Byly by podle vás lepším řešením předčasné volby, nebo držet současnou koalici do řádných voleb?
Určitě by byly nejlepší předčasné volby. Jestliže současná koalice dá teď dohromady „stojedničkovou" vládu, bude to nadále prohlubovat už téměř nenávist lidí k politikům a politice. Poté, co se policie zmohla a ve větší míře zasáhla proti korupci, bude katarzní efekt promrhán. Je však jasné, že strany hrají o mnoho a některé pravicové téměř o přežití. Zejména pro ODS by předčasné volby mohly znamenat naprostou katastrofu.

Počítáte s tím, že by předčasné volby mohly přijít dřív než ty řádné?
Nepočítám. Teď půjde o to, jestli se prezidentovi bude zdát koalice na základě ODS a TOP 09 dostatečně stabilní a postava nového předsedy vlády dostatečně kredibilní (spolehlivá). Má tady volnou ruku. Může to buď posvětit, nebo říci ne a vytvořit si svoji vládu, třeba úředníků.

Má podle vás Miloš Zeman zájem, aby byly předčasné volby?
Pokud mu přinesou 101 hlasů, tak se bude spíše snažit postupovat podle zavedených mechanismů. Mám pocit, že on sám jedenáct měsíců před řádnými volbami spíše preferuje, aby se řádné volby konaly. K tomu má různé důvody.

Dá se odhadnout, jaké důvody by to mohly být?
Jedním z důvodů je, že za těchto okolností by ani prezident nedal bez podpory dvou pravicových stran vládní sestavu, která by mohla vládnout s podporou většiny v parlamentu. To by určitě nebylo dobré vykročení do prezidentství, protože by to určitě vypadalo jako prohra. Podle mého osobního názoru hraje také o vliv v sociální demokracii. Uvědomuje si, že kdyby se do několika měsíců konaly předčasné volby, nemá dostatek času, aby oslabil křídlo Bohuslava Sobotky a lidí kolem něho, aby je dokázal vyšachovat. Za rok to může být všechno jinak. Takže si myslím, že v tom mohou být i jeho osobní motivy.

Lze říci, komu současné situace vyhovuje, a komu naopak ne?
Vyhovuje ODS, která si za současné situace nemůže přát předčasné volby, protože by pro ni mohly dopadnout naprosto katastrofálně. Pro ODS je proto určitou nadějí, že se za ten rok ještě nějak zmátoží a udělají pár kroků pod novým předsedou vlády, který bude třeba přijatelnější než Nečas a který zvýší nějakým způsobem popularitu. Ačkoliv sociální demokracie po předčasných volbách volá, jde o posílení jejího vlivu. Pokud bude vládnout nějaký slepenec pod vedením ODS, jejíž představitelé budou navíc v příštích měsících vyšetřováni policií, může to být pro sociální demokracii dobré, protože čím slabší ODS nebo pravice, tím má šanci více získat.

Jak pohlížíte na jednání TOP 09?
Podle mého soudu jedná proti svým bytostným stranickým zájmům, protože ta by na pravici nejvíc profitovala z toho, kdyby vláda padla. ODS momentálně není pro pravicové voliče alternativou. Pokud tam nejsou důvody, o kterých jako veřejnost nevíme, jakože v sítích můžou být uvázlí i někteří politici TOP 09, tak tomu jednání opravdu nerozumím. Když asi před měsícem vyvolali konflikt na pražské radnici, tak se zdálo, že jdou do toho a že to bude mít pokračování na celostátní úrovni. Ale po razii jako by prudce zabrzdili. Analytikovi nezbývá, než si klást otázky, co je za tím.

Jiří Pehe

Novým premiérem by mohl být nynější první místopředseda ODS Martin Kuba. Co říkáte jeho raketovému vzestupu z pozice regionálního politika až do nejvyšších pater během posledních dvou let?
Vidím to jako totální zkázu ODS. Pokud si do čela ODS i vlády najmenují někoho takového, člověka, který za sebou vleče bagáž podezření ze svých styků s jihočeskými kmotry a podobně, navíc to není charismatický člověk, tak ODS už není pomoci. Lidé, kteří by občanským demokratům mohli pomoci, aby za rok úplně nepropadli, jsou Jiří Pospíšil nebo Bohuslav Svoboda. Ale ti do toho evidentně nechtějí jít nebo se o nich ani neuvažuje. Zdá se, že v ODS je vše při starém a strana pracuje na svém sebezničení.

Můžeme se tedy opravdu dočkat zkázy ODS?
Pokud si jmenuje do čela Martina Kubu, nebo ještě lépe pana Blažka, to už by byla úplná zkáza, tak neznám nikoho, kdo by je volil. Je to naprosto iracionální jednání dát do čela lidi, kteří jsou přesně ztělesněním toho, od čeho se ODS chtěla očistit. Jsou také ztělesněním toho druhu vazeb, které teď v případě ODS vyšetřuje policie. Kdybych byl představitelem ODS, tak si dám velký pozor, koho jmenuje do funkce předsedy strany a předsedy vlády, aby po nějaké razii nemusel do měsíce rezignovat i on.

Pravicové voliče tedy čekají neveselé vyhlídky…
Na pravici určitě. To, co se momentálně rýsuje na pravici, je bohužel slovenský model, to znamená naprostá destrukce pravice. Můžeme se skutečně dočkat toho, že levice v příštích volbách dosáhne až ústavní většiny.

Na pravici není nikdo, kdy by to mohl zachránit?
Momentálně tam není nikdo. Zmínil jsem TOP 09, která mohla produktivně využít efektu Schwarzenbergovy kandidatury. Mohla využít také toho, že si pověřený primátor města Prahy a lidé kolem něho počínali poměrně dobře během povodní. Strana mohla vystřelit z koalice a prezentovat se jako alternativa, kterou by spousta pravicových voličů volila jen proto, že nechce volit levici. Ale zdá se mi, že zvolili trochu sebevražedný kurz tím, že se rozhodli zůstat na potápějící lodi, kterou ke dnu táhne ODS.

Na koho se pravicoví voliči obrátí?
Částečně nebudou volit nikoho nebo ti radikálnější se přikloní k podivným hnutím, která se tady teď formují, jako jsou hnutí pana Babiše nebo pana Okamury. Pak z toho budou hodně profitovat lidovci. Pro středové voliče TOP 09 a ODS byli lidovci vždy alternativa.