Předchozí
1 z 6
Další

Trojice prezidentských favoritů 

Petr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej BabišPetr Pavel, Danuše Nerudová a Andrej BabišZdroj: Deník

Touto dobou za dva týdny už budeme vědět, kdo se dostal do finále prezidentské volby. Nejvíc šancí má trojlístek Andrej Babiš, Danuše Nerudová a Petr Pavel.

Průzkumy preferencí jim přisuzují prakticky stejná procenta, čímž se dosavadní přízeň občanů rozdělila mezi politika, akademičku a vojáka. Kdo je kritikem vládya chce na Pražském hradě stranického prezidenta, dá hlas Babišovi. Pokud patří k liberální části obyvatelstva a nevadí mu politická nezkušenost, bude preferovat Nerudovou. A chce-li mít v čele země vojenského stratéga a diplomata, hodí do urny lístek s Pavlovým jménem.

Zdroj: DeníkZajisté to není tak přímočaré, roli budou hrát sympatie, poslední fáze kampaně, debaty kandidátů, jejich minulost, ať už předlistopadová, nebo ta nedávná. Jisté je, že po Miloši Zemanovi se úřadu ujme osobnost, která bude stát v čele státu v mimořádně obtížné době.

Nikdo neví, jakým hrozbám budeme muset v souvislosti s Putinovou válkou na Ukrajině čelit. Sami to nezvládneme, a proto by prezidentský úřad měl zastávat člověk, který bude schopen aktivně a kooperativně komunikovat s kolegy z Evropské unie i komise. Důležitý bude jeho předvýběr ústavních soudců, kde jsou nanejvýš žádoucí konzultace s odbornou obcí i Senátem. Stejně tak by měl vnitřně souznít s literou Ústavy ČR, podle níž jsou vláda a prezident součástí exekutivní moci, a musejí tudíž nacházet společnou řeč, nikoliv jít proti sobě.

Hlava státu ovšem nesmí zapomínat ani na lidi, kteří nevolili strany pětikoalice, nebo dokonce nemají ve sněmovně vůbec zastoupení. Bude totiž i jejich prezidentem/tkou.

Náročné výzvy pro Petra Fialu

Premiér Petr Fiala při novoročním projevuPremiér Petr Fiala při novoročním projevuZdroj: Profimedia

Novoroční projev premiéra Petra Fialy potvrdil, že šéfem exekutivy je umírněný nepopulistický politik, který má jasně srovnané priority. Loni to byla pomoc ukrajinským uprchlíkům, krocení energetické drahoty pomocí mimořádných opatření a české předsednictví v Radě Evropské unie.

Především body číslo jedna a tři si může Fiala zaškrtnout jako splněné s velmi dobrým výsledkem. Letos ho ale čekají náročnější výzvy, neboť lidé budou méně trpěliví i solidární. Inflace začne možná klesat až ve druhém pololetí a energie na mezinárodním trhu nebudou lacinější. Mnoho finančních prostředků bude stát muset uvolňovat na obranu a sociální dávky. Přesto hlavním úkolem roku 2023 bude pro vládní tým ušetřit minimálně sedmdesát miliard, škrtat různé daňové výjimky i přežité slevy a představit koncept důchodové reformy.

Český premiér Petr Fiala.
Penze, peníze pro Ukrajinu, uchazeči o Hrad. To nejlepší z debat s Petrem Fialou

K tomu bude potřebovat i podporu hnutí ANO, neboť takový projekt není záležitostí na jedno či dvě volební období. Fialova pozice bude do značné míry pevná tak, jak soudržná zůstane pětikoalice. A to může ovlivnit například sestavování pražské rady, výměna ministra životního prostředí nebo zákon o státním zastupitelství. 

Těžký úkol pro Andreje Babiše

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej BabišExpremiér a předseda hnutí ANO Andrej BabišZdroj: Deník/Martin Divíšek

Šéf nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš má svým způsobem smůlu, že proti němu stojí současný premiér Petr Fiala. Kdyby byl jeho soupeřem politik typu Mirka Topolánka, šel by do něj bez servítků hlava nehlava. I tak ale Babiš veškerou povolební strategii buduje na obrazu nepřátelské pětikoalice a „polistopadového politického kartelu“, jehož cílem není jen odstavit jeho osobně, ale také přivést obyvatelstvo České republiky k bankrotu.

Příliš se v tom nemírní ani jako prezidentský kandidát. Koneckonců jeho cílem není zvítězit, ale suverénně se dostat do druhého kola. Když neuspěje, bude tvrdit, že ho porazila nepřátelská média a soudce Šott z probíhající kauzy Čapí hnízdo. Ihned by se pustil do další fáze kampaně před sněmovními volbami.

Monika Babišová
Monika Babišová: Politika Andreje pohltila ještě víc než předchozí práce

Pokud by ale expremiér do finále neprošel, byla by to potupa. Zřejmě by zvažoval úplný odchod z politiky, líbezný ostrov v Indickém oceánu prý už má stejně vyhlédnutý.

Má ovšem ještě jednu možnost. Stát se tvrdým, ale férovým opozičním lídrem, který bude s vládou aktivně spolupracovat na zásadních úkolech typu důchodové reformy.

Poslední důležitá mise předsedy Rychetského

Předseda Ústavního soudu Pavel RychetskýPředseda Ústavního soudu Pavel RychetskýZdroj: Deník/Jiří Sláma

Jeden z posledních mohykánů disentu a listopadových událostí, kteří jsou stále veřejně činní, se s funkcí rozloučí v srpnu. Pavlu Rychetskému skončí dvacetileté období v čele Ústavního soudu. Zanechal v něm výraznou stopu, ale důležitá mise ho ještě čeká. Prezident Zeman, jeho bývalý přítel a nyní zásadní odpůrce, se nechal slyšet, že ještě ve zbývajících týdnech svého mandátu jmenuje Rychetského nástupce. To právníci i prezidentští kandidáti mají za protiústavní akt, na nějž by nikdo nebral zřetel.

Otázka zní jinak: Doporučí Rychetský místo sebe za člena ÚS Josefa Baxu a toho pak prezident/ka jmenuje šéfem této klíčové soudní instituce? To je podle mě tečka, kterou by si Pavel Rychetský za svou úctyhodnou kariérou přál.

Pojar bude sloužit zájmům své země

Tomáš PojarTomáš PojarZdroj: Deník/Zbyněk Pecák

Muž ze zákulisí a bývalý velvyslanec v Izraeli se loni stal nepostradatelnou součástí nejbližšího premiérova týmu. Tomáš Pojar byl do značné míry strůjcem Fialových cest do Kyjeva a také úspěšného českého předsednictví. Je to muž, který formuluje své názory zřetelně a nesmlouvavě, ačkoli jako diplomat ví, že jen malá část z jasně pojmenovaných cílů se beze zbytku v realitě naplní. Zároveň zná váhu stanoviska, které je vzdáleno kupeckým počtům a otevřeně deklaruje českou pozici.

Český premiér Petr Fiala.
Svoboda je křehká, musíme za ni bojovat, varoval premiér Petr Fiala v debatě

Na konci roku vláda Pojara instalovala do funkce historicky prvního poradce pro národní bezpečnost, která bude za tohoto premiéra jednou z nejmocnějších ve státě. Pojar se nebude podílet jen na modelaci české zahraniční politiky, ale i na koordinaci práce tajných služeb.

Takovou funkci může zastávat jen člověk, který je schopen bezvýhradně sloužit zájmům své země, vládě a premiérovi. Jakmile by s podobnou vlivovou výbavou byl náchylný k takzvaným malým domů, mohlo by to otřást politickou scénou i bezpečnostní státu.

Ještě se dá něco dělat, věří Hampl

Ekonom a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír HamplEkonom a bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír HamplZdroj: Deník/Martin Divíšek

Bývalý viceguvernér České národní banky je pro vládu důležitou osobou. Je mužem s povolením nesmlouvavě kritizovat. Petr Fiala je politolog, ministr financí Zbyněk Stanjura kybernetik, vicepremiéři Marian Jurečka, Vít Rakušan a Ivan Bartoš agronom, učitel a ajťák. Ekonoma s bankovní zkušeností potřebují jako sůl.

Mojmír Hampl, který má klausovskou školu, se navíc cítí jako doma ve varovných prognózách. Na číslech ukazuje, kam by se mohla ekonomika dostat, pokud by kabinet nezačal usilovně šetřit a škrtat zbytné výdaje. „Když se podíváte na výhledy do roku 2024, Česká republika má tempo nárůstu dluhu jedno z největších v EU. Určitě to není tak, že situace Itálie nás čeká zítra, ale jsme blízko cestě, ze které je obtížný návrat. Proto návrhy Národní ekonomické rady vlády mají vyslat signál: ještě se s tím dá něco dělat. A nemusí to být pak neskutečně bolestivé jako v případě zemí, které opravdu spadly na dno,“ řekl v Českém rozhlasu.

Bude chtít velkou dávku odvahy, aby vláda aspoň některé návrhy NERVu vyslyšela.