Poslanci do vládní předlohy zapracovali návrh někdejší ministryně spravedlnosti a poslankyně ANO Heleny Válkové, podle kterého by mohli v obecních volbách hlasovat občané ostatních zemí EU, kteří mají v Česku nejen trvalý, ale i přechodný pobyt. Změna podle Válkové vychází z unijních pravidel.

Místopředseda Sněmovny Vojtech Pikal (Piráti) prosadil, aby se místní a krajská referenda konala souběžně s volbami ve stejnou dobu i ve stejných místnostech. Výsledky referenda by pak zjišťovali volební komisaři. Podle Pirátů tím obce a kraje ušetří. Navíc by se tím mohla zvýšit účast v referendech a tím i šance, že jejich výsledek bude pro zastupitelstva závazný.

Vládní novela předpokládá, že předsedové, místopředsedové a zapisovatelé okrskových volebních komisí budou muset povinně absolvovat školení ke zpracování výsledků voleb. Za neúčast na školení má hrozit snížení odměny absentujícího komisaře o jednu třetinu. Předseda a zapisovatel komise dosud dostávali za jedny volby kolem 2000 korun, řadoví členové 1300 korun. Za říjnové volby už ale podle dohody ministerstev mají dostat minimálně o 500 korun více.

Volební lístky jednostranně

Sněmovna odmítla návrh Heleny Langšádlové (TOP 09) na povinné přepočítávání alespoň jednoho procenta hlasovacích lístků ministerstvem vnitra.

Volební komisaři by podle návrhu o práci v komisi přišli, pokud by se její práce neúčastnili déle než dvě hodiny. Dosavadní lhůta je tříhodinová. Sankce se nelíbí krajům a obcím. Kritiku vzbudila i zaváděná povinnost označovat členy komise jmenovkami s uvedením, kdo je nominoval. Vnitro tím podle předlohy reagovalo na připomínky pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Novela počítá rovněž s tím, že volební lístky by měly být v budoucnu vytištěny pro poslanecké a krajské volby jen jednostranně. Oboustranné by s ohledem na počet kandidátů měly zůstat jen lístky pro komunální volby.

Vláda novelu připravila v souvislosti s problémy při loňských sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud totiž ve Středočeském kraji přepočítal výsledky hlasování kvůli špatně započítaným přednostním hlasům pro kandidáty ODS. Mandát tak nakonec získal starosta Líbeznic Martin Kupka namísto někdejšího ministra zemědělství Petra Bendla.