"Situace je v obou zemích velmi kritická. Jakákoliv pomoc je symbolem nejen solidarity a také snahy společně tu situaci zvládnout," řekl Petříček.

On-line reportáž ke koronaviru můžete nalézt zde

Česko poslalo do Itálie také vzorky masek, které vyrábí ČVÚT s pomocí 3D tisku. Zásilku veze česká spediční firma kamionem do Milána. Do Španělska míří rovněž 90 polomasek české firmy Nanologix. Do Madridu letí speciální letoun.

"Je to iniciativa české vlády, chceme jim dílčím způsobem zvládnout krizi. Jsem rád, že ministerstvo vnitra našlo materiál, který můžeme poskytnout," řekl Petříček. Ochranných obleků má Česko dostatek, českým zdravotníkům nebudou chybět, dodal ministr.

"Pro následující dny je to asi poslední zásilka," řekl ministr zahraničí. Nevyloučil ale, že Česká republika humanitární pomoc ještě potřebným zemích v budoucnu zajistí.

Úřady evidují v Itálii přes 92 tisíc případů nákazy, podlehlo jí přes 10 tisíc osob. Nejhůře zasaženým regionem je Lombardie na severu země. Itálie eviduje celosvětově nejvíce případů nákazy po Spojených státech a má nejvíc obětí. První případ nahlásila země ke konci února.

Počet nakažených koronavirem ve Španělsku od konce ledna překonal 72 tisíc. Nemoci COVID-19, kterou virus způsobuje, do soboty podlehlo 5690 lidí. Virus nejhůře zasáhl Madrid, s nemocí se také víc potýká severozápadní region Katalánsko. V současnosti je Španělsko čtvrtou nejvíce zasaženou zemí po Spojených státech, Itálii a Číně.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník