Začínají prázdniny a v letních měsících pravidelně vytahují auta z garáží také takzvaní sváteční řidiči. Nárůst dopravy však s sebou přináší i zvýšený počet nehod a mrtvých. Policie proto také letos chystá vyšší počet kontrol. Řidiče chce více hlídat i ze vzduchu.

Espézetku zaměří na pětset metrů

„Jen na červenec jsme naplánovali, že využijeme vrtulník čtrnáctkrát. Budeme sledovat hlavně nebezpečnou jízdu, tedy vysokou rychlost, agresivní předjíždění a nedodržování bezpečné vzdálenosti. Z vrtulníku dokážeme na pět set metrů zaměřit i espézetku, navíc posádka v autě může celé dění sledovat na monitoru online,“ řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Pro dopravu má policie vyčleněny dva vrtulníky, jeden má základnu v Praze, druhý v Brně. Už dnes a zítra budou policisté kvůli rozjezdům z hlavního města sledovat dopravu z nebe nad Prahou.

Není to však zdaleka jedinou věcí, kterou si policisté na prázdniny připravili. Kontrol budou desítky. „Plánujeme zvýšený dohled nad hlavními tahy hlavně v pátek a neděli odpoledne, v regionech navíc bude spousta dopravně-bezpečnostních akcí zaměřených hlavně na dodržování zákazu požívání alkoholu,“ dodal Tržil.

Počtem dopravních nehod se Česká republika stále řadí k nejhorším zemím Evropské unie. Loni jen o prázdninách při třiceti a půl tisíci nehodách zemřelo 231 lidí. Nejvíce lidských životů měly na svědomí vysoká rychlost a nesprávný způsob jízdy.

Posvítí si i na motorkáře

Řidiči také musí počítat s kontrolou dodržování povolené rychlosti, používání pásů a dětských autosedaček či vyhovujícího technického stavu aut.

Zvláštní pozornost věnují policisté také motorkářům, jejichž tragických nehod rapidně přibývá. „První akci cílenou speciálně na motorkáře uděláme už tento víkend na Uherskohradišťsku a Buchlovských kopcích,“ řekl šéf dopraváků.

Na jednostopé piráty silnic se zaměří také ministerstvo dopravy v rámci své akce „Nemyslíš, zaplatíš“. „Takzvaný Motorkářský pytel, který má varovat před následky nebezpečné a nezodpovědné jízdy, umístíme v motorestech u silnic i na motorkářských srazech,“ prohlásil ministr dopravy Gustáv Slamečka.

Počtem dopravních nehod se Česká republika stále řadí k nejhorším zemím Evropské unie. Loni jen o prázdninách při třiceti a půl tisíci nehodách zemřelo 231 lidí. Nejvíce lidských životů měly na svědomí vysoká rychlost a nesprávný způsob jízdy.(fs)