Zástupci české ambasády v Indonésii jednali v pondělí o možné pomoci s místními úřady. "Nejrychlejší varianta je skutečně finanční pomoc, protože než bychom dopravili materiální pomoc na místo, potřebnost bude menší," řekl dnes Petříček.

Pomůžou mezinárodní organizace

O uvolnění humanitární pomoci do výše deseti milionů korun může rozhodnout přímo ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Vyšší pomoc by musela schválit vláda, podle Petříčka se ale zatím o takovém rozhodnutí nejedná. Peníze by Česko Indonésii poskytlo prostřednictvím mezinárodních organizací, jako je například Červený kříž.

Indonéský ostrov Sulawesi zasáhlo zemětřesení a tsunami
V Indonésii se opět silně třásla zem. Počet obětí pátečního zemětřesení roste

Česko bude chtít podle Petříčka Indonésii pomáhat i v dlouhodobém horizontu. "Česká republika se zejména chce zapojit do obnovy oblastí postižených cunami a zemětřesením, takže připravujeme i konkrétní projekty poté, co se ta situace stabilizuje a bude možné začít s rekonstrukcí," řekl.

Po zemětřesení a tsunami na ostrově Sulawesi zahynulo nejméně 1234 lidí. Bilance ale může ještě vzrůst, až se záchranáři dostanou do míst odříznutých od světa. Své domovy muselo v důsledku zemětřesení opustit na 50 tisíc lidí.

Indonéský ostrov Sulawesi zasáhlo zemětřesení a tsunami
Zemětřesení a tsunami v Indonésii: Selhal systém varování před přívalovou vlnou