Před vynesením rozsudku chce ale ještě soudce Milan Tomeš předvolat znalkyni z oboru psychiatrie, která byla členkou komise autorů posudku. Hlavní líčení odročil na 19. srpna. Policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák, kteří jsou obžalovaní z usmrcení z nedbalosti, se tak po více než čtyřech letech od události zřejmě dočkají rozsudku.

"Všechny otázky, které jsme dnes měli - jak senát, tak zmocněnec poškozené strany, tak obhájce - se týkaly psychiatrie. Takže senát má za to, že bude lepší, aby se k tomu vyjádřil příslušný znalec, které v té komisi zasedal. Přece jenom průběh a stav takové situace, jako je alkoholové delirium, není úplně nic jednoduchého. A tlačit znalce z oboru soudní medicíny, aby se k tomu vyjadřoval, není úplně korektní," řekl dnes Tomeš.

Právě alkoholové delirium, které je nejtěžším stádiem abstinenčního syndromu při závislosti na alkoholu, je podle autorů revizního posudku příčinou smrti Ľudovíta Kašpara. "Nemůžeme souhlasit s tím, že by prvotní příčinou smrti poškozeného byl policejní zákrok. Příčinou otoku mozku a následného selhání dalších orgánů je podle nás delirium tremens, neboli alkoholové delirium. Jeho průběh byl v tomto případě zcela typický včetně symptomů, jako je agresivita, halucinace nebo dezorientace," řekl dnes u soudu za autory posudku Martin Dobiáš z lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Při deliriu může podle něj člověk zemřít i bez jakéhokoliv vnějšího přičinění.

Na vypracování revizního znaleckého posudku čekal soud od prosince loňského roku poté, co se předchozí posudky v závěrech zcela rozešly. K případu se vyjadřovali znalci z oboru soudního lékařství a farmakologie. Revizní posudek se přiklonil k názoru sokolovských znalců Rudolfa Macháčka a Terezy Balcarové, kteří tvrdili, že souvislost policejního zásahu s Kašparovou smrtí se nedá nijak prokázat. Jiří Hladík z Ústavu soudního lékařství z nemocnice na pražských Vinohradech byl naopak přesvědčen, že Herink a Novák svým zásahem úmrtí poškozeného přímo zavinili.

Kynšperští policisté Pavel Herink a Vítězslav Novák zasáhli proti tehdy 33letému Romovi zasáhli v květnu 2012. V nočních hodninách se vydali řešit ohlášené výtržnictví a možné napadení. Kašpar, který byl prý v Kynšperku známý svým agresivním chováním, podle obžalovaných policistů neuposlechl jejich výzev, použili na něj proto pepřový sprej. Následně začala rvačka, při níž prý Kašpar projevoval téměř nadlidskou sílu. Poté ale zkolaboval a o dva dny později v nemocnici zemřel.