Herec Boleslav Polívka v úterý definitivně prohrál svůj dlouholetý spor o autorská práva na fiktivní Valašské království. Vrchní soud v Olomouci totiž potvrdil rozsudek Krajského soudu v Ostravě z loňského prosince, který Polívkovu žalobu na podnikatele Tomáše Harabiše zamítl.
„Harabiš se nedopouští nekalého jednání, když používá značku Valašské království společnost ručením omezeným,“ řekl mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossi. Podle něj chtěl Polívka rozsudek ostravského krajského soudu zrušit, protože namítal, že věc neposoudil správně.
Polívka chtěl dosáhnout hlavně toho, aby se Harabišem registrovaná značka Valaské královstvje nemohla komerčně používat. „V tomto případě ovšem nejde o nekalou soutěž a sousloví valašský král jako takové ochrany pojímat nemůže,“ vysvětlila rozhodnutí předsedkyně olomouckého vrchního soudu Miroslava Plachá.
„Žaloba tvrdila, že koncept fiktivního útvaru Valašské království je výsledkem tvůrčí fantazie Boleslava Polívky,“ uvedla předsedkyně vrchního soudu Miroslava Plachá. Členové soudního senátu se ale nenechali přesvědčit a žalobu s konečnou platností zamítli. „Ani doplněné dokazování nezvrátilo závěry, ke kterým dospěl soud nižšího stupně. Zásah do autorských práv vůči Boleslavu Polívkovi jsme neshledali,“ konstatovala předsedkyně senátu Jana Maiová.
Herec se s rozhodnutím soudců smířil. „Jsem král, ale království nemám,“ prohlásil Polívka na adresu odvolacího soudu. Verdikt respektuje. Jediný opravný prostředek je dovolání. To může podat k Nejvyššímu soudu.
Recesistický nápad se změnil v podnikatelský záměr
Kořeny sporu Bolka Polívky a Tomáše Harabiše sahají až do roku 1993. V televizní Manéži tehdy Bolka Polívku pasoval herec a valašský prezident Radoslav Brzobohatý na „valašského krále, Boleslava I. Dobrotivého na furt“. Původní recesistický nápad se v průběhu let změnil v zajímavý podnikatelský záměr.
Harabiš tehdy přišel s nápadem na vydávání valašských pasů. Ještě v roce 1997 Polívka souhlasil s uvedením svého jména a podpisu na pasech a s Harabišem spolupracovali. V roce 1998 požádal Harabiš o registraci značky Valaské královstvje. Tu mu o dva roky později Úřad průmyslového vlastnictví skutečně udělil.
Tomáš Harabiš před časem uznal, že populární herec byl jednou z osobností, která měla Valašské království popularizovat. „Později nám ale lidé kolem něho začali navrhovat nereálné finanční podmínky, takže bylo pod naši důstojnost s ním dále spolupracovat,“ uvedl Harabiš.
Za herce se postavila většina obyvatel Valašska. Nelíbilo se jim například, že Harabiš před časem vyzval Polívku, aby se přestal nazývat valašským králem. To ostře odsoudil i valašský patriot a hudebník František Segrado. „Co má kdo Bolka odvolávat? On byl valašským králem ještě před Harabišem,“ rozčílil se.
Michal Burda, Pavel Mokrý