„Události posledních měsíců, týdnů a dnů, a především postup policie a opatření magistrátu při návštěvě čínského prezidenta nás vedou k tomuto kroku: žalujeme stát a budeme se bránit všemi prostředky, které nám dává zákon a ústava této republiky," píše v prohlášení skupina, která se označuje za občany Česka, kteří „ostře nesouhlasí s porušováním ústavních a lidských práv a akademických svobod v této zemi".

Pod prohlášení se podepsali například exministři Martin Bursík, Jan Kalvoda, Michael Kocáb a Jan Ruml, advokátka a bývalá poslankyně či náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová nebo exposlankyně Kateřina Jacques. Podpisy připojili i někdejší mluvčí Občanského fóra a disident Jan Urban, švagrová prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová, herec a režisér Břetislav Rychlík či senátor Zdeněk Papoušek (nestraník).

Zahraniční politika

Kritizují také změnu zahraniční politiky, kterou podle skupiny představuje třeba vyjádření prezidenta Miloše Zemana pro čínskou státní televizi CCTV. Zeman v rozhovoru s CCTV řekl před návštěvou čínského prezidenta, že bývalá vláda premiéra Petra Nečase (ODS) velmi podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie. „Vláda ČR, která je přímo odpovědná za postupy prezidenta, nekoná a nechává tomuto vývoji, ohrožujícímu suverenitu a základy naší demokracie, volný průběh," píše skupina.

„Žádáme jasné stanovisko parlamentu a vlády ke změně zahraniční politiky a lidských práv a svobod. Požadujeme prošetření postupu policie a magistrátu a zřízení vyšetřovací parlamentní komise," oznámili členové skupiny.

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Česku vyvolala u české veřejnosti i politiků rozporuplné reakce. Někteří lidé, kteří čínského prezidenta vítali, nevybíravým způsobem napadali protestující proti lidskoprávní politice Číny. Na postup policie si stěžovali někteří čeští aktivisté. Podle nich policisté zasahovali spíš proti nim, ne proti agresivnějším čínským účastníkům. Ministr Milan Chovanec (ČSSD) také vyzval policejního prezidenta Tomáše Tuhého, aby vysvětlil postup policie při incidentu s tibetskou vlajkou na FAMU. Dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie, se o vyvěšení vlajky zajímali.