Navrhované zvýšení rozhlasového a televizního poplatku podle důvodové zprávy ministerstva pouze dorovná příjem České televize a Českého rozhlasu tak, aby mohly plnit veřejnou službu ve stávající kvalitě.

Televizní poplatek ve výši 135 Kč se neměnil od roku 2008, loni byla jeho reálná výše 61 Kč. Rozhlasový poplatek 45 Kč zůstává stejný od roku 2005 a od té doby se jeho reálná hodnota snížila na 25 korun.

Povinnost platit koncesionářské poplatky ustanovuje zákon o České televizi a Českém rozhlasu a zákon o rozhlasových a televizních poplatcích. Ilustrační foto
Koncesionářské poplatky: Kdo a kolik bude platit, od kdy se částka zvýší a proč

Přepracovaný návrh i nadále počítá s rozšířením počtu plátců. Nově mají poplatek hradit všichni, kteří disponují jakýmkoliv zařízením umožňujícím příjem veřejnoprávních médií, tedy i mobilem, tabletem nebo počítačem. U firem by byla nově zavedená platba podle počtu zaměstnanců, podniky do 24 lidí a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) by byly od platby osvobozeny. Naopak firmy, které pronajímají auta, by platily rozhlasový poplatek za každý vůz.

Novela rovněž mimo jiné snižuje dobu oznámení o sponzorování televizních nebo rozhlasových pořadů na 260 hodin za rok, což je asi 85 procent stavu z roku 2023. Důvodem je nadměrné užívání sponzoringu pořadů v ČT.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) již dříve uvedl, že se na indexaci poplatků shodla vládní koalice. S podrobnostmi návrhu má novináře seznámit ve středu.