"Vítězem je ČSSD, ministr Chovanec, a ANO je tím hlavním poraženým, protože nedosáhlo svého cíle a nakonec muselo dát najevo, že účast ve vládě je pro ně bytostně důležitá, že nechtějí odejít," uvedl politolog Josef Mlejnek. Podle něj ke změně názoru hnutí ANO na odchod z koalice přispělo mimo jiné to, že se hnutí ocitlo bez politických spojenců. "I prezident (Miloš) Zeman zaujal váhavý, vyčkávací postoj. Spočítali si, že kdyby odešli z vlády, tak svoji pozici ještě zhorší. Takhle ještě pořád mají nějakou možnost se bránit nějakým negativním dopadům policejné reformy. Když z té vlády odejdou, žádný vliv na vládní politiku mít nebudou," řekl Mlejnek.

Podle politologa Daniela Kunštáta sice nelze jednoznačně určit vítěze, ale "za kratší konec" v této věci tahal Andrej Babiš. "S velkou pompou vytáhl do boje a hrozil pádem vlády, aby se velmi záhy stáhl. Jeho počínání v celé věci působí velmi amatérsky, což můžeme přičítat obecně jednak jeho krátké politické zkušenosti, ale koneckonců také určitým osobnostním dispozicím, které mu komplikují racionální přístup k jemným předivům mocenské politiky," uvedl Kunštát. Poraženým je ale podle něj jednoznačně olomoucké vrchní státní zastupitelství, které se do konfliktu zapojilo a začalo kvůli reorganizace prověřovat vedení policie. Počínání zastupitelství označil Kunštát za bizarní.

Velké konflikty

Podle politologa Bohumila Doležala je současný konflikt mnohem širší a týká se celkového pojetí parlamentní demokracie. "Tohle bylo jedno střetnutí, které tedy sociální demokraté vyhráli, jak se zdá, ale celkový problém není odstraněn," poznamenal. Podle něj mají ČSSD a ANO sice velké konflikty, ale nedokážou svoji spolupráci ukončit.

Všichni tři oslovení politologové se shodují v tom, že střety v koalici budou pokračovat. "Očekával bych zákopovou válku nebo opětovný atak třeba kvůli úplně jiné věci. Myslím si, že Andrej Babiš bude velmi těžko tuhle porážku zkousávat a v dohledné době se pokusí o protiútok," uvedl Mlejnek. Podle Kunštáta budou spory s blížícími se volbami gradovat. "Konflikt o reformu policie byl jen prvním výstřelem dlouhé předvolební kampaně. Hnutí ANO bude od nynějška zřejmě ještě zřetelněji hrát roli jakési vnitrokoaliční opozice a bude využívat každou příležitost, jak zaútočit především na svého hlavního rivala - tedy ČSSD," dodal Kunštát.