Babiš v proslovu ocenil přínos ředitele muzea Michala Lukeše při rekonstrukci. Zeman by na něj měl myslet za rok při výběru lidí, kterým udělí státní vyznamenání, konstatoval Babiš.

Slavnostní vojenská přísaha na Hradčanském náměstí v Praze.
Na Hradčanském náměstí proběhla přísaha. Slib složili vojáci, policisté i hasiči

Premiér vyzdvihl schopnost Československa a Česka opakovaně generovat světově významné osobnosti, i když po roce 1948, 1968 a při dalších historických událostech řada občanů odešla ze země. Lidé v Česku si podle něj mají víc věřit, přestat s nadáváním, brbláním a vykopáváním příkopů mezi sebou. "My na to máme. Myslím, že to cítíme všichni, tak ať to ví celý svět," konstatoval Babiš.

Češi se podle premiéra dokážou vždy rychle zorientovat, přicházet s novými řešeními. "Ani 50 let potlačování svobody z nás nevytlouklo kreativitu, pracovitost, zručnost," uvedl. Zmínil některé vědce, spisovatele, filmaře i sportovce, kteří podle něj představují a představovali "světovou extraligu".

Prohlédněte si zrekonstruované Národní muzeum

Pellegrini uvedl, že navzdory některým peripetiím je vztah Česka a Slovenska ve světě vzorem. Vzájemných vztahů si podle něj musejí oba státy vážit, ale nespoléhat se na to, že přicházejí automaticky. "Kultivujme naše přátelství při každé příležitosti. Ve složitých časech se potřebujeme ještě více než kdykoliv předtím," uvedl.

Zeman je pro více moderní architektury

Zeman kritizoval, že se v Praze nedaří stavět nové krásné budovy. Popřál politikům, kteří se ujímají města po nedávných komunálních volbách, aby měli odvahu preferovat moderní soudobé architekty. "Vzpomeňte na osud knihovny (Jana) Kaplického na Letenské pláni, mělo to být magické oko nad Prahou, z tohoto oka nezbylo nic kvůli politickým šarvátkám," uvedl.

Slavnostní zahájení dnes v Pantheonu muzea, který zdobí busty významných osobností především z doby budování muzea, zahájily hymny Slovenska a Česka, následoval filmový sestřih klíčových momentů společného století Čechů a Slováků.

Po projevech zazněla v premiéře sinfonietta Monumenta Bohemica autora Aleše Březiny v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Zrekonstruované Národní muzeum v Praze.
Národní muzeum otevírá své brány, po sedmi letech. Podívejte se

Pro veřejnost je na dnešních 20:00 připraven videomapping na budovu muzea. Budova se návštěvníkům otevře v neděli v 10:00. K vidění budou dvě výstavy k výročí vzniku Československa a muzea a interiéry v přízemí a prvním patře. Oblíbenou velrybu a stálé expozice spatří návštěvníci až v příštím roce. Náklady na rekonstrukci byly 1,8 miliardy korun, výstavní prostory se díky ní rozšíří o 30 procent.

Hanba prezidentovi, který lže, křičel muž v muzeu
Slavnostní otevření Národního muzea v Praze.Zdroj: Denik / Martin DivíšekJeden z hostů při dnešním znovuotevření historické budovy Národního muzea těsně před projevem prezidenta Zemana vykřikl několik kritických vět na adresu hlavy českého státu. Deník N muže později identifikoval jako historika, kurátora a bývalého novináře Jakuba Jareše.

Zeman byl prvním řečníkem při slavnostním ceremoniálu. Protest proti němu se ozval ve chvíli, kdy byl vyzván, ať předstoupí k mikrofonu. "Hanba prezidentovi, který lže. Hanba prezidentovi, který nahrává diktaturám. Hanba prezidentovi, který vtipkuje o vraždách novinářů," ozvalo se.

Jareš Deníku N řekl, že postavit se a pojmenovat věci nahlas bylo jediné, co mohl na místě udělat. "Přišlo mi, že k člověku, který systematicky lže, nahrává diktaturám a vtipkuje o vraždách novinářů, nejde mlčet a tvářit se, že je s touto zemí všechno v pořádku. Jinak jsem akci nijak nenarušoval," uvedl.

Prezident na výkřik reagoval hned v úvodu svého vystoupení. "Každý máme úroveň, jakou máme. Někdy tuto úroveň předvádíme i při těch nejméně vhodných příležitostech," konstatoval Zeman. Ve zbytku proslovu se věnoval mimo jiné Národnímu muzeu, rekonstrukcím historických budov či moderní architektuře.

Statické ukázky techniky na Letenské pláni v Praze ke stému výročí vzniku Československa.
Tanky, rakety, děla. Letnou obsadila armádní i policejní technika
Andrej Babiš (vpravo) a slovenský předseda vlády Peter Pellegrini.
OBRAZEM: Babiš poobědval s premiéry a členy zahraničních vlád
Pomník Aloise Rašína poblíž Budějovického předměstí v Písku.
Domácí odboj a muži 28. října. Kdo stál u zrodu Československa?