„U běžných forem kyberšikany děti nekontaktují dospělé, k tomu se odhodlají až v případech, které neumí řešit. Jde například o vydírání nebo zastrašování," uvedl vedoucí centra PRVoK na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci Kamil Kopecký.

Tři čtvrtiny dětí na internetu zveřejňují jméno a příjmení a více než polovina e-mail. Více než čtvrtina dětí by cizímu člověku poslala vlastní fotografii. Právě fotografie obličeje jsou nejvíce zneužitelné.

Přes sedm procent dětí na internet dobrovolně umístilo fotografie svého částečně nebo úplně obnaženého těla a devět procent fotografii někomu poslalo. Téměř 12 procent respondentů se setkalo s tím, že jejich nahé fotografie nebo videa umístil na web někdo jiný. Hlavním důvodem zveřejňování sexy fotografií je zábava nebo výměna fotografií mezi partnery.

Komunikace naslepo

S neznámými lidmi komunikuje na internetu 53 procent dětí. Více než čtvrtina by si přidala cizího člověka mezi své přátele na sociální sítě. „Stále častěji se setkáváme s tím, že se za děti nabízející přátelství vydávají dospělí lidé s falešnými profily," uvedl manažer pro internetovou bezpečnost Seznamu Martin Kožíšek.

Na osobní schůzku s jiným uživatelem internetu je ochotno jít 36 procent dětí. Téměř 44 procent dětí bylo požádáno, aby přišly na schůzku s internetovým kamarádem a polovina dorazila.

Na internetu říká pravdu třetina dětí a jen 2,5 procenta věří tomu, co o sobě říkají ostatní lidé na internetu.