„Loni v prosinci jsem vysadila antikoncepci, s tím, že to chvíli potrvá, než se dočkáme miminka. Antikoncepci jsem brala téměř deset let a trvá, než se hormony urovnají," začala vyprávět devětadvacetiletá Alena Nezhybová.

Po dvouletém běhání po všech možných doktorech a bezvýsledném početí potomka mladá žena sáhla po bylinkách.

„V obchůdku s bylinkami jsem si našla na svůj problém s malou pomocí prodavače-odborníka bylinný čaj, kyselinu listovou a k ní přibrala bylinnou tinkturu z jeřábu ptačího, což podle prodavače mělo pomoci na neplodnost," dodala mladá žena, která po pár měsících užívání zakoupených bylinných preparátů otěhotněla.

Případů, kdy mladé ženě pomohly k početí bylinky, nebo se člověk díky bylinkám zbavil zažívacích potíží, ekzémů, alergií a dalších neduhů, je nespočet.

Doba, kdy nám ale budou pomáhat bylinky, se může rychle změnit. Naše babičky bylinám dobře rozuměly, věděly, k čemu která bylinka je, čas na jejich sběr a sušení si také vždy našly. My už se musíme řídit pouze radami odborníků nebo informacemi, které najdeme na těchto přípravcích v obchůdcích s tímto léčivým sortimentem.

Převálcuje bylinky chemie?

Bylinným tinkturám a výrobcům, kteří se zaslouží o jejich šíření mezi veřejnost, ale hrozí zánik. Proč? V budoucnu je možná převálcuje chemie.

Poplašné zprávy, že Evropská unie zakázala užívání bylinných přípravků z léčivých rostlin se šíří rychlostí světla. Zákaz zatím neplatí, ale v případě, že platit bude, mohou nás potrápit nemalé potíže.

„Drtivá většina bylin, které se prodávají na českém trhu je legislativně zařazena do skupiny doplňků stravy. Na tuto skupinu se skutečně vztahují již teď jistá omezení," informovala Prostějovský deník majitelka společnosti na výrobu bylinných tinktur Jarmila Podhorná.

Veřejně se mohou o těchto bylinách představovat jen taková tvrzení, která schválí takzvaná EFSA neboli Evropský vědecký poradní orgán.

„Toto opatření je dvousečné. Na jedné straně chrání spotřebitele před klamavou reklamou, ale na straně druhé může být otevřenou cestou pro lobby velkých farmaceutických firem," upozorňuje Jarmila Podhorná.

Pokud se poradní orgán při Evropské unii nechá ovlivnit farmaceutickým průmyslem, mohlo by se stát, že se o léčivých účincích jednotlivých bylin nedozvíme žádné informace. V obchodech najdeme přípravky z bylin, na nichž bude jen nic neříkající obrázek a název byliny, což by mohlo vést k likvidaci bylinné terapie.

„Léčivé byliny lidstvo k léčbě určitého problému využívá již tisíc let. Výhody léčení nemocí rostlinami byly za tu dobu jasně prokázány," připomněla dobu našich předků Jarmila Podhorná a dodala, že pozitivní účinky fytoterapie (léčba nemoci léčivou rostlinou pozn. red.) může sama doložit díky patnáctileté praxi a dopisy, emaily či telefonáty lidí, kterým byliny pomohly.

O tom, co nám v budoucnosti hrozí, ale nemají zatím tušení ani někteří naši politici.

„Nezlobte se. Mám zrovna jednání, ale i tak o této informaci momentálně nevím. Navíc, pokud se objevila na internetu, nemůžu ji nijak komentovat. Možná to zkuste později," nechala se slyšet prostějovská poslankyně Jitka Chalánková.

Co k tomu říká Bohuslav Machaň?

Předseda lékařské komory Bohuslav Machaň se o tuto záležitost zajímá. Jako lékař upřednostňuje léky na bylinném základu a zachovává tradiční léčbu, kterou upřednostňovaly předešlé generace.

„Již zakladatel přírodního léčitelství Vinzenz Priessnitz prohlásil, že nahromadění škodlivin, léků způsobuje nemoci. Na nemoci člověku podle jeho slov pomůže jedině dieta, pohyb, čerstvý vzduch a obklady lněného plátna namočeného do studené vody," představil, čím bychom se mohli řídit Bohuslav Machaň.

„Jsem názoru, že Evropský vědecký poradní orgán zdraví lidí nezajímá. Lidé si ani neuvědomují, že některé léky obsahují stejné látky, které se třeba přidávají do prostředků na hubení krys. Nejdříve si ale tato rizika léků musí uvědomit především sami pacienti a vláda," říká Bohuslav Machaň, který s postupy Evropské unie nesouhlasí.

Podle předsedy okresního sdružení lékařské komory by nejen vlády ale také lidé měli podporovat přírodní přístup a neupřednostňovat tolik léky.