V tom případě by úsporný balíček mohl ve čtvrtek projít sněmovnou a snížit tak schodek státního rozpočtu z 230 na 170 miliard korun.

Ministr financí Eduard Janota se zatím k jednání politiků nevyjádřil, ale stále podle svých slov „doufá v dohodu“. Ve středu večer se ještě sejde expertní komise, která pozměňovací návrhy propočítá.

Paroubek: Prosadil jsemvšechny klíčové požadavky

Šéf ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že prosadil všechny klíčové požadavky sociální demokracie. „Bude zachován rodičovský příspěvek na současné úrovni, nesníží se porodné z 13 na 10 tisíc stejně jako dávka pro zdravotně postižené občany. Bude platit i právě navýšená podpora v nezaměstnanosti a příspěvek na dítě,“ řekl Paroubek po jednání v Kramářově vile u premiéra Jana Fischera.

Podle něj tyto změny v Janotově balíku zvýší schodek o 8,3 miliardy korun. ČSSD naopak kývla na požadavek ODS a netrvá už na zdanění příjmů nad 145 tisíc korun 23 procenty. Ustoupila i od zvýšení daně pro firmy na 21 procent.

Připomínky mají všichni

„Nějaký prostor pro jednání tu otevřený je, ale ODS by raději viděla, kdyby byl přijat vládní návrh bez dodatečných zásahů,“ uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. Šéf zelených Ondřej Liška ale věří, že ještě před začátkem čtvrtečního jednání poslanců by mohl vzniknout jediný pozměňovací návrh s dohodnutými změnami.

Komunisté také s balíčkem jako celkem nesouhlasí a chtějí do něj ještě zasahovat. Přicházejí například s nápadem na daňovou úlevu pro firmy do 20 milionů ročního obratu. Tím by chtěli ulevit především českým podnikům.

Zeleným se nelíbí, že se mají snížit kantorské platy a lidovcům zásahy do životní úrovně rodin s dětmi. „Když zdaníme výrazněji hazard, nemusíme na jejich příjmy sahat,“ říká předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Přesto je ochoten v zájmu přijetí rozpočtu s nižším deficitem balíček podpořit. Ovšem jen za předpokladu, že pozměňovací návrhy nevznese žádná strana.

Na balíčkové dohodě závisí i osud Fischerovy vlády. Kdyby opatření přijata nebyla, zřejmě by úřednický premiér podal demisi. Nechce totiž nést odpovědnost za rozpočet se schodkem nad 200 milionů korun.

Analytici jsou skeptičtí

„Mám z toho takový neodbytný pocit, že politici rezignovali. Volby jsou daleko a oni to už chtějí mít z krku a kývnou na cokoli,“ komentuje veletoče  politických stran ředitelka analytické Next Finance Markéta Šichtařová. „Chtějí to mít prostě za sebou a shánět peníze na volební kampaň,“ dodává.
Když má ale hodnotit výsledek středečního jednání, není zrovna nadšená z toho, že se nebude škrtat v sociálních dávkách. Podle ní jsou vyšší sociální dávky pro ekonomiku daleko větší zlo než třeba vyšší daň z přidané hodnoty, která může v budoucnu srazit poptávku.

„Nevidím v tom žádnou koncepci. Zvyšování výdajů státního rozpočtu bude mít jediný výsledek, zvyšování daní. A nejvíce to odnese střední třída,“ říká pro změnu ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. A jak to dopadne ve sněmovně? Podle Michla se jedná o neřízenou střelu, takže těžko předjímat výsledek. „A pokud můžu být upřímný, než sledovat politiky, je lepší jít na pivo,“ povzdechl si Michl.