Polsko se stalo hlavním obráncem evropských hodnot a profilující zemí v odporu proti ruské agresi na Ukrajině, uvedl Zeman. "Řekl jsem panu prezidentovi, že v době, kdy Brusel kritizoval Polsko, jsem tuto kritiku označil jako vměšování se do vnitřních polských záležitostí," dodal. EU vede s Polskem a Maďarskem několik sporů o porušování unijních hodnot.

Kompresorová stanice plynovodu Jamal v Bělorusko. Ilustrační foto
Rusko odstřihlo Polsko a Bulharsko od plynu. Šéfka Evropské komise: Zareagujeme

Ruská plynárenská společnost Gazprom dnes ráno zastavila dodávky plynu do Polska a Bulharska. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje. Evropská unie oznámila, že chystá společnou reakci. Podle polské i bulharské strany Gazprom porušil uzavřené smlouvy.

Odběratelé v Polsku podle Dudy nepocítí zastavení dodávek plynu z Ruska. S problémem si Polsko poradí i v rámci spolupráce v Evropě, řekl. "Mohu ujistit mé krajany, kteří využívají plyn na topení, vaření nebo na ohřívání vody, že nenastane taková situace, že nebudou mít plyn," řekl Duda.

Skvělé bilatelární vztahy 

Zeman označill bilaterální vztahy ČR s Polskem za skvělé. "Myslím si, že až překonáme společným úsilím tuto krizi, která zahrnuje i společnou pomoc ukrajinským uprchlíkům, tak si oddechneme a budeme říkat, že svět je jiný, než byl před touto válkou. A chci věřit, že bude lepší, protože dokážeme společným úsilím, aby agrese nebyla úspěšná," dodal český prezident.

Plynovod. Ilustrační foto.
Dodávky plynu: Čtyři evropští odběratelé platí Rusku v rublech, tvrdí Bloomberg

Duda poznamenal, že Polsko, ČR i další země přijímající uprchlíky z Ukrajiny by měly obdržet finanční podporu z Evropské unie. "Je pro mě nepochopitelné, že našim zemím není poskytovaná pomoc evropskými institucemi," kritizoval. Se Zemanem hovořili také o blížícím se summitu NATO v Madridu. Podle Dudy by měla být posílena alianční vojenská přítomnost v Polsku.

Prezidenti mluvili také o kanálu Dunaj-Odra-Labe, který Zeman dlouhodobě podporuje, zatímco vláda Spolu a Pirátů se STAN avizovala zastavení prací na projektu. Podle Dudy by propojení vodních toků umožňovalo především dopravování zboží.