistihla právě ve chvíli, kdy v centru města hajloval. Oplétačky s úřady budou mít zřejmě také Romové, kteří Vsetíňana chvíli na to za nacistické pozdravy napadli

26. květen 2009 - Extremisti jdou za hajlování do vězení

Za hajlování, které je kvalifikováno jako podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka, byl v úterý pětadvacetiletý Jan Dufek odsouzen na rok a půl do vězení a jeho známý o půl roku starší Petr Nikolukov k půlročnímu trestu vězení. Oba mladíci jsou z Duchcova a o prázdninách někdy v létě 2004 či 2005 se nechali v restauraci Cobra v Duchcově natočit na videokameru při hailování. U soudu videonahrávka byla promítnuto. Bylo zcela evidentní, že tancovali do půl těla nazí a zvedali pravici vzhůru s výkřiky „Sieg Heil“ a „Ein Führer“. V baru byla také pověšená vlajka s nacistickými válečná vlajka. Více ZDE

19. květen 2009 - Vojáci hajlovali na oslavě, tři jdou za mříže
Za hajlování pod vlajkou nacistického Německa s hákovým křížem v úterý teplický okresní soud odsoudil tři obviněné k nepodmíněným trestům od půl roku do 14 měsíců. Dalším třem byl uložen podmíněný trest. Jeden byl odsouzen k pokutě 30 000 korun. Soudce Miroslav Čapek uvedl, že dva z nich patřili mezi vojáky české armády v Žatci. Více ZDE