Toho si firmy najímají, aby odhalily nekalé úmysly svých zaměstnanců. Této praxe stále častěji využívají i podnikatelé

„Dělám tuhle práci přes rok. Byl jsem v několika velkých společnostech mezi běžnými pracovníky. Každý týden vypracuji zprávu pro vedení, kde uvedu své závěry,“ vypráví o své netradiční práci Stanislav. Bydlí sice v Praze, ale velmi často pracuje v plzeňských obchodech. Celé jméno z pochopitelných důvodů uvést nechce. Najímají si ho prý firmy, co mají podezření, že je zaměstnanci okrádají nebo nepracují tak, jak by měli. Jedná se především o velké obchodní řetězce.

Služba je zcela legální, nabízejí ji bezpečnostní agentury. Oficiálně se tím ale příliš nechlubí. Na internetových stránkách agentur takovou nabídku budete hledat marně. „Jedná se vlastně o kontrolu pracovního procesu, je to stejné jako práce, kterou dělají například kontroloři výroby, jen o našich lidech nevědí všichni,“ vysvětluje jeden z majitelů takové firmy.

Ta sídlí stejně jako většina ostatních v Praze. „Jsme ale schopni poslat někoho do Plzně i do Brna, naši lidé s tím počítají,“ informuje majitel společnosti s tím, že tajný zaměstnanec absolvuje klasické výběrové řízení, které firma musí vypsat před jeho nástupem. „Podle požadavků pak v pracovním procesu zůstává i několik měsíců. Průměrná doba je osm týdnů, ale jak říkám, jde o konkrétní požadavky,“ dodává majitel.

Jedním z takových špehů je právě i Stanislav. S donášením na prozatimní kolegy prý morální problém nemá.

Mystery zaměstanec

Najímají si ho společnosti, aby se infiltroval mezi zaměstnance.
Vedení firmy pak předá obsáhlou zprávu o dění na pracovišti.

„Nemyslím si, že dělám něco špatného, naopak pomáhám ke zlepšení kvality služeb. Osobní vztahy s lidmi, které pozoruji, se snažím brát čistě jako práci a nestresovat se tím, že je zrazuji,“ vysvětluje Stanislav, kterého agentura posílá za prací po celé republice.

Přesto, že je vždy na oko zaměstnán u firmy, která si jeho služby objednala, je placen pouze od svého pravého zaměstnavatele. „Sice provádím jistou práci, na kterou jsem najat, ale ve skutečnosti ještě zpracovávám požadované posudky. Baví mě na tom ta rozmanitost,“ popisuje Stanislav. Jeho specializací je kontrola prodeje.

„Hraji si hlavně na prodavače čehokoliv. Příprava mi teď už moc nezabere, ale v začátcích jsem na to potřeboval alespoň týden,“ tvrdí Stanislav. Vybírá si jen takové odvětví, jakému rozumí. „No, chirurga nebo hasiče dělat nepůjdu,” směje se.

Hodněfirem se ale takovým praktikám brání. „U nás takovéto kontrolní praktiky nepoužíváme. Dáváme přednost týmové práci a u všech členů týmu vyžadujeme jasnou a osobní odpovědnost - a to platí pro zaměstnance i jejich vedoucí,” uvádí tiskový mluvčí pivovaru Plzeňský Prazdroj Jiří Mareček.