Nominace dnes schválilo předsednictvo sociální demokracie. Na ministra vnitra navrhlo předsedu Jana Hamáčka, zahraničí Pocheho, práce a sociálních věcí Petra Krčála, zemědělství Tomana a kultury Antonína Staňka.

Jiří Zimola (vlevo) a Jan Hamáček.
ČSSD vysílá do vlády "nechtěného" Miroslava Pocheho i Antonína Staňka

"Jestli to správně chápu, bude mít ČSSD ve vládě tři ministry, s sebou přivede jednoho Zemanova ministra, za to jim 'na oplátku' Zeman vetuje jejich kandidáta na ministra zahraničí. Pojistky žádné, ANO si navíc podrží koalici s SPD. To je teda 'deal' (obchod)," komentoval nominace Fiala na twitteru.

Bartoš pokládá za zjevné, že nominací Pocheho si vedení sociální demokracie "kupuje" podporu pražské stranické organizace. "Jinak by totiž nemohl na post ministra zahraničí být jmenován trafikant s takto kontroverzní minulostí," napsal ČTK. Po zveřejnění nominantů má Bartoš pochyby "vůbec o úmyslu sociálních demokratů udržet se do budoucna ve Sněmovně".

Štáb prezidenta Miloše Zemana v Top hotelu Praha. Prezident Miloš Zeman obhájil.
Zeman doporučil členům ČSSD koalici s ANO. Pocheho za ministra odmítá

Kalousek ani Gazdík jména nehodnotili. "To je autonomní rozhodnutí sociální demokracie pro nominaci do vlády, která nemůže mít naši důvěru, pokud vznikne. Je s podivem, že strana, která tolik zdůrazňuje účast žen v politice, a má dokonce kvóty, nominuje výhradně muže," řekl ČTK Kalousek.

Rovněž podle Gazdíka je věcí každé strany, které lidi do vlády zvolí. "Někteří z nich evidentně nemají s ČSSD příliš mnoho společného a spíše jsou nominanti Hradu než sociální demokracie," poukázal na Tomana, jenž byl ministrem v úřednické vládě Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval po pádu kabinetu Petra Nečase (ODS).

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek soudí, že na jménech nezáleží. "Pro KDU-ČSL je nepřijatelné, aby Českou republiku reprezentovala vláda, která bude závislá na hlasech radikální levice, tedy komunistů, strany, která se neoprostila od minulosti a má ve svých řadách stalinisty," řekl ČTK. Existuje podle Bělobrádka mnoho jiných vládních variant - bez vlivu KSČM i SPD Tomia Okamury, které nebyly vyčerpány.

generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Daniel Beneš.
Jestli Babiš nepřidá, může se stát premiérem šéf ČEZ Beneš

SPD případný kabinet nepodpoří podle místopředsedy hnutí Radima Fialy ne kvůli osobním nebo personálním důvodům, ale kvůli důvodům programovým. "ČSSD je politická strana s korupční minulostí, programově podporuje imigraci, diktát EU a budování neomarxistické totality na základě pozitivní diskriminace menšin," sdělil ČTK Fiala.

Původně se objevovaly zprávy o tom, že by ČSSD mohla do připravovaného kabinetu s ANO a podporou komunistů vyslat i ženy. Uvažovalo se o tom, že sociální demokraté budou mít ve vládní sestavě ministryně práce a kultury.

Česko dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních institucí i domácích organizací za nízké zastoupení žen v politice a na rozhodování. Upozorňuje na to výbor OSN pro odstranění diskriminace žen či Světové ekonomické fórum (WEF), podle jehož poslední zprávy skončila ČR ve srovnání 144 států na 88. místě. V žebříčku loni poklesla o sedm příček. V nynější patnáctičlenné vládě v demisi jsou čtyři ženy.

Poslanec Evropského parlamentu Miroslav Poche (na snímku vlevo) při setkání s hlineckým rodákem a poslancem parlamentu Janem Chvojkou (uprostřed) a starostou města Miroslavem Krčilem (vpravo).
Část členů ČSSD jde proti Zemanovi. Odmítají stáhnout nominaci Pocheho