K zabavování vozů se přiklání čím dál víc okresních policejních ředitelství. Například na Mělnicku už policisté od loňského listopadu zabavili hříšníkům 26 aut, na Plzeňsku od začátku loňského roku 14. „Zabavením auta lze trestat řidiče, kteří jezdí opilí opakovaně. Nebo ty, kteří nemají řidičský průkaz a přesto, že je policisté už jednou zadrželi, stále jezdí. V okrese Louny s tím zatím nemáme problémy,“ sdělil Rudolf Náhlovský, vedoucí dopravní policie v Lounech.

Policisté mohou auto zabavit například i tomu, kdo řídí přes to, že mu soud odebral řidičské oprávnění. Na zabavování aut se musí policie dohodnout se státními zástupci. Policisté v okrese Louny zabavují auta cizincům, kteří spáchají přestupek a kvůli tomu, že nesouhlasí se způsobem jeho vyřešení, odmítají zaplatit pokutu. Auto jim policisté zabavují proto, aby bylo zajištěno, že za přestupek vůbec zaplatí.

„Policista podle druhu přestupku stanoví kauci, kterou když cizinec zaplatí, dostane auto zpět. Kauce se pohybuje až do výše 50 tisíc korun. Kauce se řidiči vrátí v případě, že se dostaví k projednání přestupku na příslušný městský úřad,“ vysvětlil Rudolf Náhlovský. Pokud se řidič na radnici nedostaví, a ve většině případů tomu tak je, peníze propadají do státní kasy. Podle R. Náhlovského řeší dopravní policisté v okrese Louny takovýchto případů ročně několik.